Paris – Kahire seferini yapan Egyptair uçağı kayboldu!

Mısır Havayolları (EgyptAir) açıkladı; Fransa’nın başkenti Paris’ten Kahire’ye gitmek üzere havalanan uçağımız radardan kayboldu.

Paris - Kahire seferini yapan Egyptair, uçağı kayboldu!

BBC Türkçe’nin haberine göre, Mısır Havayolları’ndan EgyptAir uçağı ile irtibat Mısır hava sahasına girdikten kısa bir süre sonra, yerel saatle 02:45’te kesildi. Havayolları’nın MS804 sefer sayılı uçağı dün gece saat 23:05’te Fransa’nın başkenti Paris’teki Charles de Gaulle Havalimanı’ndan havalanmıştı.

Airbus A320 tipi uçakta 3’ü çocuk 56 yolcu ve 3’ü güvenlik, 7’si de uçuş görevlisi olmak üzere 10 da mürettebat bulunduğu bildirildi.


Uçağın Doğu Akdeniz üzerinde, Mısır hava sahasının yaklaşık 16 km içinde, 11 bin 500 metre yükseklikteyken radardan kaybolduğu bildirildi.

Fransa Başbakanı Manuel Valls, uçağın akıbeti konusunda her seçeneğin masada olduğunu ifade etti ve “Bu aşamada hiçbir teoriyi gözardı edemeyiz. Mısır’da hem askeri yetkililerle hem de hükümet temsilcileriyle temas halindeyiz” dedi.

Devlete ait Mısır gazetesi Ahram, uçakla son irtibatın, radardan kaybolmadan 10 dakika önce gerçekleştiğini ifade etti.

Arama ve kurtarma ekipleri bölgeye yönlendirildi.

Mısır’da yayın yapan ON TV televizyon kanalı, Mısır ve Yunan ordularına ait askeri arama – kurtarma gemilerinin yola çıktığını ve çalışmalara başladığını aktardı.

EgyptAir uçağı imdat sinyali vermedi

EgyptAir Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmed Abdül’ün, uçağın radardan kaybolmadan önce herhangi bir imdat sinyali vermediğini bildirdiği açıklamasında, uçağın havalanmasından önce de herhangi bir sorunun rapor edilmediğini belirterek EgyptAir, uçaktaki yolcuların milliyetlerini de açıkladı.


Bu açıklamaya göre uçakta 15 Fransız, 30 Mısırlı, bir ingiliz, bir Belçikalı, iki Iraklı, bir Kuveytli, bir Suudi Arabistanlı, bir Sudanlı, bir Çinli, bir Portekizli, bir Cezayirli ve bir de Kanadalı bulunuyordu.

‘Uçak denize çakılmış olabilir’ açıklamaları

Reuters Haber Ajansı’na göre Mısırlı sivil havacılık yetkililerinin, uçağın denize düşmüş olabileceğini söylediğini duyurdu.

Mısır’ın resmi gazetesi El Ahram uçaktan bir acil yardım çağrısı gelmediğini yazdı. EgyptAir, uçağın Paris’ten havalandığını, Mısır’a yaklaşmak üzereyken radardan kaybolduğunu bildirdi.

Uçağın yapım yılının 2003 olduğu, pilotun 2101 saati Airbus 320’de olmak üzere 6275 saat uçuş tecrübesi olduğu açıklandı.

EgyptAir uçakla ilgili ellerine ulaşan son bilgileri sosyal iletişim ağı Twitter hesabı üzerinden duyurdu.

Havayolu şirketi ayrıca yolcu yakınları için Mısır’dan ve ülke dışından ücretsiz olarak ulaşabilecekleri telefon hattı kurdu.


Arama kurtarma çalışmalarına Yunanistan ordusundan ekipler de destek veriyor.