Aşırı stres gerçekten fıtık ediyor!

Fıtık; ağır kaldırma, zorlama, kazalar, uzun süre ayakta kalma ya da oturmaya bağlı olabildiği gibi aşırı stresten de kaynaklanabiliyor. Bel ve boyun fıtığı tedavisi nasıl yapılır? Fizik tedavi neden gerekli?

aşırı stres fıtık ediyor bel fıtığı boyun fıtığı fizik tedavi

Dr. Sinan Akkurt, “Fiziksel stres kadar ruhsal stres de fıtık oluşumunu kolaylaştırıyor. Yorgun kaslar etraflarındaki iskeleti iyi tutamıyor ve sonuçta da kıkırdak doku yerinden çıkınca sinire baskı yapmaya başlıyor. Stresli kişilerin ağrı eşiği düşük olduğundan ağrılar daha dayanılmaz hale geliyor” açıklamasında bulundu.

Akkurt, özellikle aşırı hassas, mükemmeliyetçi, tedirgin, endişeli, yoğun çalışan, gelecek kaygısı duyan ve içe dönük kişilerin risk taşıdığını kaydederken, “Mutlu olduğunuz anları düşünün. Sevmek için kucakladığınız bir çocuğu ya da hayvanı mesela. Ya da tatilde top oynadığınız, hoplayıp zıpladığınız anları. Bu anlarda değil de daha çok istemediğiniz bir işi yaparken ağrılar, tutulmalar oluşur. Bu bize stresin etkisini gösteriyor.” dedi.Yalnızca fıtık değil, toplumumuzda neredeyse her iki kişiden birinde görülen bel, boyun ve sırt ağrılarının da çoğu kez strese bağlı olarak geliştiğine dikkat çeken Dr. Sinan Akkurt, “Stres yönetimi öğrenilebilir. Bu konudaki kitapları okuyun, eğitimlere katılın, stresi yönetebilmek için mutlaka çabalayın.” diye konuştu. “Gergin insanlar gergin kaslar demektir. Eğer stresle başa çıkmada başarılı olamıyorsanız, en azından üzgün / sıkıntılı olduğunuz durumlarda yapmanız gereken işleri ertelemeyi deneyebilir, sakinleşene dek dinlenebilirsiniz.  Hayır demeyi hepimiz öğrenmeliyiz.” diyen Dr. Sinan Akkurt, sanılanın aksine fıtığın yüzme ya da başka bir spor yaparak, kilo vererek ya da ilaç tedavisi uygulayarak tedavi edilemediğini, kendi haline bırakarak düzelmesinin beklenemeyeceğini belirtti. Kilo vermenin ancak iskeletin taşıdığı yükü hafifletmeye, yüzmenin de benzer şekilde suyun kaldırma kuvvetinden yararlanarak vücudu dinlendirmeye yaradığını söyleyen Dr. Akkurt, “Kilo kontrolü, yüzme faydalıdır, ancak fıtığı yok etmez.” dedi.

aşırı stres fıtık ediyor bel fıtığı boyun fıtığı fizik tedavi dr. sinan akkurt
Dr. Sinan Akkurt

Fıtık sorunlarına fizik tedavi


Sadece ağrının ilaçla baskılanabileceğini, bunun yanında uyuşma varsa fizik tedavi ile rahatlama sağlanabileceğini dile getiren Dr. Akkurt, daha ağır durumlarda çoğunlukla ameliyat önerildiğini, tüm bunlarla birlikte biorezonans tedavisinden de destek alınabileceğini kaydetti. Dr. Akkurt, “Fıtıklı dokuya uygulanan frekans terapileri ile omurilikteki basıyı kaldırmayı amaçlıyoruz. Ameliyat ve fizik tedavideki amaç da budur. Öte yandan travma, yani ağrı olan her yerde ödem vardır; lenf sistemiyle ödemin azalmasını sağlayacak bir tedavi uyguladığımızda ağrı da ortadan kalkabiliyor…” dedi.

Dr. Sinan Akkurt bel, boyun ve sırt ağrılarına ve fıtık oluşumlarına karşı alınabilecek basit ama etkili olabilecek 10 önerisini şöyle sıraladı:

  • Stresle mücadele için kendinize hedefler koyun; kitaplar okuyun, seminerlere katılın ya da danışmanlık alın.
  • Egzersiz yapın. Hareketsiz bir yaşamdan kesinlikle uzak durun.
  • Çantanızı hafifletin. Tek omuzlu çantalardansa sırt çantası tercih edin.
  • Cüzdanınızı arka cebinizde taşımayın, cüzdan arka cebinizdeyken araç kullanmayın, uzun süre oturmayın.
  • En az 2 cm.lik, en çok 5 cm.lik yükseklikte tabanı olan ortopedik ayakkabıları tercih edin.
  • Tam ortopedik yatak ve boyun destekli yastık kullanın.
  • Dik durun. Dik oturun. Dik yürüyün.
  • İş yeri bilgisayarınızı göz hizanızda kullanın, eğilmeyin. Ayaklarınızın altına hafif bir yükselti koyun.
  • Islak saçla sokağa çıkmayın ve yatmayın.
  • Ağır yük taşımaktan ve ani hareketlerden kaçının.

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.