Başbakan Yıldırım: 15 Temmuz demokrasi bayramıdır

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’nde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile kameraların karşısına geçti. Başbakan, 15 Temmuz’un bir demokrasi bayramı olduğunu belirtti.

Başbakan Yıldırım: 15 Temmuz demokrasi bayramıdır

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz Darbe Girişimi’nin bilançosunu açıkladı. Şu ana kadar 161 şehit ve 1440 yaralı olduğunu, 2839 askerin ise gözaltına alındığı söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım’a Çankaya Köşkü’nde Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık ve Adalet Bakanı Bekir Bozdağ eşlik etti. İşte Başbakan’ın açıklamasından satır başları:

Sevgili vatandaşlarım, aziz milletim. 15 Temmuz Cuma gecesi Türk demokrasisi için kara bir lekedir.


Akşam darbe girişiminde bulunan paralel terör çetesine karşı demokrasi nöbeti tutan, sabah da normal hayatına dönen asil milletin adı Türk Milleti’dir.

Milletimin bütün fertlerine bayraklarıyla meydanlara koşan, bu paralel terör çetesine karşı dimdik ayakta duran bütün milletimin alnından öpüyorum.

15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur

Ay yıldızlı bayraklarını dalgalandırarak terör çetesine en güzel cevabı vermişlerdir. 15 Temmuz artık demokrasimizin bayramı olmuştur. Bu darbe girişiminde hayatını kaybeden güvenlik güçlerimiz, polisimiz, sivil vatandaşlarımı rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum.

Yakınlarına başsağlığı diliyor, acılarını paylaşıyor, yaralılara şifa diliyorum. Kahramanca savaşan güvenlik güçlerimizin alınlarından öpüyor. Milletimizle birlikte büyük bir belayı defettik.

Bu kalkışma Türk silahlı Kuvvetleri’nin emir kumanda hiyerarşisi ile olan bir kalkışma değil TSK içindeki paralel terör yapılanmasının bir kalkışmasıdır.

Bu alçakça girişime prim vermeyen komutanlarımızı ayrıca tebrik ediyorum. Olayın olduğun ilk andan itibaren meydanları doldular vatandaşlarımız, siyasi parti taraftarlarına da teşekkür ediyorum.


Özellikle kahramanca çarpışarak bu belayı def eden özel kuvvetlerimizi, polisimizi milletimiz adına kutluyorum. Bu yaşadığımız olay bir şeyi Türk Milleti’nin demokrasi konusunda ne kadar engin bir tecrübeye sahip olduğunu, demokrasinin ve milli iradenin ne kadar ülkemizin bağımsızlığı için önemli olduğunu bir kez daha bütün dünya gördü.

Paralel çete mensupları artık yüce Türk Adaleti’nin elindedir

Hele hele köprüyü kesen, yolları kesen, tankların önüne yatan, canını bu uğurda veren aziz şehitlerimizi bu büyük millet asla ve asla unutmayacaktır. Bu zor günümüzde bizleri arayan dost ülkelere de teşekkür ediyoruz. Bu paralel çete mensupları artık yüce Türk Adaleti’nin elindedir.

Müstahak oldukları her türlü cezayı göreceklerdir. Milletimiz bu olayda çok büyük bir basiret göstermiştir ve bu basiret milli iradenin, demokrasinin kesintiye uğramasının önüne geçmiştir. Bu kalkışmayı yapanlar bir kez daha şu gerçeği anlamalıdır.

Hiç kimse bu büyük milletin iradesiyle, demokrasi aşkıyla, özgürlük umdesiyle boy ölçüşemez. Vatandaşlarımızın bugün normal hayata dönmesi de erdeminin bir göstergesidir. Devletin silahıyla, bombasıyla, uçağıyla, helikopteriyle bu ülkenin insanının üzerine ateş açanlar PKK teröründen daha aşağılık bir terör örgütüdür.

Tankların önüne çıkarak hayatını ülke için, bayrak için, bağımsızlık için veren bütün şehitlerimi rahmetle anıyorum.

Maalesef bu kalkışma bastırılmıştır ancak toplam 161 şehidimiz vardır. 1440 yaralımız vardır. Bu aşağılık kalkışmaya karışan şu ana kadar 2839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır.

Üst düzey rütbeliler de mevcuttur. Bir belayı büyük millet basiretiyle defetmiştir. Olayın başından beri Başkomutanımız Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu memleket sevdası ve basiretiyle halkımızla bir olarak, beraber olarak, kenetlenerek bu belanın üstesinden geldik. Belki dünya tarihinde emsali, bu kadar orantısız güce karşılık emsali görülmeyecek bir başarıyı yaşatan rabbime hamd ediyorum.


Basın kuruluşlarımız, medyamız bu olayda çok büyük bir vatanseverlik ve basiret örneği ortaya koymuşlardır. Başta siyasi parti liderleri olmak üzere bütün siyasi parti taraftarları da, sivil toplum kuruluşları da görüş ve düşünce farklılıklarını bir tarafa bırakarak bayrağımızı tankların tepesine dikmeyi bırakmıştır.


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.