Numan Kurtulmuş: Yargı Cumhurbaşkanlığına bağlıdır

Türkiye bugün bir ilk daha yaşadı. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’tan, yasama, yürütme ve yargı güçleriyle ilgili itiraf niteliğinde bir açıklama geldi. Kurtulmuş, “Yargı kurum ve kuruluşları son olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en üst makamı olan Cumhurbaşkanlığı makamına bağlıdır” dedi.

Yargı bağımsızlığını ihlal eden bir mesele yok

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaretlerine katılan yargı başkanlarınım eleştirilmesi hakkında değerlendirmede bulunan Kurtulmuş, şöyle konuştu:

“Yargı kurum ve kuruluşları son olarak Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin en üst makamı olan Cumhurbaşkanlığı makamına bağlıdır. Yüksek yargı mensupları başkanlarının herhangi bir şekilde Cumhurbaşkanı çağırdığı zaman bir toplantıya katılırlar. Yargı başkanlarının Cumhurbaşkanı’mızın bulunduğu bir toplantıya katılması hiçbir şekilde yadırganacak bir husus değildir. Cumhurbaşkanı ne bu toplantılarda onların yargı faaliyetlerine müdahale etmiştir ne de çay toplama faaliyetlerine katıldıkları zaman yargı bağımsızlıklarını ihlal etmişlerdir. Son derece normal son derece insani bir durum vardır. Ortada yargı bağımsızlığını ihlal eden bir mesele yoktur”


Türkiye’de yargı kime bağlı? Yargı bağımsız mı? Kuvvetler ayrılığı nedir?

Hukuk devletlerinin olmazsa olmazı, yasama, yürütme ve yargı güçlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Bu yönetim modelinde, güçler birbirinden ayrılmıştır. Demokratik yönetimlerde, kişi hak ve özgürlüklerinin güvence altına alınması amacı ile yasam, yürütme, yargı güçleri ayrı organlarca kullanılır. Bu güçler arasındaki ilişkilerin sınırları yasalarca belirlenmiş ve özellikle yasama ve yürütmenin yargıya müdahalesi olabildiğince azalmıştır.

Reform ve atılım hükümeti

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında 65’inci Hükümet’in Çankaya Köşkü’ndeki ilk Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. 65’inci Hükümet’e bir isim koymak gerekirse bu ismin ‘reform ve atılım hükümeti’ olacağını belirten Kurtulmuş, yeni hükümetin icraat hükümeti hükümeti olduğunu vurguladı.

Türkiye ekonomisinde yeni dönem

65’inci Hükümet’in 5 temel vazifesi olduğunu dile getiren Kurtulmuş, hükümet programını 5 maddeyle özetleyerek, “Türkiye ekonomisinde yeni bir döneme geçiyoruz. Türkiye ekonomisi bir faz değişimini gerçekleştirecek ve 2023 hedeflerinin gerçekleşmesi bakımından son derece aktif, yatırımı, istihdama, ihracata, yüksek teknolojilere, alın terine değer veren buna öncelik sağlayan bir programla Türkiye üreten bir ekonomiye sahip olacaktır. Türkiye 65’inci Hükümet zamanında bir üretim devrimi gerçekleştirecek ve bu anlamda da dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olma hedefine hızlı şekilde yürüyecek” ifadelerini kullandı.

Numan Kurtulmuş: Yargı Cumhurbaşkanlığına bağlıdır

Öncelik terörün sona erdirilmesi

Yeni hükümetin önceliklerini sıralayan Kurtulmuş, terörün bitirilmesinin öncelikli hedef olduğuna dikkat çekerek, “İkinci önceliğimiz terörün sona erdirilmesidir. Bizden beklenen Türkiye’de maalesef vatandaşlarımızı hayattan koparan, Türkiye’nin her tarafını etkileyen bu terör belasını en kısa zamanda bütün imkanlarımızı kullanarak sona erdirmek ve memleketimizde yeniden barış ve esenliği sağlamaktır” diye konuştu.


Üçüncü öncelik: Yeni anayasa ve yeni yürütme sisteminin tartışılmasını sağlamak

Hükümetin öncelikli hedeflerinden birinin yeni Anayasa ve yeni yürütme sistemini tartışmak olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, “Hükümetin üçüncü önemli önceliği yeni Anayasa’yı yapmak. Bu çerçevede Türkiye’de yeni bir yürütme sisteminin tartışılmasını sağlamak. Başkanlık sistemi başta olmak üzere Anayasal reform içerisinde düşündüğümüz, milletle paylaştığımız hususları gündeme getirmek ve sadece yeni Anayasa değil, Türkiye’de söz verdiğimiz siyasal reformları tamamlamaktır” dedi.

Eşit yurtta vurgusu

Dış politikada ortaya çıkan yeni sorunlara ve giderek ağırlaştığını belirttiği tabloya karşı sorunları çözecek yeni perspektifleri geliştirmenin de yeni hükümetin hedeflerinden olduğunu kaydeden Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Beşincisi ise toplumsal bütünlüğü sağlayarak bu memlekette farklı inanç ve mezheplerden, farklı etnik kökenlerden vatandaşlarımızın hepsinin kendisini özgür, eşit ve birinci sınıf yurttaş olarak hissettiği bir Türkiye’nin kuruluşunu tamamlamaktır”

AB Bakanı Çelik vize muafiyeti için Brüksel’e gidecek

Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki vize muafiyeti konusunun da Bakanlar Kurulu’nda gündeme geldiğini belirten Kurtulmuş, önümüzdeki hafta teknokratlar düzeyinde AB ile Türkiye arasındaki toplantıların sürdürülmesine karar verildiğini bildirdi. AB Bakanı Ömer Çelik’in önümüzdeki günlerde Brüksel’e giderek, vize serbestisiyle ilgili ilave görüşmelerde bulunacağını açıklayan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AB Bakanı Ömer Çelik ve AB Komisyonu Birinci Başkan Yardımcısı Frans Timmermans’la sürece yönelik 3’lü mekanizmanın görüşmelerine devam etmesinin kararlaştırıldığını kaydetti.

Paralel yapı ile mücadelede yeni safha

Açıklamalarının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kurtulmuş’a Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamada ‘paralel devlet yapılanması’ için ‘terör örgütü’ ifadesinin kullanıldığı hatırlatılarak, hükümete dönük alınan tavsiye kararıyla ne gibi adımların atılacağı soruldu. Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş, konuya ilişkin şu ifadeleri kullandı: “MGK’nın tavsiye kararıyla birlikte paralel yapıyla mücadelede yeni bir safhaya geçilmiştir. Paralel devlet yapılanması ilk kez MGK toplantısında tavsiye kararı olarak bir terör örgütü olarak nitelendirilmiş ve bundan sonraki mücadelenin ana çerçevesi de bir terör örgütüyle mücadele şekline getirilmiştir. Bunun gerektirdiği her şey hem hükümet tarafından hem gerekli yargı birimleri tarafından yerine getirilecek. Uygulama aksatılmadan sürdürülecektir”

Ufukta erken seçim yok


Erken seçim iddialarına da değinen Kurtulmuş, “Şu anda Türkiye’nin ufkunda hiçbir şekilde bir erken seçim yoktur. Bunu konuşmak milletin iradesine saygı göstermemek olur. Seçimin mürekkebi yeni kurudu. Bu kadar taze bir parlamentonun hemen erken seçimi konuşmasını doğru bulmayız” dedi.

Yüksek Yargı Başkanlarının Erdoğan’ı alkışlaması

Erdoğan doğum kontrolüne karşı çıktı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.