Fethullah Gülen’in Türkiye’ye dönme şartı: Uluslararası bağımsız bir komite

TSK içindeki bir grup askerin darbe girişiminde bulunmasının ardından Türkiye’nin ABD’den iadesini istediği Fethullah Gülen, Fransız gazetesi Le Monde için bir yazı kaleme aldı. 15 Temmuz darbe girişiminin arkasındaki kişi olmakla suçlanan Gülen Cemaati lideri Fethullah Gülen, bağımsız bir komite kurulmasını talep etti.

Fethullah Gülen’in Türkiye’ye dönme şartı: Uluslararası bağımsız bir komite

“Uluslararası bağımsız bir komisyon”

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ve hükümet yetkilileri, darbe girişimini Gülen’in planladığını açıklamış, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde ve kamuda Gülen Cemaati’ne mensup çok sayıda kişi gözaltına alınmış, tutuklanmış ve haklarında adli ve idari soruşturma başlatılmıştı. Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar da darbe girişimi sırasında darbeci generallerden birinin kendisini ‘kanaat önderleri Gülen’le görüştürmek istediğini’ söylemişti.

Fethullah Gülen, Türkiye’ye dönüş şartını açıkladı: ‘Suçlu bulunursam, Türk yetkililere teslim olurum’

Fransa’nın köklü gazetelerinden Le Monde’a bir yazı kaleme alan Gülen, bağımsız bir uluslararası komite tarafından suçlu bulunduğu takdirde Türk yetkililere teslim olacağını belirtti.


Darbe girişiminde rol aldığı iddialarını reddederek girişimi kınayan Gülen, “Türk Hükümetine açık çağrı yapıyor ve tam bir işbirliği vadediyorum” diyor. Gülen, darbe girişiminin uluslararası bir komite tarafından incelenmesini talep edip, “Hakkımdaki suçlamaların 10’da 1’i kanıtlansın, Türkiye’ye gideceğime ve en ağır cezayı çekmeye söz veriyorum yemin ederim” ifadelerini kullandı.

Ayrıca Gülen, Türk adalet sisteminin hükümet tarafından kontrol edildiğine inandığını söyledi

AKP’ye çağrı: “Cadı avı”

Gülen, darbe girişimi sonrası başlayan operasyonları “cadı avı” olarak tanımlarken, kendisinin suçsuz olduğunu savundu.

15 Temmuz’un ardından yüzbinlerce kişinin ‘cadı avı’nın kurbanı olduğunu ve gerçek bir insanlık dramının yaşandığını belirten Gülen, 90 bine yakın kişinin işini kaybettiğini, 21 bin akademisyenin görevine son verildiğini ve bunların Avrupa tarihindeki soykırımlar öncesi yaşananlardan bir farkının olmadığını ifade etti.


Fethullah Gülen’in Türkiye’ye dönme şartı: Uluslararası bağımsız bir komite

ABD’ye çağrı

Türkiye’ye iadesini istediği Gülen, daha önce ABD yönetimine “Erdoğan’ın istediğini verme arzusu anlaşılabilir ancak ABD buna direnmeli” diye seslenmişti.

ABD’nin Pennsylvania eyaletine bağlı Saylorsburg kasabasındaki çiftlik evinde basın toplantısı düzenleyen Gülen, “Askeri müdahaleye hiçbir zaman olumlu gözle bakmadım. Demokrasi bu yöntemle sağlanmaz” demişti.

Batı’ya da Türkiye’ye müdahale çağrısı yapmıştı

Gülen, CNN International’da Fareed Zakaria’nın sunduğu GPS programında, darbe girişimini ‘Hollywood filmi’ne benzeterek arkasında kendisinin olmadığını savunmuştu.


Mısır devlet televizyonu Al Gad’a konuşan Gülen, Batı’ya, ‘insan hakları ihlalleri’ yaşandığını söylediği Türkiye’ye müdahale etme çağrısında bulunmuştu.

‘Demokrasi nöbeti’ne neden katılmadın sorgusu

Sıla’ya destek: “Sahte demokrasi havarilerine en iyi dersi verdin!”

Aile hekimlerine FETÖ anketi: İtiraf ve ihbar soruları