Microsoft’a Windows 10 güncellemesi için 10 bin dolarlık ceza

Microsoft’a 10 bin dolarlık Windows 10 güncelleme cezası geldi. Otomatik güncellemeleri ve yükseltme bildirimleriyle pek çok eleştiri alan Microsoft’’a 10 bin dolarlık ceza geldiği bildirildi. Windows 10 adı verilen yeni işletim sisteminin daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilebilmesi adına Microsoft özel bir kampanya başlatmıştı.

Microsoft'a Windows 10 güncellemesi için 10 bin dolarlık ceza

ABD’nin California eyaletinde bir kadın otomatik güncellemesinin ardından bilgisayarının kullanılamaz hale geldiğini gerekçe göstererek yazılım devine açtığı tazminat davasını kazandı.

Microsoft davada 10 bin dolar tazminat ödemeye mahkum edildi. Şirketten yapılan açıklamada mahkeme masraflarından kaçınmak için kararın temyize götürülmeyeceği belirtildi.


Windows 10 Cezası!

Microsoft'a Windows 10 güncellemesi için 10 bin dolarlık ceza
Windows 10 adı verilen yeni işletim sistemi

Windows 10 adı verilen yeni işletim sisteminin daha fazla kullanıcı tarafından tercih edilebilmesi adına Microsoft özel bir kampanya başlatırken özellikle Temmuz ayına kadar ücretsiz bir şekilde geçişlerin yapılabilmesi adına kullanıcılara çağrıda bulunuluyor.

Bir anda mesaj görünüyor!

Bu doğrultuda en çok eleştirilen noktalardan bir tanesi de güncelleme bildirimlerinin ansızın ekranda çıkması. Özellikle canlı yayınlarda bilgisayarlarda bu ekranların açılması Microsoft’un yoğun eleştiri almasına neden olurken konu ile ilgili Amerika Birleşik Devletleri’nde Microsofta karşı dava açıldı.

ABD‘nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Teri Goldstein, Windows 7 işletim sistemini kullanan bilgisayarının kendisinin onayı olmadan Windows 10 güncellemesini yüklediğini, yüklemenin ardındansa bilgisayarın kullanılamaz hale geldiğini ifade ediyordu.

Goldstein, güncelleme yüzünden günlük işlerini yapamaz hale geldiğini de söyleyerek Microsofttan tazminat istemişti.

Mahkeme Microsoftu suçlu bularak Goldstein’a 10 bin dolar tazminat ödenmesi gerektiğine karar verdi.


Avukatlar şirketin herhangi bir suçu olmadığını iddia etse de ekstra masraflardan kaçınmak için davayı temyize götürmeyeceklerini açıkladı. Windows 10’un piyasaya sürüldüğünden haberinin bile olmadığını söyleyen Teri Goldstein, güncellemenin bilgisayarını işlevsizleştirdiği buna rağmen teknoloji devinin teknik destek vermeyi reddettiğini söyledi.

Microsoft bizi kandırıyor!

Microsoft, Windows 10 işletim sistemine geçiş çağrılarını Windows 7 ve 8 kullanan bilgisayarlarda sık sık yineliyor ve kullanıcıları yeni işletim sistemini indirmeye ikna etmeye çalışıyor.

Ancak eski bilgisayarlar kullanan pek çok kişi yeni yazılımın yüklenmesiyle bilgisayarın yavaşlayacağını düşünerek Windows 10’a geçmeyi reddediyor. Kimileriyse alışık oldukları işletim sistemlerini terk etmek istemiyor.

Microsoft Şubat ayında Windows 10’u yeni güvenlik yamasıyla birlikte indirilen bir ‘önerilen güncelleme’ye dönüştürmüştü. Windows sistemlerinde önerilen güncellemeler, kullanıcının bizzat yetkisi olmadan da otomatik olarak indirilebiliyor.

Bazı Windows kullanıcıları Microsoftu kendilerini yeni işletim sistemini yüklemeleri için kandırmaya çalışmakla suçlamıştı.

Seattle Times gazetesindeki habere göre, Teri Goldstein’ın bilgisayarı Windows 10’un yüklenmesinin ardından ‘kaplumbağa hızında’ çalışmaya başladı ve şirketin müşteri hizmetleri de sorunun çözümünde yardımcı olmadı. Goldstein gazeteye konuşurken, “Windows 10 diye bir şeyi daha önce duymamıştım bile. Kimse bana güncelleme isteyip istemediğimi sormadı” dedi.


Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10’u piyasaya sürdükten sonra Windows 7 ve 8’le çalışan cihazlara ücretsiz güncelleme hakkı vermişti. Şubat ayında Windows 10’u önerilen güncelleştirmeler listesine koymuştu. Microsoft, kullanıcılar aksini belirtmediği takdirde önerilen güncelleştirmeleri otomatik olarak bilgisayarlara yüklüyor. Bu güncellemenin kullanıcıların izni dışında yapılması nedeniyle, şirket hile yapmakla suçlanmıştı.

Kara Cuma (Black Friday) yılın en iyi teknoloji indirimleri


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.