Meltem Şahin’in Nasreddin Hoca İllüstrasyonları İtalya’da Sergilendi

Çocuk edebiyatı ve yayıncılığı alanında en önemli küresel etkinliklerden biri olan İtalya’daki Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, 3 bin başvuru arasından seçtiği tek Türk sanatçı olan Meltem Şahin’in Nasreddin Hoca illüstrasyonlarını sergiledi.

25 – 28 Mart 2013 tarihleri arasında İtalya’nın Bologna kentinde düzenlenecek Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, 3 bin başvuru arasından seçtiği 70 tasarımcıyı ve binlerce sanatseveri ağırladı. Meltem Şahin, Bologna’ya konuk oldu, 70 seçkin tasarımcı arasındaki tek Türk sanatçı.

IMG_8877

Sergilenecek olan çalışmalarını, üniversite son sınıftaki bir projede çizdiğini belirten sanatçı Meltem Şahin, 13’üncü yüzyılda yaşamış önemli düşünür Nasreddin Hoca’nın illüstrasyonlarını işleyerek İtalya’da büyük ilgi ve beğeni topladı.


Şahin’in Nasreddin Hoca illüstrasyonları aynı zamanda Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nın yıllığında basılacak. Dünya çapında seçilmiş 70 tasarımcının eserleri bir yıl boyunca İtalya ve Japonya’da çeşitli müze ve galerilerde sergilenerek dünyaya tanıtılacak.

IMG_8866
Meltem Şahin’in Nasreddin Hoca İllüstrasyonları İtalya’da

Hatırlanacağı gibi 1996-1997 yılları UNESCO tarafından Uluslararası Nasreddin Yılı ilan edilmişti. Eminiz ki Meltem Şahin’in eserleri de Türk kültürünün önemli simgelerinden biri haline gelen Nasreddin Hoca’ya olan uluslararası ilgiyi tekrar arttıracaktır.

İtalya’da düzenlenen Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip.

Biyografi: Meltem Şahin

meltem şahin
Meltem Şahin

1989’da Marmaris’de doğdu.

Bilkent Grafik Tasarım Bölümüne yetenek bursuyla birinci olarak girdi.

2012 yılında bölüm ve fakülte birincisi olarak mezun oldu.


Okul yıllarında freelance olarak Trendsetter ve Psikeart dergilerine illüstrasyon hazırladı. Trendsetter dergisinin aralık 2008 sayısına harika çocuk olarak konuk oldu.

18. Izmir Avrupa Caz Festivali Afiş Yarışması’nda birinci oldu.

Canlandıranlar ‘İSTANBUL’ konulu kısa film yarışmasında grubuyla, sinopsis ve karakterin fotoğrafıyla birinci oldu.

Boğaziçi Üniversitesi’nin ‘Fark Yaratanlar Projesi‘nin görsellerini hazırladı.

“Every Child Has a Right to Education” adlı uluslarası poster yarışmasında eseri çeşitli ülkelerde sergilenmeye layık görüldü.

“Türkler’de Evrenin Yaradılışı” ve Nasreddin Hoca’nın “Mum Işığı” adlı iki illüstrasyon kitabı basım aşamasında.

Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü mezunu.


Freelance olarak çalışmakta olan sanatçı, Garanti Bankası, Turkcell ve Kuru Kahveci Mehmet Efendi için illüstrasyonlar hazırladı. Bant dergisinde de çalışmaları yayınlanmakta.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.