Game of Thrones’u izlettiği için TSK’dan atılan yüzbaşı

İzmir Maltepe Askeri Lisesi’nde öğrencilerine tüm dünyada ilgiyle izlenen Game of Thrones dizisini seyrettirdiği için “Cinsel istismar ve Türklüğe hakaret” iddiasıyla TSK’dan atılan Yüzbaşı İskender Gülbahar, mesleğe geri dönüyor.

Game of Thrones'u izlettiği için TSK'dan atılan yüzbaşı

İzmir Maltepe Askeri Lisesi’nde bu filmi öğrencilerine izleten dört öğretmen subay disiplinsizlik gerekçesiyle TSK’dan ihraç edilmişti. İhraca gerekçe olarak, dizide yer alan cinsel içerikli görüntüler gösterilmişti. Albay ve yarbay rütbesindeki subaylardan 3’ü ihraç kararından önce emeklilik işlemleri başladığı için haklarındaki karar, yok hükmünde sayıldı. Yüzbaşı İskender Gülbahar ise henüz emekliliğini doldurmadığı için bu haktan yararlanamadı ve TSK’dan çıkarıldı.

Hukuk mücadelesini kazandı

2012’de TSK’dan ihraç edilen Gülbahar, kararın iptali için Askeri Yüksek İdare Mahkemesi’ne (AYİM) dava açtı. Mahkeme Gülbahar’ın TSK’dan ihracının hukuka aykırı olduğuna hükmetti, Gülbahar tekrar görevine döndü. Ancak Milli Savunma Bakanlığı, AYİM’in verdiği dönüş kararına itiraz ederek tekrar dava açtı.

Yüzbaşı Gülbahar kararı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı.

AYM de Yüzbaşı Gülbahar’ın ordudan atılması kararını hukuka aykırı buldu. Mahkeme, hakkaniyete uygun ve adil yargılama yapılmadığına karar verdi. AYM, Anayasa’nın 36. maddesinde güvence altına alınan adil yargılanma hakkının, hakkaniyete uygun yargılanma hakkı yönünden ihlal edildiğine ve ihlal sonuçlarının ortadan kaldırılması için, kararın bir örneğinin yeniden yargılanma yapılması için AYİM’e gönderilmesine karar verdi.

Cosmos belgeselini izleten tarih öğretmeni şikayet edildi