Anti-aging: Günlük ihtiyaç duyulan vitaminler

Sağlıklı yaşamak ve birçok hastalığa yakalanmadan önüne geçebilmek İçin, anti-aging vitaminlerinin bir kısmını besinlerle, bir kısmını da hazır olarak almak gerekiyor. İşte uzun ve sağlıklı yaşamak için günlük ihtiyaç duyulan anti-aging vitaminler…

anti yaşlanma günlük ihtiyaç

Cilde yararlı besinler tüketerek genç sağlıklı ve zinde olmak mümkün mü?

Tükettiğiniz gıdalar cildinizi yakından ilgilendirir ve görünümünü büyük ölçüde etkiler. Besin değeri yüksek gıdalarla beslenme, vücut için gereken vitamin ve minerallerin düzenli olarak alınması genel sağlığınız kadar cildinizin sağlığı içinde önemlidir. Vitamin ve mineraller cildinizin esnek olması ve kırışıklık oluşumunu geciktirmek için gereken elastik liflerin üretimi için kullanılır.

Cildiniz beslenmenizin aynası gibidir. Akılcı ve doğru beslenerek cildinizi yaşlanırken bile sağlıklı tutabilir, genç ve dingin görünümünüzü sonsuza kadar koruyabilirsiniz.


cilde-yararlı besinler genç kalmak

Vitaminler, yağda eriyenler ve suda eriyenler şeklinde ikiye ayrılıyor:

Yağda eriyen vitaminler

A Vitamini: Yağlı yiyeceklerle alınması şart.Diğer adıyla görme vitamini; embriyonun gelişmesi ve büyüme için gerekli hücrelerin çoğalmasını sağlar. Bronş, ağız, yemek borusu, mide, bağırsak ve vajina iç derisini (mokoza) korur. Aknelerin oluşmasını engeller. Aynı zamanda antioksidan olduğundan kanseri önlemede rol oynar.

vitaminler omega günlük ihiyaç Kaynakları: Balık, et, karaciğer, yumurta, süt ve peynir.

Günlük ihtiyaç 1 mg.

Aşırısı: Yağda eriyen idrarla atılmaz. Karaciğerde etkisizleştirilir. Uzun zaman yüksek dozda alınırsa, iştahsızlık, deri kuruması, saç dökülmesi, kemik ağrıları olabilir.

D Vitamini: Ön maddesi deri altında bulunur. Güneş ışınlarının etkisiyle D vitaminine dönüşür. Bu vitamin, kalsiyum ve fosforun bağırsakta emilimi ve vücutta kullanımı için gereklidir. Kuvvetli kemik ve dişler, bu vitaminin kalsiyumu buralara yerleştirmesiyle olur.

Kaynakları: Karaciğer, balık, yumurta, tereyağı, peynir, mantar.

Günlük ihtiyaç 5 mg.

Azlığı: Az kalsiyum ve fosfor alınmasına bağlı olarak kemiklerde yumuşama görülür.

Aşırısı: Bulantı ve kusma yapar. Böbreklere zarar verir.

Çocuklar için önemli: Çocukların güneşin dik gelmediği saatlerde açık havada gezdirilmesi durumunda, deri altındaki ön madde D vitaminine dönüşür.

E Vitamini: Serbest radikallerin hücre zarındaki yağı oksitlenmesine ve böylece kanser oluşumuna engel olur. Kötü huylu (LDL) kolesterolün serbest radikaller vasıtasıyla oksitlenip damar çeperine çökerek sertliği (ateroskleroz) yapmasını engeller. Böylece yüksek tansiyon, kalp krizi, felç gibi hastalıklar önlenmiş olur.Bağışıklık ve savunma sistemini güçlendirir.

Azlığı: Yüksek tansiyon, kalp krizi, felç gibi hastalıkların erken yaşta gelişmesine neden olur.

Kaynakları: Sızma yöntemiyle üretilmiş sıvı yağlarda ve bu yağların elde edildiği yiyecek maddelerinde bulunuyor.

100 gr. keten tohumunda   57 mgr.
100 gr. fındıkta    26 mgr.
100 gr. bademde    25 mgr.
100 gr. ayçiçeği yağında   50 mgr.
100 gr. mısır yağında   31 mgr.
100 gr. zeytinyağında   13 mgr. E vitamini bulunuyor.

Günlük ihtiyaç 15 mgr. civarındadır.

zeytinyağı chia yağı günlük ihtiyaç anti age

K Vitamini: Kanın pıhtılaşmasında görev alır. Minerallerin kemiklere yerleşmesi ve kemik tamiri için gereklidir.

Kaynakları: Lahana, ıspanak, brokoli, brüksel lahanası, karnabahar, tam tahıl ürünleri, peynir, et karaciğer, bitkisel yağlar.

Günlük ihtiyaç: 80 mikrogram.

Azlığı: Özellikle çocuk ve yaşlılarda görülebilir. Kanamalara neden olabilir. Dişlerin fırçalanması esnasında uzun süren kanamalar dikkati çeker. Bunun için çocuklara ve yaşlılara dışarıdan K vitamini takviyesi yapılmalı.

sebze lahana brokoli karnabahar

Suda eriyen vitaminler

B1 Vitamini (tiyamin): Sinir ve kaslar için gerekli olan karbonhidratların sağlanması ve metabolize edilmesi için gereklidir. Kan dolaşımı ve beyin fonksiyonlarına yardımcı olur.

Kaynakları: Tahıl ürünleri ve kabuklu pirinç, ayçiçeği çekirdeği, yağsız et, balık ve bezelye.

Azlığı: Nadir olmakla beraber azlığı durumunda yorgunluk, iştahsızlık, konsantrasyon bozukluğu, el ve ayaklarda hissizlikle beraber, felç durumu ve ölüme de neden olabilen beriberi hastalığı görülür.

Aşırısı: İdrarla atıldığı için yan etkisi tespit edilmemiş.

B2 Vitamini (riboflavin): Cilt, saç ve tırnakların oksijen kullanımı için gereklidir. Katarakt tedavisinde faydalıdır.

Kaynakları: Et, balık, kuruyemişler, karaciğer ve tahıl ürünleri.

Günlük ihtiyaç 1,5–2 mikrogram.


Azlığı: Alkolik yaşlılarda bu vitamin azlığı nedeniyle deri lezyonları, yorgunluk ve konsantrasyon bozukluğu görülür. Fazlası idrarla atılır.

B3 vitamini (niasin): Sağlıklı bir beyin ve güzel bir cilt için gerekli bir vitamin. Metabolizmanın tüm safhalarında yer alır. Derin nemi ve mide, safra kesesi sıvılarının salgılanması için gerekli.

Kaynakları: Et, balık, kuruyemişler, karaciğer, tahıllar.

Günlük ihtiyaç 15 mgr.

Azlığı: Ağız ve bağırsak derisinde değişiklikler, baş ağrısı, baş dönmesi ve uykusuzluk.

kuruyemiş günlük ihtiyaç

B5 Vitamini (pantotenikasit): Deri için ve saçların uzaması için gerekli vitamindir. Metabolizmanın tümüne iştirak eder. Yağ, karbonhidrat ve protein parçalanmasında rol alır. Kolesterol sentezinde yardımcı olur. Özellikle başta kortizon olmak üzere, böbrek üstü bezi hormonlarının üretimine yardımcı olur.

Kaynakları: Et, tavuk, balık, baklagiller, tam tahıl ürünleri, süt ve süt ürünleri.

Günlük ihtiyaç: 6 mgr.

Azlığı: Doğada bol olduğu için çok nadir görülür.

B6 Vitamini (piridoksin): Bebeklerin sağlıklı gelişmesi için gereklidir. Çocukların büyümesi, sinir sistemlerinin gelişmesi ve kan yapımı için bu vitamine ihtiyaçları vardır.

Kaynakları: Tavuk, et, balık, yumurta sarısı, baklagiller ve tam tahıl ürünleri.

Günlük ihtiyaç: 2 mgr.

Azlığı: Azlığı durumda göz ve kulak çerçevesinde deri değişiklikleri, ağız içi ve dudaklarda yaralar görülür. Ancak azlığına çok ender rastlanır.

B12 vitamini (siyanokobolamin): Kan yapımı için gereklidir. Demirin kullanımını kolaylaştırır. Yağın yanmasını kolaylaştırır. Sinir sistemi, ağız  ve boğaz derisinin yapımında rol alır.

Kaynakları: Balık, et, yumurta, tavuk ve peynir.

Günlük ihtiyaç: 3 mikrogram.

Azlığı: Pek rastlanmıyor. Kansızlık, yorgunluk, konsantrasyon bozukluğu gibi durumlar özellikle vejetaryenlerde sık görülüyor.

yumurta günlük ihtiyaç

Biotin: Saç, deri ve tırnakları güçlendiren, güzelleştiren vitamindir. Kan ve deri hücrelerinin üretimi için gereklidir.

Kaynakları: Yumurta, karaciğer, kuruyemişler, soya fasulyesi, tam tahıl ürünleri ve sebzeler.

Günlük ihtiyaç: 30-100 mikrogram.

Azlığı: Nadiren görülür. Zayıf ve erken kırlaşmış saçlara ve kuru bir cilde neden olabilir.

İnositol: Damar sertliğini önlediğine inanılıyor. Bunu da kolesterolü düşürerek yapıyor. Saçların uzamasına yardımcı oluyor.

Azlığı: Damar sertliği ve saç dökülmesine neden olabilir.

Kaynakları: Tam tahıl ürünleri, bira mayası ve baklagiller.

Folik asit: Beyin fonksiyonları için hayati önemi vardır. Ana rahminde gelişmekte olan bebeğin beyin, sinir ve sinir sistemi gelişimi için bu vitamine ihtiyaç vardır. Kan hücrelerinin yapımı için de gereklidir.

Kaynakları: Karaciğer, yumurta, tam tahıl ürünleri, kuruyemişler, baklagiller, yeşil sebzeler ve süt ürünleri.

Günlük ihtiyaç: 300 mikrogram.

Azlığı: Kansızlığa neden olur. Ağızda yaralar, dudaklarda çatlaklar, ruhsal durumda değişmeler ve bellek zayıflığı görülebilir.


Önemli uyarı: Yukarıdaki bilgiler bilgilendirme amaçlı olup herhangi bir hastalığa karşı korunma amacı taşımaz! Mutlaka her türlü sağlık probleminde doktorunuza danışınız!

Uzun ve Daha Sağlıklı Yaşamın Sırrı

Sağlıklı Olmaya Yeni Bir Bakış Lazım!

Sağlıklı Beslenme: Protein ve Karbonhidratlar