Ana Sayfa Dünya Kanada Alberta’da yangın; 60 – 100 bin kişi tahliye edildi

Kanada Alberta’da yangın; 60 – 100 bin kişi tahliye edildi

Kanada’nın Fort McMurray kentinde Pazar günü başlayan, bir türlü kontrol altına alınamayan yangın kenti tamamen etkisi altına aldı. Kentten 60 -100 bin kişi tahliye edildi.

Kanada Alberta'da yangın; 60 - 100 bin kişi tahliye edildi

Kanada’nın Alberta eyaletine bağlı Fort McMurray’de yangın devam ediyor

Kanada’nın Alberta eyaletine bağlı Fort McMurray kentinin kırsal bölgesinde Pazar günü başlayan yangın, etkisini arttırmaya devam ediyor. Kenti tamamen etkisi altına alan yangın nedeniyle bölgede yaşayan ilk etapta 60 bin kişi tahliye edildi. Tahliye edilen kişi sayısının 100 civarında olacağı belirtiliyor. Vatandaşların bir kısmı kentin kuzeyinde bulunan çalışma kamplarında kurulan sığınaklara yerleştirildi.

Etkisini arttıran yangın, kente giden ana yolun kapanmasına da neden oldu. Yangını kontrol altına alma çalışmalarına 9 hava tankeri de katılırken, yerel yetkililer ekiplerin çalışmalarının yetersiz kalması sonucu bölgeye takviye birliğinin gönderilmesini talep etti. Yangında çok sayıda ev, petrol istasyonu ve oteller hasar gördü. Ancak meydana gelen hasarın büyüklüğünün yangının devam etmemesi nedeniyle henüz netlik kazanamadığı belirtildi. Şu ana kadar herhangi bir ölüm ya da yaralanma vakasının ise görülmediği ifade edildi.


Alberta Valisi kentteki sağlık merkezinde bulunan 105 hastanın da tahliye edildiğini ifade etti. Öte yandan, Kanada Başbakanı Justin Trudeau sosyal medya hesabından yayınladığı mesajında dayanışma çağrısında bulundu.


Kanada’da son 64 yılın en büyük orman yangını felaketi 2014 yılında yaşanmıştı.

Ülkede 10 ayrı yerde çıkan ve yüzlerce kilometrekarelik alanda etkili olan orman yangınları için, Avustralya’dan 80 itfaiyecinin söndürme çalışmalarına destek vermek üzere Kanada’ya gelmişti. Sidney ve Melbourne’den yeni bir grubun daha Kanada’ya gelerek, eyaletteki yangın söndürme çalışmalarına katılacağı bildirilen yangın, British Colombia Orman Yangınları Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, 1950 yılından bu yana yaşanan en büyük orman yangını felaketi olarak değerlendirilmişti. 10 ayrı noktada 200 bin hektarlık alanda etkili olan yangın, bir çok noktada yıldırım düşmesi nedeniyle 84 ayrı noktada yangın başladı şeklinde açıklanmıştı. Ve bu nedenle söndürülen yangınlara her an yenileri eklenmişti.


Eyalet genelinde 110 ayrı noktada devam eden orman yangınları için, Ontario, Manitoba ve Quebec eyaletlerinden de itfaiye ekipleri görev yapılan yangında karadan aralıksız süren söndürme çalışmalarına, havadan da helikopter ve uçaklarla destek verilmişti. Son 64 yılın en büyük orman yangını felaketinde, söndürme çalışmalarının zaman zaman çıkan fırtınayla yıldırımlar olumsuz etkilendiği bildirilmişti.