Burun estetiği: İşler yolunda gitmezse ne yapmalı?

Burun estetiği en fazla tercih edilen estetik müdahalelerin başında geliyor. Estetiğe karar vermek, doğru estetik cerrahı bulmak bu işin yarısı fakat bazen işler yolunda gitmeyebiliyor, revizyon burun estetiğine ihtiyaç duyulabiliyor.

Burun estetiği: İşler yolunda gitmezse ne yapmalı?

Estetik Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Bülent Cihantimur revizyon burun estetiği hakkında bilgiler verdi: Sekonder rinoplasti yani revizyon burun estetiği, bir önceki rinoplasti sonrası burnun formunu ve / veya burun fonksiyonunu değiştirmeye yarayan düzeltici burun ameliyatlarıdır. Hastanın burunda operasyon sonrası bazı estetik sorunlar veya sağlık açısından sorunlar ortaya çıkmıştır. Hasta nefes alma sorunu yaşıyordur, çökme olmuştur, yamuk olmuştur, formu yüze uymamıştır, erkek hasta ise, yüzüne, cinsiyetine uymayan bir kadın burnu yapılmıştır… Kısaca hasta durumdan hoşnut değildir. Tüm bu sorunların nedeni yanlış veya eksik yapılmış cerrahi manevralar yüzündendir. Bazı durumlarda da burna operasyon sonrası kaza veya farklı sebeplerden dolayı darbe alınmıştır ve yine formunda sorun oluşmuştur.

Zor bir operasyondur

“Bana revizyon burun estetiği olmak isteyen çok fazla hasta gelir ve ilk cümlem hep şu olur: Revizyon estetiği birinci cerrahiden çok daha fazla karmaşık ve zor bir operasyondur. İşte bu sebeple estetik cerrahın bu konuda uzmanlaşmış olması şarttır. Revizyon burun estetiği cerrahisinde deneyimli bir cerrah aynı zamanda hastanın endişelerini de giderecek, olacakları, yapılabilecekleri anlatacak ve hatta hastanın olağanüstü beklentiler ve hayaller içerisine girmesini de engelleyecektir. Çoğunlukla bir başka cerraha burun estetiği olmuş ve revizyon estetiği için bana gelen hastalarım şu şikayetleri dile getirirler. Burun hava yolu tıkanıklığım var, rahat nefes alamıyorum. Kıkırdak ya da burun kemiğimde çökme oldu. Burnum yapay gözüküyor, doğal değil. Burnum asimetrik oldu. Burun sırtımda hala köprü var. Burnum çok kadınsı ama ben erkek burnu istiyorum. Eksik şekillendirme var yani estetik olarak yeterli değil. Aşırı veya yetersiz burun ucu şekillendirmesi var. İz var… gibi. ” açıklamasında bulunan Op. Dr. Bülent Cihantimur: “Bu sorunların herhangi birisine sahipseniz, her şeyden evvel, bu durumdan dolayı hoşnutsuzluk yaşıyor ve kafayı takıyorsanız, revizyon burun estetiği yaptırabilirsiniz” dedi.


Revizyon burun estetiği profesyonellik ister

burun estetigi“Revizyon burun estetiği için gerekli değişiklikleri “kapalı” ya da “açık” yaklaşımla çözümleyebiliriz. Tipik haliyle, büyük yapısal değişiklikler gereklidir ve açık yaklaşım tercih edilebilir. Minör kontur düzeltmeleri “kapalı” teknik ile yapılabilir. Kapalı rinoplasti (endonasal) burun yapılarına erişim için sadece iç kesi yapılan müdahaledir. Açık revizyon rinoplastisinde ise değiştirilmesi gereken yapılar, daha doğru görselleştirme ve daha estetik bir yapı kazanma adına, iki burun (kolumella) arasındaki cilt köprüsüne atılan kesi ile yapılır. Hangi tekniğin kullanılacağına estetik cerrahınız, sizin durumunuza bakarak projelendirecektir” diyen Cihantimur son olarak şunları söyledi:” Mutlaka ve mutlaka revizyon estetiği konusunda uzmanlaşmış bir cerrah olmalı. Sıfır, hiç müdahale edilmemiş bir burun yapısını şekillendirmek çok kolaydır. Biraz estetik bakış, tıbbı bilgi ve burun estetiği üzerine deneyim yeterlidir. Fakat revizyon burun estetiği tüm bunların yanı sıra kesinlikle profesyonellik ister. Bu koşullara uyan bir estetik cerrahla, revizyon burun estetiğinden korkmanıza gerek yok!”.


Burun ameliyatı (Rinoplasti): Açık ve kapalı teknikler

Beğenilme arzusu ve estetik psikolojisi


Estetik Cerrahide Doğru Bilinen Yanlışlar


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.