Devlet Bahçeli 50+1’e sahip çıktı: Muhtar seçmiyoruz, cumhurbaşkanı seçiyoruz!

Devlet Bahçeli

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cumhurbaşkanı seçimi için zorunlu olan 50+1 kuralının siyasi partileri yanlış yollara sevk ettiği sözlerine, MHP lideri Devlet Bahçeli’den yanıt geldi: “Milletvekili seçmiyoruz, cumhurbaşkanı seçiyoruz. Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli yüzde 50+1’dir.”

Hem partisinden ihraç edilen Sinan Oğan üzerinden gönderme yaparak seçim sürecinde AKP’ye her koşulda verdiği desteği hatırlattı, hem ‘Erdoğan, Bahçeli’yi sırtından atacak’ eleştirilerine “Siyasi hayatımız boyunca kimsenin sırtına binmedik, hiç kimseyi de sırtımıza bindirmedik” cevabını verdi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, siyasetteki 50+1 tartışmasına ilişkin partisinin grup toplantısında konuştu. Bahçeli, açıklamasında, Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimi için “Yüzde 50+1 şartının değişmesinin isabetli olacağına” ilişkin sözlerine cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine ve 50+1 şartına sahip çıkarak cevap verdi.


“Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi tek kullanımlık konjonktürel reçete değildir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi gelip geçici heves değil. Sistemin aksayan yönleri varsa düzeltilmeli” diyen Bahçeli, “MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı çizgide, aynı görüşteyiz” diye konuştu.

Devlet Bahçeli: 50+1 konusundaki görüşlerimiz aynı

Yüzde 50+1 şartının cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin omurgası olduğunu söyleyen Bahçeli, “Cumhurbaşkanımızın tespit ve değerlendirmeleri tutarlı ve anlamlıdır. 50+1 hususunda bizim geçmişten bugüne söylediğimiz sözler bellidir ve esasen hiç değişme göstermemiştir. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı çizgide aynı görüşteyiz. 7 Haziran’da yapmış olduğum konuşmada şöyle demiştim ’16 Nisan halk oylaması milat olmuştur. Kutuplaşma ihtimali en aza çekilmiştir. Siyasi partiler ahlaki ittifaktan başka seçeneği kalmamıştır’ Bu sistemin demokratik meşruiyet temeli yüzde 50+1’dir” diye konuştu.

“Muhtar seçmiyoruz, cumhurbaşkanı seçiyoruz”

50+1 şartının demokrasinin dünyaya emsal olacak şekli olduğunu dile getiren Bahçeli, “Milletvekili, belediye başkanı, muhtar seçmiyoruz. Cumhurun bütününü temsil edecek cumhurbaşkanı seçiyoruz. MHP olarak dün ne demişsek bugün de aynı görüşteyiz. Cumhur İttifakı olarak konuşarak, ortak yolun, makul çözümün anlayış ve uzlaşmayla yapılacağı inancına da sahibiz” dedi.


Cumhur İttifakı’nda pazarlık olmadığını ve ittifakın bozulmasına izin vermeyeceklerini söyleyen Bahçeli, “Cumhurbaşkanımızla ilgili diyaloğumuz hasbidir, harbidir” dedi ve partisinin ittifakın sürmesi için verdiği desteğe dikkat çekti.

AKP’ye Sinan Oğan göndermesinde bulunan Bahçeli, “Cumhurbaşkanımız 14 ve 28 Mayıs’ta başarıya ulaşması için her özveriyi gösterdik. Kiminle istiyorsa görüşüp temas kurmasına destek verdik. Hatta partimizden ihraç edilen bir şahısla bile aynı kareye girmeye içimiz acısa bile ses çıkarmadık” dedi.

Bahçeli, Cumhuriyet yazarı gazeteci Barış Terkoğlu’nun “Erdoğan, Bahçeli’yi sırtından atacak mı?” başlıklı yazısına yanıt verdi. Bahçeli, “Siyasi hayatımız boyunca kimsenin sırtına binmedik, hiç kimseyi de sırtımıza bindirmedik” dedi.

Ne olmuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya dönüşü cumhurbaşkanı seçimi için zorunlu olan 50+1 kuralının siyasi partileri yanlış yollara sevk ettiğini söylemesiyle, dört yıl önce başlayan tartışma yeniden gündeme geldi. Erdoğan o konuşmada “Çoğunluğu alan adayın seçilmesi usulüne geçilmesi halinde cumhurbaşkanlığı seçimi de seri olur, uğraştırmaz ve yanlış yollara da sevk etmez. Mevcutta 50+1 mecburiyeti partileri yanlış yollara sevk ediyor. Kimin eli, kimin cebinde belli değil. Yok altılı, yok on altılı masa… Bundan sonra kim bilir daha neler çıkar? Ama oy sayısı itibarıyla ‘en fazla oyu alan aday seçilir’ denildiği zaman seçim hızlıca tamamlanır” dedi.


Bu sözler, siyaset kulislerini hareketlendirdi. Gazeteci İsmail Saymaz’ın Sözcü TV’de katıldığı canlı yayında aktardığına göre, MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, Erdoğan’ın sözleri ile ilgili Devlet Bahçeli’nin grup toplantısını işaret ederek “Yarını (21 Kasım) bekleyin. Devlet Bahçeli’nin tutumunu dikkatle izleyin, grupta bilgi verecek. Hatta teknik detaylar için bizi aramak zorunda kalabilirsiniz” dediğini aktardı.

Erdoğan: 50+1 partileri yanlış yollara sevk ediyor, değişmeli


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.