İstanbul’a yakın gezilecek 10 yer

İstanbul’da yaşıyorsanız ve sabah 8, akşam 5 mesai düzeninde çalışıyorsanız, İstanbul’a yakın gezilecek yerler listesi özellikle sizin için yazıldı.

İstanbul'a yakın gezilecek 10 yer

Ceren ve Ben de maalesef ki bu gruba giren beyaz yakalı plaza çalışanlarındanız. Hal böyleyken de insanın her boş vaktinde bari biraz oksijen, güneşli gökyüzü diyerek kendini sokağa atası geliyor. Ama efendim İstanbul’da bu ne mümkün! Avrupa yakasında oturan bir insan için Anadolu Yakası uzak doğu olmuş. Kartal’da oturan biri Bakırköy’e gelince kendini Avrupa’ya geliyorum sanmaya başlamış. Sabiha Gökçen – Roma arası 2.5 saat sürerken, Kartal – Bakırköy arası 3 saat. Tabi bunların yanında otoban kenarları hariç neredeyse her metrekarenin beton olduğu gerçeğini unutmamak lazım.

İşte durum bu olunca da hafta sonu insan küçük bir nefes alabilmek için İstanbul’a yakın gezilecek yerler aramaya başlıyor. Ciğerlerinizin bayram edeceği, yakın mesafedeki sakin ve keyifli seyahat rotalarını sizin için derledik…


istanbula yakin gezilecek yerler listesi oteller tatil gezi günübirlik haftasonu

İstanbul‘a 1,5 saat uzaklıktaki yerler

Polonezköy

polonezköy

Polonezköy 1830 Polonya Ayaklanması’nın ardından Polonya’dan sürgün edilen bir grup tarafından İstanbul’un Anadolu yakasında Beykoz ormanlarının içinde kurulmuş. Biz de birkaç defa buraya gittik. Haftasonları yeşillikler içindeki mekanlarda kahvaltı, et mangal, ATV, Paintball gibi doğa ile iç içe aktiviteler yapmak için ideal bir cennet Polonezköy. hafta sonu dedik ama özellikle yaz aylarında buradaki mekanlar epey kalabalık oluyor. Gitmeden rezervasyon yaptırmanızda fayda var. Ha gitmişken de Zofia Rizi Anı Evi’ni de ziyaret etmenizi öneririm. Eskiye dair anılar, fotoğraflar ve eşyaları bu evde inceleyebilir, tarihe küçük bir yolculuk yapabilirsiniz.

İstanbul – Polonezköy uzaklık: 32 km (45 dk)

Ağva

ağva

İstanbul Anadolu Yakası’nın kuzey kıyılarında, Göksü ve Yeşilçay derelerinin arasında bir yeryüzü cenneti Ağva. Yeşilçay deresi genel olarak balıkçı tekneleri mekanı olarak dururken, Göksu’nun kenarında hep butik oteller bulunuyor. Ağva son yıllarda İstanbulluların en popüler hafta sonu kaçamağı mekanlarından biri oldu. Buradaki butik otellerde özellikle yaz aylarında yer bile bulmak zaman zaman zor olsa da şehirden kaçıp bir nefes almak için ideal bir yer burası.

İstanbul – Ağva uzaklık: 97 km (yaklaşık 1-1.5 saat)

Şile

şile gezisi istanbul sile ağlayan kaya

İstanbul Anadolu Yakası kuzey kıyılarında bulunan küçük ve şirin bir balıkçı kasabası. Özellikle bahar aylarında henüz İstanbullular akın etmemişken taze balık yiyip keyif yapacağınız harika bir kasaba Şile. O kadar yolu tabi ki bir balık yemeği için gitmiyorsunuz.  Şile’ye kadar gitmişken Türkiye’nin en geniş gövdeli deniz fenerini görebilirsiniz, Şile Ada Kalesini gezebilirsiniz, Ağlayan Kaya kaynağını görebilirsiniz.

İstanbul – Şile Uzaklık: 76 km (1.5 saat)

Riva

riva istanbul gezi tatil otel

Beykoz’a bağlı sahil köyü Riva gittiğim zaman beni en çok büyüleyen yerlerden olmuştu. İstanbul’a bu kadar yakın olup o kadar yeşil kalmış bir yer ki Riva görünce bayılacaksınız. Riva deresinde balık tutabilirsiniz, harika yeşilliklerde piknik yapabilir ve ormanlık arazide ATV sürüşü yapabilirsiniz. Siz en iyisi mi kısa zaman içinde bir Riva yapın.

Anadolu Kavağı

anadolu kavağı istanbul

Boğazın Anadolu yakasının Karadeniz çıkışına en yakın yerleşim yerlerinden biri olan Anadolu Kavağı İstanbul’da kesin görülmesi gereken yerlerin başında gelir. Buraya gitmek için boğaz kıyısından Karadeniz’ doğru arabanızı sürebilir ve ya boğaz turu yapan gezi teknelerinden uzun tur satın alıp Anadolu Kavağına deniz yoluyla da gidebilirsiniz.


Anadolu Kavağı’nda ne mi yapacağız? Yorgo Kalesi’nden manzara izleyeceğiz, köyün sokaklarında yürüyeceğiz ve tabi ki balık sefası.

Rumeli Kavağı

rumeli kavağı istanbul gezi otel konaklama tatil ücretleri nereye gidilir nerede ne yenir

Hani Anadolu Kavağı dedik ya işte onun tam karşısındaki ikizi de Rumeli Kavağı oluyor. Burada da benzer bir yürüyüş keyfi yapabilir, balık ve midye yiye bilirsiniz.


Adalar – Prens Adaları

büyükada buyuk ada adalar prens (620x413)

İstanbul’a gelen, gelmeyen herkesin aklının bir köşesinde Adalar gezmesi (Büyükada, Heybeliada, Burgazada, Kınalıada) yapmak vardır. İşte İstanbul’un dibindeki bu cennet kara parçaları özellikle bahar aylarında harika kaçamaklar yapmak için sizi bekliyorlar. Fakat özellikle son yıllarda haftasonları inanılmaz bir kalabalık istilası altında Adalar. Bu kalabalık öyle bir kalabalık ki ne oturacak yer bulabiliyorsunuz, ne de kiralayacak bisiklet. Bu nedenle hava güzelse ve eğer imkanınız varsa mutlaka hafta içi gitmenizi öneririm.

Adalar’a nasıl gidilir? – Eminönü, Kabataş, Kadıköy, Kartal iskelelerinden şehir hatlar vapurları ve deniz otobüsleriyle adalara gidebilirsiniz.

İstanbul’a 1,5 – 2,5 saat uzaklıktaki yerler

Sapanca

sapanca konak beyzade oteller otelleri

İşte bizim Ceren’le en sevdiğimiz yerlerden biridir Sapanca. İstanbul’un hemen dibinde tam bir Karadeniz manzarasını ve yeşilin her tonunu bulabiliyorsunuz burada. Sapanca’nın bence her mevsimi ayrı bir güzel. Maşukiye’de bir kahvaltı, Kırkpınar’da orman içinde ve göl kenarında yürüyüş ve keyif. Size İstanbul’u unutturmak için daha ne lazım.  Cumartesi gecesi konaklamalı bir hafta sonu kaçamağı için çok çok ideal. İnanın tüm havanız değişecek.

Avşa Adası

avşa adası otel oteller otelleri

İstanbul’a deniz otobüsüyle 2.5 saat mesafede Marmara Denizi’nin tam ortasında bir ada Avşa Adası. Burası için ideal zaman yaz ayları. Bu aylarda giderseniz harika koylarında denize girebilirsiniz. Aziz Georgios Manastırı ve Kiremit Mezarları Avşa görülecek yerler arasında. Bir de üzüm bağları ile meşhur olduğundan gereğini yapar, bi Şıra tadarsınız artık.

Avşa Adası’na Nasıl Gidilir? – Yenikapı ve Bostancı İDO iskelelerinden deniz otobüsüyle gidilebilir.

İğneada

iğneada iğne ada igneada otel resort tatil paketi

Trakya’nın incisi deniyor İğneada’ya. Kırklareli iline bağlı bu doğal cennette bir rehber eşliğinde longoz ormanlarını ve saklı derelerini keşfe çıkabilirsiniz. Daha önce hiç görmediğiniz bitki ve hayvan türlerini de burada görebilecek olmanız işin cabası

Eyy beyaz yakalılar, eyy plaza çalışanları… Hadi daha ne duruyorsunuz… Şimdiden iyi gezmeler…

Benzer diğer yazılar


Kaynak:  https://blog.biletbayi.com/istanbula-yakin-gezilecek-yerler.html/


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.