Kalp krizi: Kalbiniz ses vermiyor olabilir!

“Sessiz İskemi”, halk arasında bilinen adı ile “gizli kalp hastalığı” kişilerin aslında farkında olmadan kalp krizi geçirmesine neden oluyor. Kalp damar tıkanıklarının yüzde 21’inde görülen bu durum ancak rutin bir kalp kontrolü sırasında veya ani bir ölümden sonra tespit edilebiliyor.

kalp krizi

Efor anında ortaya çıkıyor!

Kalp krizi, kalp kasını besleyen koroner damarlarda, kan akımının azalmasına neden olacak derecede darlık olduğunda yaşanıyor. Gizli kalbi olan hastalar ise kalp krizi geçirdiğini fark etmiyor. Medical Park Gaziosmanpaşa Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Osman Sönmez sadece efor anında göğüs ağrısı, göğüste yanma, sıkışma, nefes darlığı gibi hafif belirtiler gösteren bu hastalığın aslında ciddi bir kalp krizini perdelediğine dikkat çekiyor:


Yüzde 21’i sessiz seyrediyor

“Kalp damar tıkanıklarının yüzde 21’i belirti vermiyor ve kalp krizi geçiren hastaların dörtte biri hastaneye ulaşamadan hayatını kaybediyor. Sessiz kalp hastalığı kalpteki birçok rahatsızlığın belirti vermeden saklanmasına neden oluyor. Bunların başında da koroner damarlarda daralma geliyor. Normalde göğüste şiddetli ağrıya neden olan bu durum, sessiz kalp hastalarında sadece efor anında ve göğüste rahatsızlık hissi, tıkanma, baş dönmesi gibi hasta tarafından ciddiye alınmayan belirtiler ile ortaya çıkıyor.”

Damar tıkanıklığı, ritim bozukluğu, kalp yetmezliği veya hipertansiyonu olan kişilerin göğüste şiddetli ağrı, terleme gibi belirtiler olmadan gizli kalp krizleri geçirebildiğini söyleyen Doç. Dr. Sönmez, hasta ve doktor arasında yaşanan ilginç diyalogları da anlatıyor:

“Bu tip bir hastalığa, sessiz iskemi yani gizli kalp hastalığı denmesinin sebebi olarak, belirli hiçbir şikayetin oluşmaması ve bu hastalığa maruz kaldığı halde kişinin doktora gitmesini gerektirecek bir sorun hissetmemesidir. Sessiz kalp hastalığında hastalarda ani ölüm,veya yapılan tetkikler sırasında hastanın kalp krizi geçirdiği tespit edilebilir. Klasik olarak hasta değerlendirirken de şu diyaloglar yaşanabilir:

– Ahmet bey yapılan tetkiklerinizde kalp krizi geçirdiğiniz gözüküyor”.


– Doktor bey ama benim hiç bir şikayetim yok her gün işime gidiyorum hiç bir şey olmuyor bu nasıl olur?”

Hipertansiyonu da gölgeliyor!

Türkiye’de şu an 16 milyon hipertansiyon hastası olduğuna dikkat çeken Sönmez bu hastaların yaklaşık yüzde 25’nin sessiz kalp hastalığının bulgu vermemesi nedeniyle hipertansiyon hastası olduğunun farkında olmadığını söylüyor. Sönmez “60 yaşından sonra yüzde 60 oranında gözlenen hipertansiyon kalp krizine (kalp krizlerinin en önemli nedenidir) neden oluyor. Ancak sessiz kalp nedeniyle hastalık semptom vermiyor” diyor.

Nasıl önlem alınmalı?

Ailesinde veya kendinde kalp, diyabet, hipertansiyon ve obezitesi olan 40 yaş üstü herkes EKG, kan tahlili ve efor testi yaptırmalı.

Risk faktörü olmayanlar ise 35 yaşına kadar mutlaka bir kez şeker, kolesterol ve böbrek fonksiyon testlerinin yaptırmalı.

Kimler risk altında?

  • Diyabetik Hastalar
  • Kronik böbrek yetmezliği olanlar
  • Koroner arter hastalığı olanlar
  • Kalp krizi geçirmiş olanlar
  • Hipertansiyon hastaları
  • Yaşlılar
  • Obezitesi olanlar
  • Kronik bronşiti olan ve astımlı hastalar

İlgili yazılar


Kalp ritim bozukluğu nedir? Nasıl tedavi edilir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.