Uzay İstasyonu’nda Canlı Organizmalar

Nasa’dan gelen son açıklamalar yine ilginç… Uluslararası Uzay İstasyonu’nda canlı organizmalar bulundu!

Dünya’dan çok uzaklarda daha önce de canlı organizmalar bulunmuştu, bunlar atmosferin 16 ile 40 kilometre içinde tespit edilmişti, ancak 330 kilometre uzakta bulunan ilk mikroorganizmalar oldular.

organizma-indigodergisi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nu temizlemek amacıyla araç dışına çıkan Rus astronotlar, uzay yürüyüşleri esnasında rutin analiz için istasyonun dış kısmından örnekler aldı. Deneyin sonuçları oldukça şaşırtıcıydı. Astronotlar, yaklaşan ve uzaklaşan uzay araçlarının motorlarından ileri gelen kirleticilerden başka bir şey bulunmayacağını düşünüyordu, ancak uzay istasyonunun dışına yapışmış şekilde duran canlı organizmalarla karşılaştılar. Astronotlar organizmaları muhtemelen Dünya’dan gelen deniz planktonları olarak tanımladı, ancak bunların uzay istasyonuna nasıl geldiği veya nasıl canlı kalmayı başarabildikleri konusunda kesin bir açıklama getiremediler.


NASA, şu ana kadar Rusların, uzay istasyonunun dış kısmına yapışan deniz planktonlarını gerçekten keşfettikleri konusunda doğrulama yapmış değil, ancak buna rağmen bazı yaratıkların uzaydaki vakum ortamına dayanabileceğine dair kuşkular var. Tardigradlar, suda yaşayan mikroskopik omurgasız yaratıklar olup çok farklı ortamlarda yaşayabilme kabiliyetine sahip. Bunlar aşırı sıcaklıklara (mutlak sıfırdan biraz daha yüksek soğuklar ile kaynama noktasının oldukça üstündeki sıcaklar), insan için öldürücü radyasyon dozunun yüzlerce kat daha fazlasına, okyanusun en derin kısmındaki basıncın altı katına kadar olan basınçlara ve uzaydaki vakum ortamına dayanabiliyorlar. ISS (Uluslararası Uzay İstasyonu) dışında bulunan organizmalar tardigrad değil, ancak bu küçük omurgasızlar Dünya’dan gelen bazı yaşayan organizmalar ve uzaydaki sert koşullara gerçekten dayanabiliyor.


Buradaki büyük gizem planktonun yaşayabilmesi değil, Dünya’dan yaklaşık 330 kilometre yukarıya nasıl gelebildikleri. Bilim adamları, planktonların Dünya’dan kalkan uzay aracı ile basitçe taşınmış olabileceği ihtimalini red ediyor, çünkü planktonların bulunduğu yerler uzay modülünün veya aracının kalkamayacağı yerler olarak belirtiliyor. Şu andaki güncel teoriye göre atmosfer akımları ile bu küçük organizmaların uzay aracına ulaşması ve akıl almaz şekilde gezegenin 330 kilometre yukarısına taşınması söz konusu.

Son buluşlar ışığında, Rus ekibin NASA ile çalışıp bulgularını yayınlatmasını bekleyip, gelişmeleri birlikte izleyeceğiz. Her iki kuruluş beraberce çalışarak, planktonun uzaya kadar nasıl ulaştığını ve hatta planktonun neden canlı kalabildiğini keşfedecek. Organizmalar gizemini koruyor, dünya dışı yaşam olarak düşünülmese de…


Kaynak: extremetech.com