Tatilde dikkat edilmesi gereken 8 beslenme önerisi

Tatilin keyfini çıkarırken, sağlığınızı ihmal etmeyin! Yaz sıcaklarında tüm günü deniz kenarında geçirmek ne kadar keyif verici olsa da sahilde de beslenme kurallarına dikkat etmek gerekiyor.

Tatilde dikkat edilmesi gereken 8 beslenme önerisi

Deniz, güneş, dinlenmek derken gündüz yemek yemek unutuluyor ve akşam yemeklerinde ölçü kaçırılıyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Nil Şahin Gürhan, sahilin ve denizin keyfini daha sağlıklı çıkartmak isteyenlere “Sağlam bir sabah kahvaltısı yaptıktan sonra sahile inin” uyarısında bulundu

Nil Şahin Gürhan,  cips, gazlı içecekler, hazır meyve suları, bisküvi, kek, kurabiye gibi paketli yiyecekler, derin yağda kızarmış yiyecekler, yoğun kremalı ve yağlı tatlıların sahilde asla tüketilmemesi gerektiğini vurgulayarak, tatilin keyfini doyasıya yaşamak ve sağlığını korumak isteyenlere 8 maddede dikkat edilmesi gereken noktaları açıkladı.Soğuk kahve, yaz tatili ara öğünlerinizde metabolizmanızı hızlandırmak için iyi bir tercih olabilir.
Buzlu kahve, yaz tatili ara öğünlerinizde metabolizmanızı hızlandırmak için iyi bir tercih olabilir.

Tatilde dikkat edilmesi gereken 8 beslenme önerisi

  1. Öğünlerinizde karbonhidrat kaynağı olarak;  tam buğday ya da çavdar ekmeği tercih edin. Böylece daha uzun süre tok kalırsınız.
  2. Bol bol domates, salatalık, taze mevsim sebzesi yiyin.
  3. Öğle yemeğinizde sebze yemeği ile birlikte yoğurt ve bir iki dilim ekmek tüketebilirsiniz. Et tercih edecekseniz güvenilir bir restoranda yemeye dikkat edin. Etler sıcakta daha kolay bozulduğu için tüketirken dikkat edilmesi gerekir.
  4. Tabağınıza yiyeceğiniz kadar yemek alın. Daha çok sağlıklı pişmiş, rahat sindirilebilen, hafif yemekler tercih edin ki sonrasında yüzerken hazımsızlık problemi yaşatıp rahatsızlık vermesin.
  5. İkindi ara öğünü olarak soğuk sütle yapılmış buzlu kahve içebilirsiniz. Böylece kahvedeki kafein ile hem metabolizmanız hızlanır hem de günün yorgunluğunu keyifle atarsınız. Alternatif olarak yağlı yemişleri tercih edebilirsiniz.
  6. Akşam yemeğinizde; ızgara yapılmış taze balık, et veya tavuk tüketerek protein ihtiyacınızı karşılayın. Yanında bolca salata tüketin, ve böylece, gün içinde yeterli alamadığınız lifi akşam tamamlamış olursunuz.
  7. Yüzerken ve yaz güneşinin sıcaklığıyla çok miktarda su kaybedersiniz.  Kaybettiğiniz suyu yerine koyabilmek için en az 3 litre su içmelisiniz. Mineral kaybının önüne geçmek için günde 1 – 2 tane sade mineral suyu (maden suyu) içebilirsiniz.
  8. Yüzmek tüm kasların çalışmasını sağlayan yorucu bir spordur. İyi beslenmeli, bol su içmeli ve yeterli seviyede uyumalısınız ki gün içerisinde enerjik kalın ve vücut direnciniz düşmesin.

Keyifli tatiller…


**

Tatiliniz kabusa dönüşmesin! Seyahat öncesinde yapılması gerekenler

Çocukların yaz tatilini verimli geçirmeleri için 6 öneri

Astroloji: 2016’da burçlara göre tatil destinasyonları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.