Türkiye 23 Nisan’a çocuk tacizleriyle giriyor

Çocuklara bayram hediye eden dünyanın tek ülkesi Türkiye Cumhuriyeti, bu yıl 87’ncisini kutladığımız 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’na çocuk tacizleriyle giriyor.

Türkiye 23 Nisan'a çocuk tacizleriyle giriyor

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı neden kutlanmalıdır?

23 Nisan 1920, Türk milletinin iradesini temsil eden, Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele’yi yürüten Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğini ilân ettiği tarih. Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’ gününün bayram olarak kutlanmasına karar verdi. Bu tarihten 5 yıl sonra 23 Nisan 1929’da Atatürk bu bayramı dünyadaki tüm çocuklara armağan etti ve 23 Nisan ilk defa 1929 yılında Çocuk Bayramı olarak da kutlanmaya başlandı. Dünyada çocuklarına bayram hediye eden ve bu bayramı bütün dünya ile paylaşan ilk ve tek ülke Türkiye’dir. Türk Milleti’nin bir ferdi olarak çocuklarımızı her türlü tehlikeye karşı korumakla yükümlüyüz. Devletin gerekli tüm tedbirleri alması için vatandaş olarak ses çıkarmak ve kamuoyu baskısı oluşturmak sorumluluğumuz olmalıdır.

Karaman Ensar Vakfı çocuk istismarı davası sonuçlandı

Tacizcinin hedefinde komşu ve arkadaş çocuğu var

Türkiye’deki taciz kurbanı çocukların tedavisiyle ilgili çalışmalar yürüten Uzman Klinik Psikolog ve Hipnoz Uzmanı Mehmet Başkak, ABD ve Türkiye’deki tüm aileleri yakından ilgilendiren bu araştırmanın detayları hakkında önemli bilgiler verdi:


Hangi çocuklar taciz ediliyor?

Çocuklar en çok kendi aileleri içindeki yetişkinler ya da ebeveynlerinin sosyal çevrelerindeki yetişkinler tarafından tacize uğrama riski altında. Çocuk tacizcilerinin yüzde 90’ı kendi aileleri içindeki çocukları ya da iyi bilip, tanıdıkları çocukları taciz ediyorlar. Ayrıca, araştırmaların gösterdiğine göre risk herkes için geçerli: Çocuk tacizcileri toplumun her kesiminde mevcut, bu nedenle toplumun her kesimindeki çocuklar taciz riski altında.


Komşu ve arkadaş çocuğu tehkikede!

Tacizcilerin en büyük hedefi yakın çevrelerindeki çocuklar. Tacizcilerin hedefinde komşu ya da arkadaş çocuğu (%40) var. Bakılması için emanet edilen çocuklar (%5) da tacizcinin hedefinde.

Üvey ve evlatlık çocuklar ilk sırada!

Tacizciler aile içinde; üvey çocukları ya da evlat edindikleri çocukları (%30), biyolojik çocuklarını (%19), erkek, kız yeğenlerini (%18), kız kardeş ya da erkek kardeşlerini (%12) ve torunlarını (%5) hedef alıyor.


Tacizcilerin hedef aldığı yabancı (tanıdık olmayan) çocukların oranı ise % 10. Dikkat edin, çocuk tacizcilerinin sadece yüzde 10’u hiç tanımadıkları bir çocuğu taciz ettiklerini söylüyor.

Tacizciler hangi çocukları hedef alıyor?


AİLEDEKİ ÇOCUKLAR
Biyolojik çocukları 19%
Üvey çocukları ya da evlat edindikleri çocuklar 30%
Kız kardeş ya da erkek kardeşler 12%
Erkek, kız yeğenler 18%
Torunlar 5%
YAKIN ÇEVRELERİNDEKİ ÇOCUKLAR
Bakılması için emanet edilen çocuk 5%
Komşu ya da arkadaş çocuğu 40%
TAMAMEN YABANCI ÇOCUKLAR
Yabancı (tanıdık olmayan) çocuklar 10%