Beşar Esad Türkiye – Rusya krizine ne yorum yaptı?

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Çek televizyonuna yaptığı açıklamada Türkiye tarafından Rusya uçağının düşürülmesini değerlendirdi. Rusya’nın Suriye’deki hamlesinin dengeleri değiştirdiğini belirten Esad, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sert sözlerle yüklendi.

beşar esad besar esad esed bessar suriye rusya türkiye krizi çek televizyonu

Başkent Şam’da Çek televizyonuna açıklamalarda bulunan Esad, “Türkiye’nin Rusya uçağını düşürmesi, Erdoğan’ın gerçek niyetini ve Rusya’nın sahadaki dengeyi değiştirmesinin sinirlerini nasıl bozduğunu gösterdi” dedi. Esad ayrıca, Rusya’nın Suriye ordusunun terörle mücadelesine olan desteği ve katkısının artacağını belirtti.

Esad’dan batılı ülkeler mesaj

Esad, Suriye’de 4 yıldır devam eden iç savaşın sona ermesi için, Fransa, İngiltere, ABD, Suudi Arabistan, Katar ve diğer ülkelerin teröristleri desteklemeyi bırakması gerektiğine vurgu yaptı. Beşar Esad, ” Eğer destek durursa, ertesi gün durum düzelmeye başlar ve birkaç ay içinde Suriye’ye tamamen barış gelir” dedi.


Esad yaptığı açıklama şöyle dedi: “Gerçekten teröristleri yenmek istiyorsanız özellikle Türkiye üzerinden Suudi Arabistan ve Katar’ın desteği ile onlara silah ve para gönderilmesini engellemeliyiz. Biz onlarla savaşırken onlar çeşitli ülkelerden ve batının desteği ile sınırsız silah alıyorlar. Daha doğrusu bazı batı ülkelerin desteği ile. Batı ülkeleri bana olan tavırlarını birçok kez değiştirdi. Bu beni hiçbir şekilde etkilemiyor. Çünkü batının temsilcilerini kimse ciddiye almıyor. Birçok sebepten dolayı. İlk olarak onlar güven yaratmıyorlar, ikincisi onların bir fikri yok, onlar çok küçükler, üçüncüsü onlar Amerika’ya bağımlılar, Amerika ne derse onu yapıyorlar. ”

Beşar Esad: Militanlar affedilecek

Beşar Esad, militan grupların silah bırakmaları halinde tamamen affedileceğini açıkladı. Aftan, IŞİD ve El Nusra gibi örgütlere mensup militanların faydalanamayacağını belirtti. Militanlara açık çağrıda bulunan Esad, “Hakkınızda herhangi bir suçlama yapılmayacak; normal, huzurlu hayatınıza geri dönebileceksiniz” dedi.


“Mültecilerin arasına teröristler sızdı”

Öte yandan Esad, Avrupa’ya akın eden yüz binlerce mültecinin arasına teröristlerin de sızdığını söyledi. Esad, Çek televizyonuna verdiği mülakatta mültecilerin çoğunluğunun iyi ve yurtsever Suriyeliler olduğunu, ancak aralarına teröristlerin de karıştıklarına dair bilgilerin doğru olduğunu dile getirdi.

Suriye’nin geleceği ne olacak?

Suriye’yi 10 yıl sonra nerede gördüğü sorusuna Esad şu şekilde yanıt verdi:


“Ana ve alternatifi olmayan tek hedefimiz terörle mücadele. Suriye’nin ikinci amacı halkı tüm çeşitliliği ile korumak. Üçüncüsü Suriye vatandaşlarının çıkarlarını dikkate alarak ülkede siyasi reform düzenlenmesi. Bana gelince, benim hiçbir zaman Cumhurbaşkanlığı koltuğunu koruma amacım olmadı. Benim siyasi kaderim Suriye halkının iradesine bağlı. Tabi ki savaşın ortasında görevimi bırakabileceğimi söyleyemem. İşte o zaman satıcı olurdum. Fakat seçimler geldiğinde Suriye halkı kendi seçimini yapacak. Beni ülkenin başında görmek isterlerse memnuniyetle görevimin başında kalırım. İstemezlerse istifa ederim. Bu konuda hiçbir sorunum yok.”

İlgili yazılar