Cerrah robot, yapılması imkansız olan bir ameliyatı başardı

Doktorların yapmaya yanaşmadığı tehlikeli bir ameliyatı, Da Vinci adındaki cerrah robot başarıyla gerçekleştirdi.

Cerrah robot

Emekli bir CBC muhabiri, Da Vinci cerrah robot gibi robotların bu yüksek riskli operasyonlarda ne kadar önemli olabileceğini bizlere gösterdi.

Glenn Deir’e göre, Da Vinci robotu ameliyatına yardımcı olmasaydı hala bademciklerindeki kötü bir tümörden acı çekiyor olacaktı ya da daha kötüsü kanserden ölecekti.


Deir yazdığı bir makalede, kanserli tümörü çıkarmak için doktorların bademcik, dil ve boğazı hassas bir şekilde kesmesi gerektiğini ve bu işlem için kimsenin gönüllü olmadığını belirtiyor.

Dolayısıyla tek umudu, “parmakları” bir insan elinin ulaşamayacağı yerlere ulaşabilen Da Vinci cerrahi robotuydu.

Ameliyat başarılı geçti ve Deir’in tümörü alındı; dili, boğazı ve bademciği kesildikten sonra iyileşmesi ve yeniden konuşmayı öğrenebilmesi için zamana bırakıldı.

Da Vinci olmasaydı, ameliyat çok daha farklı olabilirdi. Doktor, tümöre ulaşmak için çenesini ikiye bölmek ve elle çıkarmak zorunda kalacaklarını belirtiyor.

Bunun yerine, Da Vinci cerrahi robotu ve Dr. Martin Corsten’in (ameliyat sırasında robotu kontrol eden doktor) yol gösterici ellerinin yardımıyla, sadece boynunda bir kesi yapılması gerekti.

Bu hikaye ve ameliyatları otonom olarak gerçekleştirebilen robotların geliştirilmesi, robotiklerin cerrahi dünyada ne kadar önemli hale geldiğini gösteriyor.

Robotik Cerrahi nedir?

Robotik cerrahide, cerrah hastanın yakınındaki bir konsola oturarak, eğilebilen ve dönebilen enstrümanları kontrol eder. Yüksek çözünürlüklü 3 boyutlu kamera hastanın içinin büyütülmüş görüntüsünü sağlar.

Sistem, cerrahın tüm el hareketlerini, hastanın içindeki enstrümanlara daha küçük, daha kesin ve daha hassas hareketlerle iletir.


Türkiye’de hali hazırda onlarca hastanede bu teknoloji kullanılıyor.

Da Vinci Robotik Cerrahi nedir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.