Varis tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler

Varis şikayeti olanlar için en zor dönemler yaz mevsimidir. Yaz sıcaklarıyla birlikte büyüyen varisler hissedilen rahatsızlığın da artmasına neden olmaktadır. Halk arasında öğretmen hastalığı olarak bilinen ve ayakta fazla durarak çalışanlarda daha sık görülen varisler; bacakta ağrı, şişme, ciltte kaşıntı, ödem ve kramp gibi bir çok şikayete yol açabiliyor. Peki ya varis tedavisinde dikkat edilmesi gerekenleri biliyor musunuz?

 

Havaların ısınmasıyla birlikte estetik açıdan da kaygılara neden olan varislerden, modern tedavi yöntemleri ile kurtulmak mümkün olabiliyor. Memorial Hizmet Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Harun Arbatlı, varis tedavisinde dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Varislere sadece estetik kaygıyla bakmayın

Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülen varisler, en sık rastlanan damar şikayetlerinden biridir. Kanı kalbe taşıyan toplardamarlarda kan akışının tek yönlü olmasını sağlayan kapakçıklar bulunmaktadır. Bu kapakçıkların tahrip olmasıyla birlikte, yer çekiminin de etkisiyle kan bacak toplardamarlarında birikmektedir. Yıllar içinde basınç artışı nedeniyle bacaklardaki toplardamarlar şişer, genişler, kıvrımlı bir hal alarak örümcek ağı tarzında kılcal damarlar belirgin hale gelmektedir. Bacakta ağrı, şişme, ciltte kaşıntı, ödem, kramplar gibi bir çok şikayete yol açan varisler kişiyi kozmetik olarak da rahatsız etmektedir. Ancak varisler estetik kaygıların ötesinde kapanmayan yaralara ve varis ülserlerine sebep olabilmektedir. Varisli toplardamarlar içerisinde kan akımının yavaşlaması sonucu pıhtı oluşumu görülebilmektedir. Toplardamarlardan koparak kalbe ve buradan da akciğerlere ulaşabilen pıhtı kitleleri “akciğer embolisi” adı verilen ve yaşamı tehdit eden solunum ve dolaşım problemleri oluşturabilmektedir.


 

Sıcaklar gelmeden varislerinizden kurtulun

Varis şikayeti olanlar için en zor dönemler yaz mevsimidir. Yaz sıcaklarıyla birlikte büyüyen varisler hissedilen rahatsızlığın da artmasına neden olmaktadır. Tatil sezonu olması nedeniyle estetik açıdan da hastaları rahatsız edici görüntüler ortaya çıkmaktadır. Varis tedavisi için uygulanan tüm işlemler sonrasında belli bir süre kompresyon bandajları ve varis çorapları kullanmak gerekmektedir. Ayrıca, yapılan küçük cerrahi kesilerin ya da iğne tedavisi olarak bilinen “skleroterapi” işlemleri sırasında oluşan küçük morlukların iyileşmesi için 4 – 6 haftalık bir süreye ihtiyaç bulunmaktadır. Bu yüzden yaz aylarında varis tedavisi planlanması uygun değildir.


Varise göre tedavi yöntemleri

Konvansiyonel varis tedavisi; Varise neden olan toplardamarın iki ucundan küçük cerrahi kesiler yoluyla bulunması ve çıkarılması yöntemidir.

Endovenöz ablasyon; Kanı geri kaçıran damarın içeriden enerji uygulanarak kapatılması yöntemidir. Cerrahi bir kesi gerektirmeyen bu yöntemde damarın içerisine cihazın yerleştirilebilmesi için cilde bir iğne girişi yapılır.ve Epidermal RF; Bu uygulamalar cilt yüzeyindeki kılcal damarlara uygulanan yöntemlerdir. Bu enerji kaynakları ile ciltteki ince yapılı kılcal damarlar tahrip edilir ve soldurulur.

Varisten korunmak için

  • Fazla kilolar verilmelidir.
  • Gün içinde ayakta çok fazla kalmamaya özen gösterilmelidir
  • Topuklu ayakkabılar yerine spor ayakkabı ya da rahat sandaletler tercih edilmelidir. Böylece bacak adalelerinin kanı pompalayıcı etkisi artar.
  • Bol su içilmelidir. Su cildin kaybettiği nemi karşılayabilmesi için çok önemlidir. Ayrıca ciltte biriken toksik maddelerin uzaklaşmasını kolaylaştırır, elastik yapıyı korumaktadır.
  • Antioksidan özellik taşıyan portakal limon greyfurt gibi turunçgiller, fasulye, nohut, mercimek gibi baklagiller ve diğer yeşil sebzeler bol miktarda tüketilmelidir. Varis hastaları sağlıklı bir beslenme programı için bir beslenme ve diyet uzmanından destek almalıdır.
  • Oluşan varisler için en kolay tedavinin erken yapılan tedavi olduğu unutulmamalıdır.

Alerjiden korunmak için sağlıklı beslenmek gerekiyor


 

Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.