Meltem Şahin’in Nasreddin Hoca İllüstrasyonları İtalya’da Sergilendi

Çocuk edebiyatı ve yayıncılığı alanında en önemli küresel etkinliklerden biri olan İtalya’daki Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, 3 bin başvuru arasından seçtiği tek Türk sanatçı olan Meltem Şahin’in Nasreddin Hoca illüstrasyonlarını sergiledi.

25 – 28 Mart 2013 tarihleri arasında İtalya’nın Bologna kentinde düzenlenecek Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, 3 bin başvuru arasından seçtiği 70 tasarımcıyı ve binlerce sanatseveri ağırladı. Meltem Şahin, Bologna’ya konuk oldu, 70 seçkin tasarımcı arasındaki tek Türk sanatçı.

IMG_8877

Sergilenecek olan çalışmalarını, üniversite son sınıftaki bir projede çizdiğini belirten sanatçı Meltem Şahin, 13’üncü yüzyılda yaşamış önemli düşünür Nasreddin Hoca’nın illüstrasyonlarını işleyerek İtalya’da büyük ilgi ve beğeni topladı.


Şahin’in Nasreddin Hoca illüstrasyonları aynı zamanda Bologna Çocuk Kitapları Fuarı’nın yıllığında basılacak. Dünya çapında seçilmiş 70 tasarımcının eserleri bir yıl boyunca İtalya ve Japonya’da çeşitli müze ve galerilerde sergilenerek dünyaya tanıtılacak.

IMG_8866
Meltem Şahin’in Nasreddin Hoca İllüstrasyonları İtalya’da

Hatırlanacağı gibi 1996-1997 yılları UNESCO tarafından Uluslararası Nasreddin Yılı ilan edilmişti. Eminiz ki Meltem Şahin’in eserleri de Türk kültürünün önemli simgelerinden biri haline gelen Nasreddin Hoca’ya olan uluslararası ilgiyi tekrar arttıracaktır.

İtalya’da düzenlenen Bologna Çocuk Kitapları Fuarı, yaklaşık 50 yıllık bir geçmişe sahip.

Biyografi: Meltem Şahin

meltem şahin
Meltem Şahin

1989’da Marmaris’de doğdu.

Bilkent Grafik Tasarım Bölümüne yetenek bursuyla birinci olarak girdi.

2012 yılında bölüm ve fakülte birincisi olarak mezun oldu.


Okul yıllarında freelance olarak Trendsetter ve Psikeart dergilerine illüstrasyon hazırladı. Trendsetter dergisinin aralık 2008 sayısına harika çocuk olarak konuk oldu.

18. Izmir Avrupa Caz Festivali Afiş Yarışması’nda birinci oldu.

Canlandıranlar ‘İSTANBUL’ konulu kısa film yarışmasında grubuyla, sinopsis ve karakterin fotoğrafıyla birinci oldu.

Boğaziçi Üniversitesi’nin ‘Fark Yaratanlar Projesi‘nin görsellerini hazırladı.

“Every Child Has a Right to Education” adlı uluslarası poster yarışmasında eseri çeşitli ülkelerde sergilenmeye layık görüldü.

“Türkler’de Evrenin Yaradılışı” ve Nasreddin Hoca’nın “Mum Işığı” adlı iki illüstrasyon kitabı basım aşamasında.

Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü mezunu.


Freelance olarak çalışmakta olan sanatçı, Garanti Bankası, Turkcell ve Kuru Kahveci Mehmet Efendi için illüstrasyonlar hazırladı. Bant dergisinde de çalışmaları yayınlanmakta.