Yüzdeki kılcal damar tedavisi nasıl yapılır?

Vücudumuzun pek çok bölgesinde görülebilen kılcal damarlar özellikle yüz çevresinde olduğunda estetik görünüm dışında kişilerin psikolojilerini de olumsuz yönde etkileyebiliyor. Kılcal damar tedavisi neden gerekli?

Yüzdeki kılcal damar tedavisi nasıl yapılır lazer cilt bakımı güzellik

Cilt bakımı ve güzelliğinde vitamin etkisi nedir?

Yüzdeki kılcal damar şikayeti toplumda yaklaşık %15  oranında görülmektedir. Çocuklarda bile % 2 kılcal damar şikayeti bulunmaktadır. Genellikle açık tenli insanlarda ortaya çıkar. Yüz bölgesinde, kılcal damar şikayetleri  0,1-1 mm çaplı ince damarların artışı şeklinde ortaya çıkabilir. Bazen de cilt beni görünümünde kılcal damar genişlemesi olarak görülebilir. Dermatoloji Uzmanı Dr. Güneş Ertürk konuyla ilgili görüşlerini aktarıyor.

Yüzdeki kılcal damar tedavisi neden yapılmalıdır?

Yüz bölgesinde görülen kılcal damar şikayetleri, en çok hassas cilt yapısına, güneş ışınlarının hasarına, rozasea, metabolik ve romatizmal hastalıklara, aşırı östrojen, alkol, kronik kortizon kullanımı, travma veya genetik hastalıklara bağlı  olabilir. Benzer cilt sorunları, kişilerin psikolojilerini, iş ve sosyal hayatlarını da olumsuz yönde etkiliyor.   Özellikle çocuklarda görülen damarsal sorunlar, çocuğun gelişimi ile birlikte kendiliğinden gerilemiyor ve çocukta yoğun bir psikososyal strese neden olabiliyor.  Leke ve iz bıraktığı için buz ve elektrik cerrahisi gibi metodlar terk edilirken, Günümüzde kılcal damar tedavisi bazı lazer ve ışık temelli cihazlarla başarılı bir şekilde yapılmaktadır.


Yosun: Cildimizdeki mucize etkisinin farkında mısınız?

Lazerle kılcal damar tedavisi kaç seans sürer?

Kılcal damar tedavisinde seans sayıları ve neticeler damarın cinsi, kalınlığı, yerleşimi ve nedenine göre değişir. Spider anjiom (örümcek beni)  olarak adlandırılan bene benzer kılcal damar tedavilerinde genellikle 1-2 seansta hemen sonuç alınmaktadır. Oysa yüzde yaygın şekilde görülen ince kılcal damar tedavileri en az 4-6 seans gerektirmektedir. Yüzdeki kılcal damar tedavilerinde seans aralıkları 2-6 hafta aralıklarla olabilir.

Lazerle yüzdeki kılcal damar tedavisinden sonra nelere dikkat edilmelidir?


Kılcal damar tedavisi yaptıranlar işlem sonrası güneş koruyucu kullanmalıdır. Güneş koruyucu kullanmanın dışında, yaz aylarında güneşin dik olduğu öğlen saatlerinde güneş altında kalmamalı, şapka kullanmalı ve gölgede kalmaya özen göstermelidirler.

10 yaş daha genç görünmek mümkün mü?