ABD’de gece kulübünde İŞİD katliamı: 50 ölü!

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando’da eşcinsellerin gittiği Pulse Clup ismindeki gece kulübünde gerçekleştirilen silahlı saldırı sonucunda 50 kişi hayatını kaybetti, 53 kişi ise yaralandı. Saldırıyı IŞİD üstlendi.

ABD'de gece kulübünde İŞİD katliamı: 50 ölü!

Orlanda şehrinde Pulse Club adlı gece kulübünde çevreye ateş açan ve içeridekileri rehin alan Afgan asıllı 29 yaşındaki Ömer Sıddık Metin isimli saldırgan polisle girdiği çatışma sonucu öldürüldü. Orlando polisi yaptığı açıklamada olayın bir terör saldırısı olduğunu açıkladı. Saldırganın üzerinde herhangi bir patlayıcı maddeye ratlanmadı, saldırganın bir tüfek ve tabanca ile ölü olarak ele geçirildiği açıklandı.

40 el ateş edildi; “bölgeden uzak durun çağrısı”

Gece yarısı saat 02.00 sularında Pulse Club’dan 40’ın üzerinde silah sesi duyulmuş, saldırgan içeridekilerin üzerine ateş açtıktan sonra müşterileri rehin almıştı. Orlando polisi twitterdan açıklama yaparak “bölgeden uzak durulması” çağrısı yaptı. Rehine krizi devam ederken polis etrafta kontrollü bir patlama gerçekleştirdi.


Silahlı çatışmada bir polis de yaralandı. Gece kulübünün etrafında çok sayıda polis ve acil yardım ekibi sevk edildi.

Saldırganın Işid’li olduğu öne sürüldü

ABD’nin Florida eyaletine bağlı Orlando kentinde, genel olarak eşcinsellerin gittiği gece kulübüne silahlı saldırı düzenleyerek 50 kişinin ölümüne, 53 kişinin de yaralanmasına yol açan Ömer Metin’in, saldırıdan önce 911’i aradığı ve IŞİD’e bağlılık yemini ettiği öne sürüldüğü gelen bilgiler arasında.

Pulse Club adli gece kulübü önünde çevreye ateş açan ve daha sonra kulübe girerek içeridekileri rehin alan Afgan asıllı 29 yaşındaki Ömer Sıddık Metin isimli saldırganın özel bir güvenlik şirketinde çalıştığı öğrenildi.

Barack Obama’nın açıklamaları: ABD tarihinin en büyük saldırısı

ABD Başkanı Obama, ABD’nin Orlando kentinde, eşcinsellerin gittiği gece kulübüne düzenlenen ve 50 kişinin ölümüne neden olan silahlı saldırıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Obama, saldırının ABD tarihindeki en büyük katliam olarak tarihe geçtiğini de söyledi.

ABD Başkanı’nın açıklaması daha önce yaşanan benzer saldırıları akla getirdi.

Bundan önceki en büyük saldırı 2007’de “Seung Hui Cho” adlı bir öğrenci tarafından Virginia Tech üniversitesinde gerçekleştirilmişti. Saldırgan 32 kişi öldürüp intihar etmişti.

5 yıl sonra 2012’de Adam Lanza adlı saldırgan bir ilkokulu hedef almış ve 20’si çocuk 26 kişiyi öldürürken sonra intihar etmişti.

2015’te ise Said Ridvan Faruk ve Taşfen Malik adlı çiftin, San Bernardino’da engellilerin hizmet aldığı bir binaya düzenlediği saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmişti.

Ancak yapılan açıklamanın aksine saldırganların uluslararası bir terör örgütüyle bağlantıları bulunamamıştı.

2009’da bu kez Teksas’ta bir askeri üs hedef alınmış ve Nidal Malik Hasan adlı bir askerin düzenlediği saldırıda 13 kişi yaşamını yitirmişti. Saldırgan idam cezasına çarptırılmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama, saldırıyı terör ve nefret saldırısı olarak niteledirirken Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, “saldırının bir kez daha ABD’de silah satın almanın ne kadar kolay olduğunu gösterdiğini, buna karşı önlem alınmazsa, okullarda, gece kulüplerinde, meydanlarda, sinema salonlarında bu tür saldırıların önüne geçilemeyeceğini” belirtti.

Barack Obama bu tür saldırıların Amerikalıları korkutamayacağını, Amerikalılar arasındaki birlik ve dayanışmanın süreceğini belirterek, saldırıda yaşamını yitirenler ve aileleri için dua ettiklerini de sözlerine ilave etti.


Amerika’nın yerel saatiyle 02:02’de (TSİ 09:02) saldırıyı başlatan Ömer Metin, sabah 05:00’de, gece kulübünde bulunanları yaylım ateşine tuttu.

Orlando polisi, olayın bir terör saldırısı olduğunu açıkladı. Saldırganın üzerinde herhangi bir patlayıcı madde bulunmadı, saldırıda kullandığı tüfek ve tabanca ile birlikte ölü olarak ele geçirildi. Amerikan medyasında yer alan haberlerde, Ömer Metin’in babasının verdiği bilgilerde, oğlunun bu tür bir saldırıyı neden gerçekleştirdiğini bilmediği, ancak oğlunun zaman zaman eşcinsellere karşı söylemleri olduğu belirtildi.

The Daily Beast adlı internet sitesine açıklama yapan üst düzey bir güvenlik görevlisi ise “Ömer bilinen birisiydi. Radara daha önce iki kere girmişti” açıklamasından bulundu.

Üst düzey yetkili, Ömer Metin’in New York’ta doğduğunu ve New Jersey’de yaşayan bir kadınla evlendiğini söyledi.

IŞİD’e yakın medyada yer alan haberlerde örgütün Orlando saldırısını üstlendiği duyuruldu

ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI) Orlando kentindeki gece kulübünde silahlı saldırı düzenleyen zanlının gözetim altında olmadığını bildirdi.

Orlando’da eşcinsellerin gittiği gece kulübünde düzenlenen saldırıyı takip eden FBI görevlisi Ronald Hopper, basın açıklamasında, 29 yaşındaki Ömer Metin’in ABD vatandaşı olduğunu belirterek, “Ömer, saldırı düzenlediği süre içerisinde gözetim altında değildi” açıklamasında bulundu.

Ayrıca Ronald Hopper, Ömer Metin’in geçtiğimiz hafta iki defa yasal yollardan silah satın aldığını belirtti.

Ömer’in saldırıdan önce 911’i aradığını teyit eden Hooper, bu konuşma esnasında terör örgütü IŞİD ile ilişkili sözler söylediğini de doğruladı.

Hooper ayrıca, 2013’de Ömer’in iş arkadaşlarıyla yaptığı tartışmada “kışkırtıcı sözler” söylemesi sebebiyle FBI tarafından iki defa mülakata alındığını da açıkladı.

BM Sekreterinden saldırıya kınama geldi

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki-mun da Orlando’da düzenlenen saldırıyı kınadığını belirtti. BM Genel Sekreteri, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları ve ABD halkıyla birlikte durduğunu kaydetti.

Orlando Emniyet Müdürü John Mina, olayın, şehir merkezinin güneyindeki bir gece kulübünde saat 02.02’de (TSİ 09.02) silahlı bir saldırganın gerçekleştirdiği rehin alma eylemiyle başladığını ve 05.00 civarında SWAT timinin operasyon başlattığını açıklamıştı. Saldırıda 50 kişi hayatını kaybetmiş, 53 kişi de yaralanmıştı.

Los Angeles kentinde de bir şüpheli gözaltına alındı!

Bu terör saldırısının ardından Los Angeles kentinde de silahlı bir kişi gözaltına alındı.

İhbar üzerine gözaltına alınan şüphelinin Los Angeles’ta eşcinsellerin katıldığı onur yürüyüşüne saldırı planladığı da iddialar arasında. Yapılan aramada şüphelinin aracında çok sayıda silah, mühimmat ve patlayıcı madde ele geçirildi.


FBI sözcüsü şüphelinin kimliğiyle ilgili bir açıklama yapmazken konuyla ilgili araştırmanın sürdüğünü söyledi.


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.