Doğru BB ve CC Krem Nasıl Seçilir?

Kusursuz bir cilt elde etmek söz konusu olduğunda BB ve CC kremler, görünümüne dikkat edenler arasında çok sık tercih edilen ürünler haline gelmiştir. Çok yönlü olan bu ürünler, cilt bakımı ve makyajın bir kombinasyonunu sunarak, hızlı ve kolay bir çözüm arayanlar için ideal seçimlerdir. İhtiyaçlarınıza uygun doğru BB veya CC kremini seçmek ise çok zor olabilir. Bu yazıda BB ve CC kremlerin ne olduğunu, işlevlerini, kullanım ipuçlarını ve cildiniz için mükemmel olanı seçerken dikkat edilmesi gerekenleri paylaşacağız.

BB ve CC Krem Nedir?

Açılımı “blemish balm” olan yani leke kremi olarak çevrilebilecek BB krem, Kore’de ortaya çıkan ve hızla dünya çapında popülerlik kazanarak makyaj çantalarında yerini alan bir ten ürünü olmuştur. Cilt bakımı ve makyajı bir araya getiren çok amaçlı bir üründür. BB kremler fondötenlere yakın kapatıcılık sağlarken cildi nemlendirir, güneş koruması sunar ve genellikle cildi besleyen ve iyileştiren bileşenler içerir. Farklı cilt tonlarına uyan çeşitli renklerde üretilirler.


bb krem

CC krem ise, açılımı “color correcting” veya “complexion correcting” olan yani renk düzenleyici veya cilt dengeleyici olarak bilinirler. CC kremler, BB kremlerle benzerlikler taşır ancak daha çok eşit olmayan cilt tonunu, kızarıklığı ve renk solmasını düzeltmeyi hedefleyen ürünlerdir. Genellikle BB kremlerden daha hafif bir kapatıcılık sağlarlar ve cilde pürüzsüz bir şekilde uyum sağlayan hafif bir dokuya sahiptirler. CC kremler ayrıca nemlendirme, güneş koruması ve antioksidanlar gibi cilde bakım yapan özelliklere de sahiplerdir.

BB ve CC Krem Ne İşe Yarar?

BB kremler, tek bir üründe birden fazla fayda sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

  • Cilt tonunu eşitlemek için kapatıcılık sağlar.
  • Lekeler ve kızarıklık gibi kusurları gizler ve doğal görünümlü bir sonuç verir.
    Genellikle içerdikleri hiyalüronik asit veya gliserin gibi nemlendirici içeriklerle cildi nemlendirmeye ve dolgun ve esnek tutmaya yardımcı olur.
  • Çoğu BB krem güneş koruması sağlamak için SPF içerir.

CC kremlerin faydaları ise şu şekildedir:

  • Renk düzeltmeye odaklanarak, kızarıklık, solgunluk ve koyu lekeler gibi cilt kusurlarındaki renk eşitsizliklerini düzenler.
  • Çoğu CC krem, kusurları bulanıklaştırmaya ve daha eşit bir cilt sağlamaya yardımcı olan ışığı yayan parçacıklara sahiptir.
  • BB kremlere benzer şekilde nemlendirme ve güneş koruması sağlarlar.

BB ve CC Krem Kullanımında İpuçları

Cildinizi hazırlayın: BB veya CC kremleri uygulamadan önce tüm ten ürünlerinde olduğu gibi cildinizin temiz ve nemli olduğundan emin olun. Temizleme, kiri ve fazla yağı uzaklaştırırken, nemlendirme ürün için pürüzsüz bir baz oluşturur.

Doğru rengi seçin: Doğal görünen bir görünüm için doğru rengi seçmek çok önemlidir. Cilt tonunuza uyan tonu bulmak için kremi boynunuzda veya çenenizde test edebilirsiniz.

Az miktarda uygulayın: BB ve CC kremler genellikle fondötenlere göre daha hafif-orta düzeyde kapatıcılık sağlamak üzere tasarlanan ürünlerdir. Küçük bir miktarla başlayın ve parmak uçlarınızı, fırçayı veya süngeri kullanarak ürünü yüzünüze eşit şekilde dağıtın. Önce parmaklarla cilde uygulamak ürünün cilt ısısıyla erimesini ve cilt ile daha fazla bütünleşmesini sağlar. Devamında bir fırça veya sünger yardımıyla son dokunuşları yapabilirsiniz.


cc krem

Daha fazla kapatıcılık için katman katman uygulayabilirsiniz: Daha fazla örtücülük istiyorsanız, kremi ince katmanlar uygulayarak kapatıcılığını arttırabilirsiniz.

Pudra ile sabitleyin: Ürünün kalıcılığını artırmak ve parlaklığı azaltmak için BB veya CC kremleri transparan bir pudra ile sabitleyebilirsiniz. Bu adım, makyajınızın gün boyunca daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir.

Doğru BB ve CC Krem Tercihinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

1) Cilt tipi

Bir BB veya CC kremi seçerken öncelikli olarak cilt tipinizi göz önünde bulundurmalısınız. Yağlı bir cildiniz varsa, yağsız veya matlaştırıcı özelliklere sahip bir formül seçilmelidir. Kuru ciltler için hiyalüronik ve seramid gibi nemlendirici bileşenler içeren ürünler tercih edilmelidir.

2) Kapatıcılık

Tercih ettiğiniz kapatıcılık seviyesini belirlemelisiniz. BB kremler genellikle hafif-orta arasında kapatıcılık sunarken, CC kremler daha az kapatıcılık kapatıcılık sağlar. İstediğiniz bitişe göre seçim yapabilirsiniz.

3) Cilt kusurları

Belirli cilt kusurlarınıza hitap eden BB veya CC kremin seçilmesi önemlidir. Örneğin, kızarıklığın fazla olduğu bir cilde sahipseniz, renk düzeltici özelliklere sahip bir CC krem ​​aramalısınız.

4) Güneşten korunma

Güneşten koruma ve cilt tonu eşitleme veya renk düzensizliklerini gidermeyi tek ürünle sağlamak isterseniz geniş spektrumlu SPF’e sahip olan bir BB veya CC krem seçebilirsiniz.


Avene, Bionike, SVT, La Roche Posay ve Dermoskin gibi markalar BB ve CC kremler konusunda oldukça öne çıkan ürünlere sahip popüler markalardır. Farmakozmetika‘da popüler bu markaların her biri kendine özgü formüllere sahip BB ve CC kremleri sunulmaktadır.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.