Diş eksikliği bunama sebebi!

İyi bir ağız hijyeni ve düzenli diş hekimi kontrolüne gitmek için hepimizin farklı nedenleri var. Ancak demans hastalarının ve yakınlarının çok daha dikkatli olması gerekiyor. Journal of the American Dental Association’da yayınlanan araştırmanın sonuçlarına göre, bunama ile diş kaybı arasında bağlantı olduğu kanıtlandı.

diş hekimi önerileri diş kaybı bunama belirtisi

Diş Hekimi Pertev Kökdemir; “Amerika’da yapılan bir araştırma, diş kaybı ve ağız hastalıklarının ileriki yaşlarda bunama riskini artırdığını ortaya koydu. Biz diş hekimleri olarak bunama şikayeti olanların genel popülasyona göre daha kötü ağız hijyenine sahip olduğunu ve dişlerini kaybetme olasılıklarının daha fazla olduğunu biliyoruz” diyor.

Araştırma 12 yıl sürdü

Bunama, beynin algılama (kognitif) fonksiyonunun kaybı ile karakterize olan bir durumdur. Bu durumun görüldüğü kişilerde; hafıza kaybı, dikkat eksikliği ya da konuşulanı anlayamama gibi problemlere rastlanabilir. İlerlemiş durumda hasta; tarih, nerde olduğu ya da kim olduğu hakkında fikre sahip olmayabilir. Kentucky Üniversitesi’nde 144 kişi üzerinde bir çalışma yapıldı. Bu araştırma 12 yıl devam etti, dental ve medikal kayıtlar incelendi. Yapılan çalışmadaki kişiler 75 ve 95 yaşlar arasındaydı. Bu araştırmanın sonuçlarına göre, ağzındaki diş sayısı dokuzdan az olan katılımcılarda, diğerlerine göre daha fazla bunama görüldüğü tespit edildi.


Enfeksiyonlar beyinde hasara yol açabilir

Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Hasta bunamaya bağlı ağız hijyeni yetersizliğinden dolayı diş kaybedebileceği gibi, bunama ve diş kaybına sebep olan nedenlerin ortak olabileceği de düşünülmektedir. Erken yaşta görülen beslenme bozukluğu, enfeksiyonlar veya kronik hastalıklar diş kaybına ve beyinde hasara yol açabilir. Yine de diş kaybı ve bunama arasında direkt bağlantının ortaya konabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır” diyor.

Hasta yakınları dikkatli ve duyarlı olmalı

Diş Hekimi Pertev Kökdemir; “Demans (bunama) görülen kişilerde, ağrı da dahil olmak üzere diş ihtiyaçlarını ifade etmek her zaman mümkün olmayabilir. Bu kişilerde diş problemlerinin olup olmadığı düzenli ağız kontrolleri ile sağlanabilir. Yakınlarının bu konu hakkında bilinçli ve duyarlı olması gerekir” diyerek özellikle de hasta yakınlarını daha dikkatli olmaları için uyarıyor.

El yeteneği azaldığında elektrikli diş fırçası kullanın

Kökdemir, bunama sorunu yaşayanların yakınlarının nelere dikkat etmeleri gerektiğini de şöyle anlatıyor:


“Demansın erken aşamalarında kişinin hala kendi dişlerini temizlemesi mümkün olmaktadır. El yeteneği azaldığında manuel fırça yerine elektrikli diş fırçası kullanılarak ağız hijyeni korunabilir. Ayrıca bu dönemde uzun süreli ağız sağlığını koruyucu program oluşturmak çok önemlidir. Bu program yüksek konsantrasyonlu florürlü diş macunu, doğal dişi olan kişiler için de florür uygulaması içerebilir. Florür uygulaması diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Demansın ileri aşamalarında kişi dişlerini temizleme yetisini kaybedebilir ve bakıcılarının bu görevi üstlenmesi gerekir. Diş hekimleri bu durumda bakıcıların eğitimine destek olmalıdır.”

Tükürüğün azalması, yemek artıklarının birikmesine sebep olur!

“Bunama görülen hastalarda kullanılan antipsikotik ve sakinleştirici ilaçların ağız içinde yan etkileri ortaya çıkabilir” diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Bu ilaçlar tükürük akışını etkileyerek ağız kuruluğuna neden olabilir. Tükürüğün azalması özellikle dişlerin boyun kısmında gıda artıklarının birikmesine yol açar. Bu da diş çürüğü ve dişeti hastalıklarına neden olur. Böyle durumların önlenmesi ve hastanın konforu için diş hekimi tarafından kontrol altında tutulması önemlidir. Demansı olan kişi diş sorunu yaşıyorsa bunu ifade etmekte zorlanabilir ya da edemeyebilir. Diş problemi olup olmadığını davranış değişikliğinden anlayabiliriz. Özellikle sert ve soğuk yiyecekleri yerken sıkıntı yaşanabilir. Ayrıca hastada uyku bozukluğu ve huzursuzluk da görülebilir. Davranış değişikliği için hiçbir neden yoksa ağız ve diş kontrolü bu sürecin bir parçası olarak mutlaka yapılmalı” diyerek aileleri davranış değişikliklerini takip etmeleri için uyardı.

İlgili yazılar


Daha sağlıklı dişler için 7 bakım önerisi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.