Lip Repositioning işlemi nedir?

Lip Repositioning işlemi dudakların fazla yukarı çıkmasını engeller! Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler: “Patolojik değil, estetik bir durum.”

lip repositioning

Gülümseme sırasında diş etlerinin 3 ile 4 milimetreden fazla görünmesi durumunun Gummy Smile olarak adlandırıldığını belirten uzmanlar çeşitli tedavilerle bu durumun düzeltilebileceğini söylüyor. Tedavi yöntemlerinden lip repositioning işleminin lokal anestezi altında yapıldığını belirten Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, bu durumun patolojik olmadığının ve mutlaka müdahale gerektirmediğinin altını çiziyor. İşlemle dudakların gülümseme sırasında çok fazla yukarı çıkmasının engellenmesinin amaçlandığını ifade eden Güler, bir haftalık iyileşme sürecinin ardından normal düzene geri dönülebileceğini söylüyor.

Üsküdar Diş Hastanesi Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, Gummy Smile vakalarında lip repositioning işlemi hakkında bilgi verdi.


Diş etlerinin fazla görünmesi estetik algılanmaz 

Kişinin gülümsediği sırada diş etlerinin 3 ile 4 milimetreden fazla görünmesi durumunun Gummy Smile olarak adlandırıldığını belirten Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler, “Bu durum genel olarak çok estetik algılanmaz. Gülümseme sırasında diş etinin maksimum 3 ile 4 milimetre görünmesi istenir. Bundan daha yüksek bir gülümseme var ise buna uygulanabilecek çeşitli işlemler bulunur. Bu kesinlikle patolojik bir durum ya da illa müdahale gerektiren bir durum değildir.” dedi.

Lip Repositioning işlemi dudakların fazla yukarı çıkmasını engeller

Estetik algı olarak çeşitli tedavilerin mümkün olduğunu dile getiren Güler, bunlardan birinin Lip Repositioning işlemi olduğunu söyledi. Güler, bu tedavi yöntemini şöyle açıkladı:

“Gülümseme sırasında dudak kaslarının dudakları çok fazla yukarı çekmesi sebebiyle oluşan diş etinin fazla görünümünü tedavi etmek için diş etlerinin iç kısmından yumuşak doku alınır. Bu çok zor olmayan bir tedavi şeklidir. Lokal anestezi altında diş etleri uyuşturulduktan sonra uygun miktarda diş eti işaretlenir, uygun miktarda diş eti dudağın iç kısmından çıkarılır, dudak kasları belirli bir pozisyonda dikiş atılarak tutturulur. Daha sonra çıkarılan dokular birbirlerine dikişlerle yapıştırılır. Bu işlemle dudakların gülümseme sırasında çok fazla yukarı çıkmasını engellemek amaçlanır.”


Uygulamadan sonra bir hafta dikkatli olunmalı

İyileşme sürecinin yaklaşık 1 hafta olduğuna değinen Güler, “Bu süreçte yapılması gereken hekimin talimatlarına uymak, çok sert ve yapışkan şeyler tüketmekten uzak durmak, ağzı mümkün olduğunca kullanmamak ve dudakları fazla hareket ettirmemek gerekir. 1 haftalık iyileşme sürecinde dikişler çıkartılır. Dudak belirlenen pozisyonda daimi şekilde tutturulmuş olur ve gülümseme sırasında diş etlerinin görünümü en aza indirilmiş olur.” açıklamasını yaptı.

Vakanın durumuna göre farklı yöntemler uygulanabilir

Periodontoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Kübra Güler uygulanabilecek diğer tedavi yöntemlerinden bahsederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunun yanı sıra diş etinin diş boylarında kısalık var ise Gingivektomi denilen işlem ile diş etlerinden biraz alınarak dişlerin görünümü arttırılabilir ya da dudak kaslarının çok aktif bir şekilde çalışmasını engellemek için botoks uygulamaları yapılabilir. Bunlar vakadan vakaya değişmekle birlikte üçü birden ya da ayrı ayrı uygulanabilir.”


Kaynak: PMC (nih.gov)

Hollywood gülüşü: Daha beyaz ve orantılı dişler mümkün!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.