Mehmet Ağar’dan meclis darbe komisyonunda çarpıcı açıklamalar

15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunda Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar da dinlendi. Ağar, Türkiye’deki her gizli örgütün arkasında yabancı istihbarat servisleri olduğunu söyledi. “Sol örgütler bizim sandığımızın tersine, zararsız, eline bıçak almamış insanlar çıktı” diye konuştu.

Mehmet Ağar'dan meclis darbe komisyonunda çarpıcı açıklamalar

“Sol örgütler sandığımızın aksine zararsız çıktı”

TBMM bünyesinde kurulan Darbe Araştırma Komisyonu’na bilgi veren Mehmet Ağar “Sol örgütler bizim sandığımızın tersine, zararsız, eline bıçak almamış insanlar çıktı. Ben şube müdürlüğündeyken sol örgütlerin ardında Rusya var sanırdım. Meğerse sadece TKP’yi desteklermiş SSCB. Bu örgütlerin ardında Batı varmış. Zaten sol örgütler de bizim sandığımızın tersine, zararsız, eline bıçak almamış insanlar çıktı. Kabul etmek lazım ki temiz fikir adamlarıydı. SSCB dağılınca da zaten TKP desteği çekildi. Solcuların şiddete bulaştığı önyargısını yıllarca gözümüzde büyüttük” ifadelerini kullandı.

“Benim zamanımda hiç kaset çıkmadı”

Görev yaptığı dönemdeki hiçbir bürokratının 15 Temmuz sonrasında bir sıkıntı yaşamadığını dile getiren Ağar, “Benim emniyet müdürlüğü yaptığım dönemde bir tane kaset çıkmadı. Benden sonra bir sürü kaset çıktı. Çünkü biz mahkeme kararı olmadan kimseyi dinlemedik. Dinlediklerimiz de sadece terör örgütü üyeleri, uyuşturucu kaçakçıları gibi isimlerdi. Şimdi bakıyorum, son 10-15 günde yine bizim zamanımızdaki eski dönemlere göre bir yapılanma görüyorum” dedi.


15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunda Eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar da dinlendi.

“Benim müdürlüğümde FETÖ’nün F’si emniyet teşkilatında yer alamadı”

Ağar, kendisinin görevde olduğu süreçte, emniyet teşkilatında FETÖ’den herhangi bir iz bulunmadığını ifade ederek, “Benim Emniyet Genel Müdürlüğü dönemimde, Fetullah Gülen cemaatinin F’si teşkilatta hiçbir aktif görevde yer alamamıştır, almamıştır. Benim kurduğum istihrabat dairesinin başarıları açıkça bellidir” diye konuştu.

“2006’da asker sıcak bir kucak açsaydı Kürt sorunu çözülürdü”

Ağar, 2006’da DYP Genel Başkanı iken Mardin’de söylediği “Düz ovada siyaset yapsınlar” sözüyle ilgili ise şunları söyledi: “O zaman tüm Anadolu’yu geziyor, herkesle görüşüyorduk. Mardin’de PKK’nın içinden adamlarla da görüştük. ‘Durum stabil gidiyor, ama büyük bir patlama olacak’ dediler. Ben de bunun üzerine, seçimler de yaklaşıyordu ‘Düz ovada siyaset yapsınlar’ dedim. O zaman Genelkurmay, benim için ‘O adam ne diyor’ dedi. Bize koydu mu oturtan adam cephede lazım, siyasette değil. O dönemde Genelkurmay bu işe sıcak bir kucak açsaydı, AK Parti çözerdi bu işi. Her şeye rağmen Türkiye’nin, halkın sağduyusuyla bu işi çözeceğini sanıyorum.”

“Emniyette toparlanma var”

Son bir ayda emniyette ufak bir toparlanma olduğunu söyleyen Ağar, birçok canlı bombanın yakalanmasının bunun göstergesi olduğunu belirtti. Böyle büyük bir operasyonda mağduriyet olmamasının mümkün olmadığını da ifade eden Ağar, “Topyekün bir mağduriyet havasında takdim etmek örgüte avantaj sağlar” diye konuştu. Ağar’ın bu sözleri geçtiğimiz ay İçişleri Bakanlığına getirilen Süleyman Soylu’la ‘övgü’ olarak yorumlandı.

“Üst, astın her şeyinden sorumludur”

Ağar bir soruya verdiği cevapta ise şunları söyledi: “Üst, astın her şeyinden sorumludur. Sadece işinden değil, ailesinden, çocuğunun sağlığından bile sorumludur. En yakınında çalışan astının neler yaptığından bir yapılanma olmamalı.”


“Paralı pullu bir adam değilim”

Mehmet Ağar, basında yer alan ve suç örgütlerini operasyonlarda kullandığıyla ilgili haberler hakkında ise “Paralı pullu bir adam değilimki bir basın sekreteri tutayım, bunları yalanlayayım. Yüzlerce yakan var, hangi birine yetişeyim. Suç örgütleri istihbaratta kullanılmıştır, operasyonda değil” yorumunda bulundu. Ağar sözlerini şöyle sürdürdü; “Ünal Erkan bize dikensiz bir gül bahçesi bırakmıştı. Benim zamanımda Fetullah’ın F’si teşkilatta aktif görev almamıştır. Ben kimsenin siyasi görüşüne de bakmadım. Benim zamanımda sol görüşlü arkadaşlar il emniyet müdürlüğü yapmıştır. Türkiye Komünist Partisi üyelerini biz yıllarca gözümüzde çok büyütmüşüz. TKP üyeleri ellerine bıçak bile almamış, düzgün fikir insanlarıydı.”

Mehmet Ağar 1976’dan beri İçişleri’ndeydi

1976 yılında kaymakam yardımcısı olarak İçişleri Bakanlığı bünyesine giren Ağar, 1995 yılına kadar yani tam 19 yıl “kaymakam, polis müdürü, vali ve emniyet genel müdürü” olarak çeşitli koltuklarda bakanlık bünyesinde hizmet vermişti. 1995’te siyasete atılan Ağar daha sonra İçişleri Bakanlığı koltuğunda da oturmuştu. 2002 yılında Doğru Yol Partisi genel başkanlığına gelen Ağar 2007’ye kadar siyasi arenada boy göstermişti. Ağar son olarak 15 Temmuz darbe girişiminin ardından düzenlenen demokrasi mitinglerinde görüldü.

Orgeneral Ümit Dündar TBMM Darbe Komisyonuna konuştu

Maliye Bakanı Ağbal, kamuya 60 bin yeni personel alacağız


ABD’li yetkiliden açıklama: Türkiye ve Irak’ın çatışmasından korkuyoruz


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.