Cosmos belgeselini izleten tarih öğretmeni şikayet edildi

İzmir Buca’da bir Anadolu Lisesinde tarih öğretmeninin öğrencilerine National Geographic yapımı “Cosmos” belgeselini izletmesi, ‘İslam’a aykırı’ olması gerekçesiyle şikayet konusu oldu.

Cosmos belgeselini öğrencilerine izleten tarih öğretmenine şikayet

“National Geographic’in ‘Cosmos’ belgeseli İslam’a aykırı”

Başbakanlık İletişim Merkezi aracılığıyla yapılan şikayette, “Buca Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi tarih öğretmeni, Cosmos adlı ateizm görüşünü dikteleyen varoluşu tamamı ile Darwin’ci teori ile İslam’a aykırı belgeseli birçok dersinde öğrencilere izlettirmiştir. Yüzde 97’si Müslüman olan bu ülkede bu davranışın gereğinin yapılmasını arz ederim” ifadeleri kullanıldı.

TÜBİTAK’ın son bilimsel projesi: Tillo Evliyalarının Kerametleri

Okul müdürü öğrencilerin görüşlerini sordu

Şikayetin ardından okul müdürü, Kepenekçi’den yazılı bilgi isterken, sınıflardan beşer öğrenci çağrılarak görüşlerine başvuruldu. Öğretmenlerini destekler ifadeler veren öğrenciler ayrıca, din kültürü ve ahlak bilgisi dersine girmeyen pek çok öğretmenin kendilerine dinle ilgili bilgiler verdiğini ve bunun da sorgulanması gerektiğini belirtti.


Öğretmene Cosmos fişlemesi: Belgesel İslam'a aykırı

Kahraman Kepenekçi, şikayetin ardından yaptığı savunma:


Tarih öğretmeni ise henüz hakkında bir soruşturma olmadığını ancak şikayetin soruşturmaya döneceğinden emin olduğunu vurguladı: “Gizli bir soruşturma yürütüyorlar. Geçen yıl da FETÖ yapılanmasının hedefindeydim. Öğrencilerime izlettiğim Darwinist bir belgesel değil. Hem olsa ne olacak. Korkup geri adım attıkça tepemize çıktılar. Artık geri adım atamayız.” (BirGün, Erk Acarer)

Cosmos belgeseli (National Geographic)

TÜBİTAK’tan proje: Papaz eriğini imam eriğine çevirme


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.