Juicing detoksu nedir? Detoks hakkında bilinmeyenler

Juicing nedir? Herkes detoks yapabilir mi? Detoks yaparken nelere dikkat etmek gerekir? Gençler için detoks önerilebilir mi?

Herkes detoks yapabilir mi? Juicing nedir? Herkes detoks yapabilir mi? Juicing uygularken nelere dikkat etmek gerekir?

Vücudu arındırıp temizlemeyi sağlayan detoksu yaparken verimli sonuç almak için bazı hususlara dikkat etmek gerekiyor. Toksinlerden arınmanın yanı sıra vücudu hastalıklardan koruma, enerjiyi artırma, deriyi temizle ve motivasyonu artırma gibi faydaları da olan detoks uygulamasına eğilim artarken, bu uygulama yaş sınırı ve hastalık tanımaksızın yapılıyor. “Kimler detoks yapabilir?” sorusunun yanıtını ise Vitalis Life’ın Uzman Diyetisyeni Gizem Keservuran, şu şekilde açıklıyor; “Detoks sağlıklı olmak isteyen herkesin rahatlıkla tercih edebileceği bir uygulama. Günümüz çevresel ve modern hayat koşullarından etkilenmeyenimiz yoktur. Bu koşullar dolayısıyla vücudumuzda biriken toksinleri vücuttan atmanın en kolay yolu ise detoks. Fakat burada yaş unsuru ve kişilerin hastalık durumu gibi noktalara dikkat etmek gerekiyor”.

Juicing nedir? Hangi yaşlarda detoks uygulanabilir?

Juicing, günümüzde meyve/sebze suları ile beslenme yöntemine verilen isimdir. 18 yaş üstü bireylerin herhangi bir sağlık problemi yoksa rahatlıkla detoks yapabileceğini belirten Keservuran, 12-18 yaş arası çocukların, gençlerin ise herhangi bir sağlık problemi olmaksızın mutlaka uzman kontrolünde juicing yapabileceğini söylüyor. Yaşlılık döneminde ise 65 yaş üstü bireylerde yine uzman kontrolünde detoks uygulanabileceğinin altını çiziyor.


Diyalize bağlı böbrek hastalarında, kronik böbrek yetmezliğinde, böbrek emilim bozukluklarında, reaktif hipoglisemi, insüline bağımlı diyabet, polikistik over gibi hastalıklarda juicingin uygun olmadığını belirten Gizem Keservuran, aynı zamanda kan sulandırıcı ilaç kullanan bireylerin ve K vitamini eksikliği olan bireylerin de juicing yapmaması gerektiğinin altını çiziyor.


Juicing neye göre hazırlanmalı?

Ergenlik çağındaki gençler, okul-dershane-özel ders üçgeninde ev yemeklerinden uzak kalıyor. Dolayısıyla sık ve fazla miktarda paketli işlenmiş, fast-food gıda tüketimine eğilmektedir. Bu nedenle periyodik olarak  yapılan juicing, genç metabolizmayı toksinlerden koruyacaktır. En önemli nokta ise içeriğin uzman eller tarafından hazırlanmış olmasıdır. Diğer önemli nokta ise ergenlik çağındaki gençler, juicingi tatil ya da dinlenme günlerinde yapmalıdır.

Gençler için detoks öneriliyor mu?


Detoks bir zayıflama yönteminden ziyade vücudu yenileme ve temizleme yöntemidir. Bilinçsiz beslenme uygulamaları gençlerin sağlığını olumsuz etkilemekte, yetişkinlikte bir çok sağlık problemine zemin hazırlamakta ve beraberinde obezite/fazla kilo şikayetini getirmektedir. Juicing ise akıllardaki gibi düşük kalorili bir uygulama değil, aksine yediğiniz sebze yemeği/salatadan aldığınız vitamin minerali daha da yoğun şekilde vücudunuza alacağınız sağlık deposu karışımlardır.

Aldığınız kilolardan hızlıca kurtulmak için 8 detoks önerisi