Sevgi mi? Sevmek o kadar kolay mı?

Sevgi mi? Birçoğunuzun hemen, “ben sevgi doluyum, herkesi, her şeyi koşulsuz sevebilirim” diyen seslerinizi duyar gibi oluyorum.

Sevgi mi? Sevmek o kadar kolay mı?

Maalesef, ne kadar öyle olduğunu söylesek de herkesin değil ama, çoğu kişinin bir sevgi kriterinin olduğunu düşünüyorum. Güzel ve sevimli olan her şey ne kadar da kolay benimsenip seviliyor değil mi?

Şöyle bir düşünün; bir insanla tanıştınız ve onunla bir şeyler paylaşmaya başlamadan önce karşınızdakinin saçını, kıyafetini, dış görünüşünü ilk önce değerlendirip kriterlerinize uygun değilse hemen oradan uzaklaşmayı seçtiniz ve karşınızdakinin belki de sizin göremeyeceğiniz derinliklerinde saklı o güzelliği keşfedemediniz ve açıkçası baştan kaybettiniz. Bunun gibi birçok örnek günlük yaşantınızda hiç başınıza gelmiyor mu? Benim geçenlerde başıma buna benzer bir olay geldi.


Yağmurlu bir pazar günü, evimizin önünden tedirgin ve şaşkın bir şekilde bir köpek geçti. İlk seferinde o kadar önemsememiştim. Herhalde evine gidiyordur diye düşündüm. Dördüncü geçişinde peşinden koştuk. Köpeğe yaklaştığımızda, korkunç bir şekilde dayak yediğini her tarafının insan tarafından yapıldığı belli olan yaralarla dolu olduğunu gördük. Etraftan; ondan uzak durun, ne kadar da çirkin, size saldıracak diyen insanların seslerini duyuyorduk. Yeğenimle birlikte çevreden gelen seslere kulaklarımızı tıkayarak ona yaklaştık… Elimizi yalamaya başladı ve bana yardım edin der gibi bakan gözleriyle karşılaştık. Hemen onu kalabalıktan uzaklaştırıp sakinleşmesini sağladık.

Sevgi dolu öz

Geçen birkaç gün içinde yaralarını tedavi ettirip sahiplendirmek için herkese sormaya başladık. Ama o kadar çirkindi ki kimse onu sahiplenmek istemedi. Gözlerinden acı dolu bir yaşam geçirdiği o kadar belli oluyordu ki. En sonunda, içindeki o kırılgan ve sevgi dolu özü görebilen bir kişi onu sahiplendi ve ismini Alex koydu. Bir iki hafta sonra, Alex’i evine kabul eden kişi sokakta bir köpek daha buldu. Yeni bulduğu köpek; ufacık ve çok sevimliydi. Onu da evine götürüp sahiplendi. Ufak köpeğin sevimliliğine ve güzelliğine kapılan Alex’in yeni sahibi, etrafın da baskısıyla, iki köpeğe birden bakamayacağını ve Alex’i vermek zorunda olduğunu söyledi. Yani güzel olan, çirkin olanı bir defa daha yenilgiye uğrattı.


Ama her karanlık gecenin bir aydınlık sabahı olurcasına Alex’e ilkinden çok daha iyi bir yuva bulduk. Umarım bundan sonra geçmişteki acılarını unutabileceği bir yaşamı olur.

Sevmenin dış görünüşten değil içteki özden başladığı günlerin geleceği umuduyla bakmak istiyorum yarınlara.

Unutmayalım ki evrendeki her canlı, tanrının birer yansıması. Çirkin diye tabir ettiğimiz her şeyde tanrının bir parçası saklı.


Şölen Güngör


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.