Pokemon Go ile silahlı gasp: Pokemon Go oyuncuları dikkat!

Pokemon Go oyuncuları dikkat! Dünya çapındaki yeni çılgınlık Pokemon Go bu sefer de bir hırsızlık olayının baş rolünde yerini aldı. ABD’de Pokemon Go oyuncularının sıkça gittikleri yerleri belirleyen silahlı 4 kişi, ıssız noktalara gelenlerin para ve değerli eşyalarını gasp etti.

Pokemon Go ile silahlı gasp: Pokemon Go oyuncuları dikkat!

ABD’nin Missouri eyaletinde, Pokemon Go adlı ‘artırılmış gerçeklik’ oyununu oynayanları hedef alan dört kişiden üçü, silahlı gasp suçundan tutuklandı.

Missouri eyaletinin O’Fallon kenti polisinin yürüttüğü soruşturmaya göre, oyuncuların sıkça ziyaret ettiği noktalarda silahla hazır bekleyen Shane Backer, Brett Miller ve Jamine Warner, 9 kişiyi gasp etti. Yaşları 16 ile 18 arası değişen şüpheliler, ihbar üzerine yakalandı.


Pokemon Go ile silahlı gasp: Pokemon Go oyuncuları dikkat!

Polisteki sorgularına göre şüpheliler Pokemon Go oyununu kullanıp, oyuncuların sıkça ziyaret edeceği PokeStop isimli noktaları tespit etti.

Pokemon Go ile silahlı gasp: Pokemon Go oyuncuları dikkat!

Pokemon Go ıssız yerlerde oynandığında böyle üzücü sonuçlar doğurabiliyor

Parklar, ibadet yerleri, meşhur binalar veya otoparklar gibi yerleri içeren bu alanları arabayla gezen şüpheliler, pompalı tüfek zoruyla oyuncuların para ve değerli eşyalarını çaldı.

Niantic ve Pokemon

Japonya’nın en başarılı markalarından biri olan ve küresel başarısına bir zamanlar Türkiye’de de yayınlanan çizgi dizisiyle başlayan Pokemon şirketi, ‘artırılmış gerçeklik’ oyunlarında uzman Niantic şirketiyle bir araya gelerek popüler bu oyunu piyasaya sürdü. Şirket, daha önce de Ingress isimli artırılmış gerçeklik oyunu geliştirmişti.


Oyun, Google’ın harita desteğini ve telefonunuzun GPS’i ile kamerasını kullanıyor. Oyuncuları gerçek zamanlı olarak dışarı çıkıp gezmeye teşvik eden oyun çıkalı birkaç gün olsa da şimdiden yüz binlerce kullanıcıya ulaştı.

Avusturalya’dan Pokemon Go için uyarı

Avustralyalı otoriteler bu durumdan endişelenerek, insanların oyuna çok dalarak kendilerini tehlikeye atmaları durumuna karşı bir uyarı yayınlamış durumda.

Avustralyalı yetkililer tarafından yapılan bir tavsiyede, mizahi bir dille insanlardan Pokéstop olarak gözükseler bile polis karakollarından uzak durmaları öneriliyor: “Pokemon Go kullanan ve gelecek vaat eden Pokemon Eğitmenleri – her ne kadar Darwin Polis İstasyonu bir Pokestop olarak gözükse de, poketoplarını almak için içeriye girmeniz gerekmiyor. Ayrıca, caddeyi geçmeden önce başınızı telefondan kaldırıp sağınıza ve solunuza bakmanız da iyi bir fikir olabilir. O Sandshrew hemen kaçmayacak. Güvenli kalın ve hepsini yakalayın! (catch ’em all!)”


Kaynak: Aljazeera – Hürriyet

Dünyayı etkisi altına alan Pokemon Go çılgınlığı nedir?