Anayasa değişikliğinde 3. oylama neden kilit öneme sahip?

Dokunulmazlıkların kaldırılması için yapılan anayasa değişikliğinin oylaması devam ediyor. 1. madde 373 oyla, 2. madde ise 374 oyla kabul edildi. Üçüncü oylama kilit öneme sahip. İşte detaylar…

Anayasa değişikliğinde 3. oylama neden önemli kilit?

1. Madde oylama sonucu:

531 vekil oy kullandı. 373 kabul, 138 ret, 8 çekimser ve 9 boş oy çıktı.

2. Madde oylama sonucu:

İkinci madde: 526 vekil oy kullandı. 374 kabul, 136 ret, 4 çekimser, 11 boş ve 1 geçersiz oy çıktı.


3. Madde oylaması neden önemli?

Üçüncü oylama, “teklifin geneli üzerinde” yapılacağı için kilit öneme sahip. Bu son oylama, dokunulmazlıklara ilişkin iki maddelik anayasa teklifinin de kilit oylaması konumunda. Çünkü, ilk iki oylamada 367’nin üzerinde “evet” oyu çıkması halinde bile, 3. oylamada “evet” sayısı 330’un altında kalırsa, teklif doğrudan geçmeyecek, referanduma gidecek. 330’un altında kalırsa ise, dokunulmazlıklara ilişkin teklif “düşmüş” yani kabul edilmemiş sayılacak.

Dokunulmazlıkların kaldırılmasına yönelik Anayasaya değişikliğinin ikinci turunda 1. madde ve 2. madde oylamaları sona erdi. 

Birinci madde: 531 vekil oy kullandı. 373 kabul, 138 ret, 8 çekimser ve 9 boş oy çıktı.

İkinci madde: 526 vekil oy kullandı. 374 kabul, 136 ret, 4 çekimser, 11 boş ve 1 geçersiz oy çıktı.

Bu sonuçlara göre CHP’lilerin bir kısmı da ‘dokunulmazlıklar kaldırılsın’ dedi.  Meclis’te ilk maddesi görüşülen dokunulmazlık teklifinin kabul edilmesi için teklifin tümünün en az 330 ‘evet’ oyu alması gerekiyordu. İkinci tur oylamada ilk maddeye 367’nin üzerinde ‘evet’ çıktığı için bu maddede referandum sınırı aşıldı. Ancak referanduma gerek kalmaması için ikinci ve üçüncü tur oylamanın sonuçları beklenecek.

TBMM’de yapılan oylama, fezlekeleri Meclis’e ulaşan vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmaları için geçici bir anayasa değişikliği yapılmasını öngörüyor.

Anayasa değişikliği maddeleri neler?

TBMM’ye vekillerin dokunulmazlıklarının kaldırılmasına ilişkin getirilen geçici Anayasa değişiklik önerisi iki maddeden oluşuyor. İlk madde, vekiller hakkında savcılar tarafından hazırlanmış ve TBMM’ye ulaşmış tüm fezlekelerin topluca yürürlüğe koyulması, yani fezlekesi olan vekillerin yargılanmalarının önünün açılmasını içeriyor. İlk madde, Anayasa değişikliğinin içeriğini kapsıyor.  İkinci madde ise, yürürlük maddesi.


8 fezleke daha eklendi

Meclis Genel Kurulu’nda bugün yapılan dokunulmazlık oylamalarından hemen önce, 8 fezleke daha Meclis’e ulaştı.  Bunların içinde hiçbirinin AKP’li vekil olmaması dikkat çekti.

TBMM’ye son dakikada ulaşan 8 fezleke şu vekillere ait:

CHP – Barış Yarkadaş, Mahmut Tanal, Okan Gaytancıoğlu, Kamil Oktay Sındır
MHP – Mevlüt Karakaya
HDP – Dilek Öcalan, Ertal Ataş, Mahmut Tuğrul.

Oylanan yasaya göre oylama öncesinde TBMM’ye ulaşan tüm fezlekeler, değişiklik kapsamına dahil oluyor. Yani AKP’nin hamlesiyle son anda pakete dahil edilen isimlerin de dokunulmazlıklarının kalkması gündeme gelebilecek.

Meclis’te kaç tane milletvekili için dokunulmazlık dosyası var?

Meclis’e gelen dokunulmazlık dosyasının sayısı 667.

En fazla dosya ise 405 ile HDP’ye ait. Aralarında partinin eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu pek çok HDP’li milletvekili için dosyalar Meclis’e gelmiş durumda.

HDP’yi, 192 dosya ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 46 dosya ile AKP ve 20 dosya ile MHP takip ediyor.

Bağımsız Ankara milletvekili Aylin Nazlıaka’nın da 5 dosyası bulunuyor.


Hakkında dosya düzenlenen toplam 138 milletvekili bulunuyor.

Hangi partiden kaç vekilin dosyası var? (20 Mayıs 2016)


Vekil sayısı Dosya sayısı
AKP 27 46
CHP 55 192
MHP 10 20
HDP 50 405
Bağımsız 1 5
Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.