Baharat ve tarih kokan bir çarşı

1660 yılında yapılan Mısır Çarşısı, kuşaklar boyunca bilinen ve sevilen bir yer olmayı sürdürmüştür. Daha kapısından içeri adım atmadan duyduğunuz baharat kokuları, tarihin derinliklerine yapılacak bir yolculuğa davet ediyor sanki bizleri. Bu daveti kabul edip çarşıya ilk adımımı atmamla gezime başlamış oluyorum. Gelin siz de fotoğraf makinemin kadrajından bakın ve bu geziye katılın!

« Dükkân » Mısır Çarşısı’nda klasik bir dükkân. Baharat tepelerinin ardında sizi bekleyen bir çok farklı lezzet var!

« Aşk Çayı »  Tıpkı aşkın bize yaşattığı farklı duygular gibi bu çay da rengarenk bir karışımdan oluşuyor. Biraz pahalı gibi görünse de işe yarama ihtimalini de düşünmek lazım. Unutmayın, sevgilinizle geçireceğiniz mutlu dakikalar paha biçilmezdir. 

« Pul Biber » Ateş saçan kırmızı rengi, acı bir lezzet deneyiminin habercisi sanki. 

« Lokum » Her çeşidi size vaat edilen farklı bir lezzet yolculuğu gibidir adeta. Severek tükettiğimiz bu Türk tatlısı, 15. yüzyıldan beri Anadolu’da yapılmaktadır. Benim favorim çifte kavrulmuş fıstıklı lokum. Sizinki hangisi ? 

« Baharat Tepeleri » Bu sıra dağlarda esen lezzet rüzgarlarının getirdiği baharat kokuları sarmış her yanı. 

« Çiçekler » Kurutulmuş olsalar da hala güzelliklerini koruyorlar. Bu çiçeklerden çay demlediğinizde, güzellikleri çayın lezzetine karışıp, size bir şölen sunacaktır.  

 Fotoğraflar: Tolga Hurhun

Fotoğraflar, İstanbul’da Mısır Çarşısı’nda çekilmiştir.

Çektiğim fotoğraflarla buluşma noktanız: Tolga Hurhun Photography