Eksik diş kariyerinize nasıl engel olur?

Kim mağazada kendisine yardımcı olurken gülen bir elemanın ağzında dişlerinin olmadığını görmek ister? Ya da toplantıda sunum yapan üst düzey bir yöneticinin ağzında eksik dişi olduğunu gördüğünüz anda ne hissedersiniz? Eksik diş, kişilerin kariyer basamaklarını tırmanmasının önündeki en büyük engellerden biri…

Eksik diş kariyerinize engel olabilir

Diş Hekimi Pertev Kökdemir; “Eksik diş problemi yaşayanlar iş dünyasında hep arka sıralarda yer alıyor. Öz güven eksikliğinden dolayı ön plana çıkmak istemiyorlar. Genellikle de mutfak, call-center gibi insanlarla daha az göz teması kurabilecekleri işlerde çalışmayı tercih ediyorlar” diyor.

Diş eksikliği aslında görsel bir sorun olmaktan ziyade sağlığımızı son derece olumsuz etkileyen, hastalıklara davetiye çıkaran bir durum. Dişlerini kaybedene kadar diş hekimine gitmeyen kişiler, dişlerini kaybettikten yani iş işten geçtikten sonra hekimlerin kapısını çalışıyor. Hâlbuki düzenli ağız ve diş sağlığı kontrolleri ile dişlerinizi kaybetmeyebilirsiniz.

Eksik dişli kişiler kariyer basamaklarını neden tırmanamıyor? 

Bir iş görüşmesine giderken kıyafetimize nasıl özen gösteriyorsak dişlerimize çok daha fazlasını göstermeliyiz diyen Diş Hekimi Pertev Kökdemir, “Eksik diş; sindirim problemlerinden ülsere, obeziteden kalp-damar hastalıklarına kadar pek çok hastalığa sebep oluyor. Ayrıca eksik diş, kişilerin psikolojisini de bozuyor. Meslek hayatlarını sekteye uğratıyor. İş yerinde yükselemiyor, iyi pozisyonlara gelemiyorlar” diyor.


Diş Hekimi Pertev Kökdemir eksik diş tedavisi
Diş Hekimi Pertev Kökdemir

Eksik diş şişmanlığa nasıl yol açar?

Diş hekimi Pertev Kökdemir; “Sağlıklı dişlere sahip olmanın önemi güzel bir gülüş ve yüz estetiği açısından kaçınılmazdır. Ancak dişlerin sindirim açısından da önemi unutulmamalıdır. İyi bir sindirim için ağzımıza aldığımız gıdalar olabildiğince çok çiğnenmelidir. Ağzımızda bulunan her bir dişin ayrı bir görevi vardır ve birinin eksikliği bile sindirim sistemimizi olumsuz etkileyebilir. Eksik diş nedeniyle yeterince çiğnenmeyen ve öğütülemeyen besinler bütün olarak yutulduğunda şişkinlik, gastrit ve ülser gibi mide problemlerine yol açar” diyerek eksik dişlerin sindirim sistemini olumsuz etkileyerek şişmanlığa da yol açtığını belirtiyor.

Hastalıklar kariyer önünde ciddi engel

Kökdemir; “Gülüşü tehdit etmediği sürece insanlar tarafından çok fazla önemsenmeyen diş çürükleri ve diş eti hastalıklarına bağlı diş kayıpları birçok hastalığın da başlangıcı olabilir. Bunlardan biri de günümüzün büyük problemi şişmanlık sorunudur. Çiğnenmeden yutulan besinlerden vücudumuz yeterince faydalanamadığı gibi bunların çoğu da yağ olarak depolanmaktadır. Bu durum ise obeziteye neden olmaktadır. Obeziteye bağlı olarak kalp-damar rahatsızlıklarında da artış gözlenmektedir. Bu hastalıklar da kariyeriniz önünde ciddi engel oluşturur” diyor.


Sorunları ertelemeyin!

Diş hekimi Pertev Kökdemir, “Bütün bu sorunlardan korunmak, konuşurken ellerinizle ağzınızı kapatmamak ve özgüvenle gülebilmek için ağız ve diş sağlığınıza gereken özeni göstermeli, diş ile ilgili sorunlarınızı erteleyerek son ana kadar beklememeli, diş eksikliklerinin uygun uygulamalarla giderilmesi gerektiğinin bilincinde olmalısınız. Hiç kimse eksik dişle kendisine gülümseyen birisinden hoşlanmaz. Hem hijyen, hem sağlık, hem de estetik açıdan dişlerinize gereken önemi ve özeni göstermelisiniz” diyerek uyarıyor.

İlgili yazılar

Diş eksikliği bunama sebebi!


Daha sağlıklı dişler için 7 bakım önerisi

Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.