Erkekler saçlarına kadınlar ise yüz bakımına önem veriyor

Online pazar araştırma şirketi DORinsight’ın yaptığı anket çalışmasına göre; erkekler saç bakımına önem verirken, kadınlar en çok yüz bakıma dikkat ediyor.

Erkekler saçlarına kadınlar ise yüz bakımına önem veriyor

Türkiye’nin en büyük izinli veritabanına sahip online pazar araştırma şirketi DORinsight kişisel bakımına önem veren 9.363 kişinin katılımı ile gerçekleştirdiği “Kişisel Bakım” çalışması ile erkek ve kadınların kişisel bakım ve kozmetik tercihlerini, harcamaları ile ilgili detaylı bilgileri ortaya çıkardı.

Erkek ve kadınların dönemsel olarak kişisel bakım uygulamalarına verdiği önemi anlamak için sorulan sorunun yanıtlarına göre, çoğunluk bakım konusunda özel bir mevsim tercih etmiyor. Katılımcıların yarısından fazlası dört mevsimde bakımlarına önem veriyor. Ancak yaz mevsiminde, erkeklerin kadınlardan daha fazla kişisel bakımlarına dikkat ettikleri detayı göze çarpıyor.


En çok hangi mevsimde bakıma önem verirsiniz?

Toplam
4 Mevsim %56
Yaz %21
Kış %17
İlkbahar %5
Sonbahar %1

Ankete katılan kadınların yüz bakımına erkeklere göre neredeyse iki kat daha fazla dikkat ettiği ortaya çıkıyor Ancak geleneksel olarak kadınlar ile özdeşleştirilen saç bakımına ise erkekler daha fazla önem veriyor.

En çok ne bakımına dikkat edersiniz?

Toplam
Tüm vücut %49
Yüz %24
Saç %21
El-Tırnak %6

Kullanılan bakım malzemeleri ve bunların neye göre seçildikleri hakkındaki sonuçlara bakıldığında, ürünlerin dermatolojik olması ve bilinen markalardan sağlanması büyük önem taşıdığı ortaya çıkıyor. Arkadaş ve yakınlardan gelen tavsiyeler ise yalnızca yüzde 17’lik oranda kaldığı gözlemleniyor.

Hem erkekler hem kadınlar tarafından en çok kullanılan bakım malzemesinin nemlendirici krem olması şaşırtıcı bir sonuç değil. Ancak erkeklerin, kadınlara oranla 3,5 kat daha fazla sabun kullanmayı tercih ettiği görülüyor.


Bakım malzemesi alırken en çok neye dikkat edersiniz?

Toplam
Dermatolojik ürün olması %44
Marka bilinirliği %27
Çevreden gelen olumlu öneriler %17
Fiyat %10
Diğer %2

 

En çok kullandığınız güzellik ve bakım malzemesi nedir?

Toplam
Nemlendirici krem %47
Sabun %21
Makyaj malzemesi %11
Yüz/vücut maskesi %10
Saç maskesi %5
Kullanmıyorum %4
Diğer %2

Kişisel bakım malzemelerinin nereden alındığına ve ekonomik boyutlarına bakıldığında ise katılımcıların bakıma ortalama olarak aylık 200 TL bütçe ayırdığı görülüyor. 500 TL’nin üzerinde harcama yapanların oranı yüzde 4 olarak istatistiklere yansıyor.

Ürünlerin nerelerden alındığı ise kadınlar ve erkekler arasında farklılık gösteriyor. Kadınlar büyük çoğunlukla bakım ürünlerine özel mağazaları tercih ederken, erkekler ise market ve süpermarketlerden alışveriş yapmayı tercih ediyor.

Bütçenizin ayda ne kadarını bakıma ayırıyorsunuz?

Toplam
100 TL ve altı %60
100-500 TL %36
500-1.000 TL %3
1000 TL ve üstü %1

 

Kişisel bakım malzemelerinizi nerelerden alıyorsunuz? (Çoklu cevap)

Toplam
Bakım ürünlerine özel mağazalardan %50
Eczane %34
Market/Süpermarket %33
İnternetten %27
Katalog üzerinden satış yapan markalardan %22
Diğer %1

Erkek ve kadınların kişisel bakımlarını nerede ve hangi sıklıkta yapıldığını incelediğimizde ise, çoğunluğun kişisel bakımlarını kendi evlerinde yapmayı tercih ettiğini ortaya çıkıyor. Katılıcımların yüzde 95’i ayda en azından bir kere kişisel bakımlarını aksatmadan yapıyorlar.

Bakımınızı ne sıklıkla yapıyorsunuz/yaptırıyorsunuz?

Toplam
Haftada bir kez %62
Ayda 2-3 kez %23
Ayda bir kez %10
2-3 ayda bir kez %4
6 ayda bir kez %1

 

Bakımınızı genellikle nerede yapıyorsunuz/yaptırıyorsunuz?

Toplam
Evde kendim yapıyorum %81
Kuaförde %13
Spalarda/güzellik merkezlerinde %5
Diğer %1

 

Mükemmel saçlar için gerekli 9 besin


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.