Botoks ırkı kadınlar: İnsani son kale de düştü

Botoks aynı viagra gibi başka amaçlar için laboratuar ortamında üretilmiş bir ilaçken daha sonra estetik alanında kendisine geniş bir yer bulmuştur. İşin şakasını mı yapalım, yoksa ciddiye mi alalım gerçekten bilemiyorum.

botoks gençleşme ünlüler sanatçılar Botoks ırkı kadınlar: İnsani son kale de düştü

Yeni milenyum daha önce hiç var olmayan bir “ırk” yarattı. ‘Botoks’lular adı verilen bu ırk, insanlığın kırklı yaşlarından sonra birden ortaya çıkıveriyor. Dış görünüşü ölene kadar neredeyse hiç değişmeden, yaşlanmadan kalıyor.

Hemen hepsinin yüz ifadeleri, mimikleri, bakışları birbirine benzeyen bu ırkın en temel özelliği dudak ve ağız yapısı donduğu için gülememeleri. Kırışık görmeye asla tahammül edemezler.


Çocukluğuma eşlik eden ve kimine hayranlık duyduğum birçok sanatçının son zamanlarda hiç yaşlanmadan ve üstelik benden daha da genç bir halde ortalıkta gezinmesini şaşkınlık içinde izliyorum.

Üstelik ortada çok büyük bir yalan ve karşılıklı kandırmaca var.

botoks gençleşme ünlüler sanatçılar
Kylie Minogue

“Efendim, bu kadar genç kalmayı neye borçlusunuz?”

Botoks ırkına mensup sanatçı da teker teker anlatıyor…

Sanki hiç botoks yaptırmamış gibi; sabahın çok erken saatinde kalktığı, düzenli yürüyüşünü yaptığı, taze meyve ve sebze ile beslenmeye dikkat ettiğini, sigara ve içkiden uzak durduklarını, mutlak surette spora gittiğini, yogaya zaman ayırdığını, her fırsatta hayatın pozitif tarafını görmeye çalıştığını, bol bol “güldüklerini” süslendirilmiş cümleleri eşliğinde ve keyif verici bir sohbetin içinde dinliyoruz.

Tam bir mucize yaratmışlar da bize bunun reçetesinin satır aralarını sunuyorlarmış gibi…

Botoks yaptıran ünlüler

botoks gençleşme ünlüler sanatçılar

botoks gençleşme ünlüler sanatçılar

Bundan uzun yıllar önce çok gülen bir kadın tanımıştım. Gülüşünde hiçbir sahtelik olmadığı gibi, doğallığın kendisi vardı. Çok gülmesinin etkisiyle göz ve dudaklarının kenarlarına kırışıklıklar yerleşmişti. Bu kırışıklılar yaşlanmanın değil eğlenmenin, hayattan keyif almanın işareti olarak o kişinin yüzüyle doğallıkla bütünleşmişti. O kişi ile yıllar sonra “facebook”ta karşılaştığımda aynı şekilde güldüğünü, ifadesinin hiç değişmediğini görmüş olmak bana eski bir dostun hatırasının canlanmasına neden olmuştu.


Gerçek, doğal ve insani olan taraf da buydu zaten.

Oysa o kişi de bu kırışıklıklarını yok etmek isteyebilirdi. O zaman karşımıza yeni milenyumun sahte yüzü çıkardı.

botoks gençleşme ünlüler sanatçılar

Yediğimiz, içtiğimizdeki doğallığı zaten aramaz olduk. Sistemin getirdiği insan ilişkilerindeki çıkar çatışmasını da bir yere kadar anlayabiliyorduk. Fakat karşımızdaki kişinin samimiyetini yüzüne yansıyan küçük işaretlerden anlayabiliyorken, yüzdeki ifadeyi donduran yeni mucizevî buluşla o açık da kapanmış oluyordu.

Yaşamanın farkına varmak bir ayrıcalıktır. Yaşamak hayata bir iz bırakmak demektir. Hayatın insan bedenine bıraktığı iz kırışıklıklarımızdır.

İlgili yazılar

Anti-Yaşlanma: günlük ihtiyaç duyulan vitaminler

Cilt bakımı ve güzelliğinde vitamin etkisi nedir?


Estetik Cerrahide Doğru Bilinen Yanlışlar