Berat Albayrak: Türkiye’de rejim sorunu yoktur, laik bir ülkedir

Berat Albayrak, “Türkiye’de rejim sorunu yoktur. Türkiye, cumhuriyete dayalı, demokratik bir ülkedir, laik bir ülkedir, sosyal bir hukuk devletidir. Türkiye’de bir sistem, yönetim sorunu var” dedi.

Berat Albayrak: Türkiye'de rejim sorunu yoktur, laik bir ülkedir

Genç Türkiye Zirvesi: Türkiye’nin Geleceği Bilgi Gençliği zirvesine katılan Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Berat Albayrak, Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’ndaki toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yeni anayasa, istikrar, Türkiye’nin gelecek vizyonu çerçevesinde hızlı, güçlü karar alabilmesi ve Türkiye’nin eski Türkiye iklimine dönmemesi…


Yaşayarak tecrübe etmenin çok daha önemli olduğuna inananlardan biri olarak 7 Haziran-1 Kasım aslında eski Türkiye noktasında kısa bir demo gibi bizlere yaşatarak çok önemli bir tecrübe de verdi. 70, 80, 90’larda yaşamış olmaya gerek kalmadan 5 aylık süreç Türkiye’nin ne tür risklerle karşı karşıya olduğunu çok net gösterdi. Bunun için Türkiye’de bir sistem sorununu çözecek bir anayasa şart. ‘Sistem’ diyorum, ‘rejim’ değil. Birilerinin sahte ve manipülatif spekülatif söylemlerini kulak ardı etmeyin.

Türkiye’de rejim sorunu yoktur. Türkiye cumhuriyete dayalı, demokratik bir ülkedir, laik bir ülkedir, sosyal bir hukuk devleti. Türkiye’de rejim sorunu yok. Türkiye’de bir sistem, yönetim sorunu var. Her geçen gün ortaya çıkma riski olacak. İstikrarsız bir siyasi iklimin, bir kısım lobilerin elinde siyaseti oyuncak yapıp, istikrarlı, ekonomik ve kültürel iklimi darmadağın edecek bir lüksü yok.”

Berat Albayrak kimdir?

Davutoğlu’nun dolaylı istifasının ardından son dönemde ismi Ak Parti Genel Başkanlığı ve Başbakanlık için anılan Albayrak, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı.

Berat Albayrak, 1978 İstanbul doğumlu. Liseyi Özel Fatih Koleji’nde okudu. Yüksek öğretimini İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nde tamamlayan Albayrak, New York’ta Pace Üniversitesi Lubin School of Business’te finans üzerine MBA (İşletme Yönetimi Yüksek Lisansı) yaptı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kızı olan eşi Esra Erdoğan ile burada tanıştı.


Albayrak, MBA eğitimi sırasında Çalık Holding bünyesinde görev yaptı. Türkiye’ye döndükten sonra enerji kaynaklarının finansmanı üzerine doktorasını tamamladı. 2006 yılında ABD’den Türkiye’ye dönen Berat Albayrak, Çalık Holding’te Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine atandı. 2007 yılında 29 yaşındayken Çalık Holding’e Genel Müdür / CEO olarak atandı.

Berat Albayrak 2013 yılı sonunda Çalık Holding’ten ayrılarak Sabah Gazetesi’nde “Yeni Türkiye yeni ekonomi” başlıklı köşede köşe yazarı olarak görev aldı. Marmara Üniversitesi’nde Bankacılık ve Finansman alanında dersler verdi. Birçok sivil toplum kuruluşunda çeşitli görevler üstlendi.

Berat Albayrak’ın abisi Serhat Albayrak da Turkuvaz Medya Grubu’nda CEO olarak görev yapıyor. 2014 yılında abisi Serhat Albayrak ve Sabah ve ATV grubunun da bulunduğu Turkuvaz Medya Grubu’nun sahibi Ömer Faruk Kalyoncu ile birlikte Nun Eğitim ve Kültür Vakfı‘nı kurdu.


Berat Albayrak’ın Ahmet Akif (d. 2006), Mahinur (d. 2009) ve Sadık (d. 2015) isimlerin üç çocuğu var. 2015 yılında Türkiye Genel Seçimlerinde İstanbul 1. bölge ve 6. sıradan Ak Parti milletvekili adayı olup, seçilmiştir.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.