Baygınlık nöbetlerinin epilepsi ile karıştırılması mümkün!

Baygınlık ve öncesinde görülen baş dönmesi, göz kararması ve halsizlik gibi belirtileri birçok yetişkin hayatında en az bir kez yaşıyor. Ancak bu belirtiler epilepsi nöbeti öncesinde de görülebiliyor. Baygınlık ile gerçek bir epilepsi nöbetini ayırt etmek için detaylı araştırma yapılması önem taşıyor. Memorial Ankara Hastanesi Nöroloji Bölümü’nden Doç. Dr. Funda Uysal Tan, baygınlık ve epilepsi nöbetleri konusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Baygınlık nöbetlerinin epilepsi ile karıştırılması mümkün!

Öksürmek, ıkınmak ve aşırı ağırlık kaldırmak baygınlığa neden olabilir

Beyin kan akımında ani gelişen yetersizliğe bağlı bilinç kaybı, “senkop” yani “baygınlık” olarak adlandırılmaktadır. Baş dönmesi, göz kararması ve halsizlik gibi belirtilerle ortaya çıkan baygınlığa, geçici bilinç kaybı da eşlik edebilir. Ani gelişen korku, gerginlik, kan görme, şiddetli ağrı, öksürme, ıkınma, idrar yapma, soluk tutma veya ağırlık kaldırma gibi bazı durumlarda baygınlık veya öncesindeki belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Baygınlığa kalp ve dolaşım sistemindeki sorunlar da yol açabilir

Baygınlığın pek çok farklı nedeni olabilir. Bu durum, sıklıkla kalp ve dolaşım sisteminin kendini kontrol etme mekanizmalarında ortaya çıkan problemlerden kaynaklanır. Bu tablonun kardiyoloji doktorları tarafından da değerlendirilmesi gerekir. Bilinç bozukluğu ya da düşmeye yol açan diğer nedenler arasında; epileptik nöbetler, geçici iskemik ataklar, ani gelişen düşme atakları ve baş dönmesi sayılabilir.


Baygınlığın epilepsi nöbetinden ayırt edilmesi önem taşıyor

Baygınlık ve epilepsi nöbetleri öncesinde ortaya çıkan tablo oldukça benzerdir. Bu şikayetlerle hastaneye başvuran bir hastanın sorununun doğru teşhis edilmesi önemlidir. Epilepsi nöbetleri ile baygınlık arasındaki farklar şu şekilde sıralanabilir:


  1. Epilepsi atağı, kişi herhangi bir pozisyondayken görülebilir, baygınlık genellikle ayaktayken gerçekleşir.
  2. Baygınlık öncesinde cilt renginde solukluk ve terleme sık görülür, epilepsi nöbeti öncesinde ise bu belirtiler sık görülmez.
  3. Epilepsi nöbetlerinde düşme ve yaralanma olasılığı daha yüksektir, bilinç kaybı hızlı geliştiğinden refleks savunma mekanizmaları devreye giremez. Baygınlıkta bu olasılık daha düşüktür.
  4. Gözlerin yukarı doğru dönmesi, kol ve bacaklarda kasılma ve ardından idrar kaçırma gibi durumlar, genellikle epilepsi nöbetleri sırasında yaşanır. Kısa süreli baygınlıklarda görülmeyen bu durumlar, uzun süren baygınlıklarda ortaya çıkabilir.
  5. Epilepsi nöbetlerinde bilincin düzelmesi yavaş olurken, baygınlıkta bilinç daha çabuk yerine gelir.
  6. Baygınlıktan sonra sadece fiziksel bir güçsüzlük olurken, epilepsi nöbeti sonrasında kafa karışıklığı, uykulu bir hal ve baş ağrısı da görülebilir.

Mutlaka doktora başvurulmalı

Baygınlığın gerçek bir epilepsi nöbetinden ayırımı detaylı muayene ve araştırmayla yapılmaktadır. Muayene sırasında hastanın ve olayı gören yakınlarının vereceği bilgiler, tanı için çok değerli veriler sağlar. Tanıyı teyit etmek ve altta yatan nedeni araştırmak için yardımcı laboratuvar incelemeleri kullanılabilir. Baygınlık geçirildiğinde mutlaka uzman bir doktor hastayı yönlendirmeli ve uygun bir tedavi planlaması yapılmalıdır.

İlgili yazılar


Vertigo nedir? Başınız neden dönüyor olabilir?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.