Zayıflama ilacı Wegovy satışlarını iki katına çıkardı!

zayıflama ilacı wegovy

Novo Nordisk’in ürettiği obezite ilacı Wegovy satışları ilk çeyrekte iki kattan fazla arttı. Şirket artan talebi karşılamak için ilaçtan daha fazla üretmek için çabalıyor.

Wegovy ve diyabet ilacı Ozempic‘in popülaritesi Danimarkalı Novo Nordisk için meteorik bir yükselişi tetikledi. Bu yılın başlarında Avrupa’nın en değerli şirketi haline geldi ve piyasa değeri şu anda 550 milyar doların üzerinde. Novo Nordisk daha fazla üretim yapabilseydi büyümesi daha da yüksek olabilirdi. Şirket, mevcut hastaların Wegovy’ye erişmeye devam edebilmelerini sağlamak için ABD’deki Wegovy arzını kısıtlamıştı, ancak son birkaç ay içinde kısıtlamaları kademeli olarak hafifletmeye başladı.

Şirket kısa süre önce ek üretim kapasitesi sağlamak için harekete geçti. Yeni üretim tesisleri için 6 milyar dolar taahhüt etti ve bu yılın başlarında Somerset, Catalent’in daha önce sahip olduğu üç tesisi 11 milyar dolara satın almayı kabul etti. Ancak yeni kapasitenin devreye girmesi zaman alacak. Şirket hala tedarik kısıtlamaları ve buna bağlı ilaç kıtlığı bekliyor.


Yeni nesil tedaviler geliştirmeye yöneldi

Hem Wegovy hem de Ozempic aynı aktif bileşen olan semaglutide dayanıyor. Novo Nordisk, faydaları artırmak ve sağlığın diğer alanlarını iyileştirmek için bunu diğer bileşenlerle birleştiren yeni nesil tedaviler geliştirmekle meşgul.


Semaglutid bazlı ilaçların kilo kaybı ve diyabet tedavisinde elde ettiği büyük başarı, bu ilaçların aynı zamanda inme ve kalp krizi risklerini azalttığını ve böbrek yetmezliğinin ilerlemesini yavaşlattığını gösteren çalışmalarla birlikte ekstra sağlık faydaları da sağlıyor. Yakın zamanda yapılan küçük bir çalışma da osteoartritli hastalarda ağrı ve fiziksel fonksiyonda anlamlı bir iyileşme olduğunu gösterdi.

Analistlerin tahminlerini aşan yükseliş


Şirket, Ozempic’in satışlarının ilk çeyrekte yıllık bazda %42 artarak 27,81 milyar krona, yani 3,99 milyar dolara ulaştığını açıkladı. Wegovy’nin satışları ise iki kattan fazla artarak 9,38 milyar krona ulaştı. Şirket, toplam diyabet ve obezite ilaçları portföyünün satışlarının %25 artarak 61 milyar Danimarka kronuna ulaştığını açıkladı. Bu çeyrekte net kârı 19,81 milyar krondan 25,41 milyar krona yükselerek analistlerin tahminlerini aştı. Satışlar %22 artışla 65,35 milyar krona yükseldi.

Zayıflama ilacı Wegovy yok satıyor: Tek rakibi Viagra!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.