Aldığınız kilolardan hızlıca kurtulmak için 8 detoks önerisi

Aşırı et, yağlı yemekler ve tatlı tüketimiyle sindirim sorunları yaşıyorsanız, kilo aldıysanız ve kendinizi yorgun hissediyorsanız yükselen kolesterol, trigliserit, ürik asit seviyelerinizden ve dalgalanan kan şekerinizden kaynaklanıyor olabilir. Bu detoks önerileri tam size göre…

Aşırı et ve tatlı tüketiyorsanız detoks uygulamanızda yarar var. İşte aldığınız kilolardan hızlıca kurtulmak için 8 detoks önerisi...

Durumu hemen toparlamak istiyorsanız Diyetisyen Gizem Şeber’in detoks önerileri tam size göre: 

  1. Günde 2.5-3 litre su tüketin. Ürik asit değerlerini düşürmenin en önemli ve kolay yolu su tüketimini arttırmaktır. Ayrıca gün içerisinde düzenli tüketilen sıvı yorgunluğun üstesinden gelmeye de yardımcı olur.
  2. Günde 2-3 porsiyon kabuklu meyve tüketin. Meyvelerin kabuklu tüketilmesi hem sindirim sistemi problemlerinin üstesinden gelmeye hem de kan şekerinin sebep olduğu acıkmaların önüne geçmeye yardımcı olur.
  3. Kırmızı et tüketimini haftada ikiye indirin. Her gün kırmızı et tüketti iseniz 1-2 hafta süresince kırmızı eti en fazla haftada 2 kez tüketmeye çalışın.
  4. Kırmızı et tüketmeye devam edeceğim diyenler sebze veya kurubaklagil ile tüketmeli. Eğer illa kırmızı et tüketeceğim diyenlerdenseniz sebze veya kurubaklagil yemeklerinize ilave etmeye çalışın. Böylece hem tüketeceğiniz miktar azalmış olur hem de lifli yiyeceklerle bir arada tüketmiş olursunuz.
  5. Mangala ara verin. Ateşe yakın et pişirmek veya sıkça mangal tüketmenin de karsinojenik etkisi olduğunu unutmayın. Sıkça mangal yapıyorsanız bir süre ara verin, et tüketeceğiniz zaman fırında veya haşlama tüketmeye çalışın.
  6. Baharat kullanın. Karabiber gibi bazı baharatların etin vücudumuza olan olumsuz etkilerini azalttığına dair bilimsel veriler vardır.
  7. Her gün salata tüketin. Çiğ sebzeler vücudunuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, mineral ve lifin önemli bir bölümünü sağlar.
  8. Yeşil çay veya matcha çayı tüketin. Günde 3 kupa yeşil çay veya 1 kupa matcha çayı tüketin. Her ikisi de antioksidan değerleri çok yüksek çaylardır. Aynı zamanda metabolizmanın hızlanmasını sağlarlar.

Lif zengini yeşil smoothie tarifi

detoks-yesil-sivi-detoks

Malzemeler:

1 adet orta boy salatalık, 2 avuç dolusu ıspanak yaprağı, ½ avokado, ¼ demet nane yaprağı, 1 adet kivi, 250 ml su, ½ limonun suyu, 1 adet yeşil elmaYapılışı: Tüm malzemeleri blenderdan geçiriniz. İsterseniz buz da ilave edebilirsiniz.


Tüketmemesi gerekenler: Herhangi bir kan sulandırıcı ilaç kullananlar, reglü, gastrit ve ülser hastaları tüketmemelidir.

Çiğ Beslenme ve detoksun önemi