Orgeneral Ümit Dündar TBMM Darbe Komisyonuna konuştu

Darbenin önlenmesinde kilit rol oynadığı iddia edilen Orgeneral Ümit Dündar TBMM Darbe Komisyonunda konuştu. İstanbul’da yaşadıklarını anlattı.

Orgeneral Ümit Dündar TBMM Darbe Komisyonuna konuştu

Orgeneral Ümit Dündar, darbe girişimi sırasında eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile iki ya da üç kez telefon görüşmesi yaptığını söyledi.

TBMM Darbe Komisyonu, AKP Burdur Milletvekili Reşat Petek’in başkanlığında toplandı. Darbe Komisyonu bugün Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ümit Dündar’ı dinledi.

Darbe girişimi sırasında İstanbul’da yaşadıklarını aktaran Orgeneral Ümit Dündar, Boğaziçi Köprüsü üzerinde İstanbul Valisi ve İstanbul Emniyet Müdürü ile mini bir ‘kriz masası’ kurduklarını ve stratejilerini burada belirlediklerini aktardı. Orgeneral Dündar, darbe girişiminin yaşandığı saatlerde eski Genelkurmay Başkanı Necdet Özel ile iki ya da üç kez telefonda görüştüğünü de aktardı.


Orgeneral Ümit Dündar’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

22.20 civarında konutumdan hareket ettim. Boğaz Köprüsü’ne doğru yola koyuldum. Yolda giderken İstanbul’daki gelişmeleri rapor etmek maksadıyla, Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanımızı, Kara Kuvvetleri Komutanımızı, Genelkurmay İkinci Başkanımızı ve Genelkurmay Başkanımızı telefonla arayarak durumu rapor etmek istedim ancak dört telefondan da cevap alamadım. Cevap alamayınca durum daha da endişeli görünüm kazanıyordu. Yolda giderken Kuleli Askeri Lisesi Komutanı’nı aramak istedim.

Telefonu çevirdiğimde komutanlığı devreden komutan çıktı. Kendisiyle görüştüğümde emir komutayı yeni alan komutanın, kendisinin anlam veremediği bazı şeyler yaptığını dolayısıyla gelişmelerden kuşkulu olduğunu anlattı.

Boğaz Köprüsü’ne geldiğimde emniyet müdürüyle bir araya geldik. Olayın sonucundaki resme benzer bir tablo yaratılmadığı için, kendi aracımla o araçların yanına doğru ilerledim. Gittiğimde asker kılığına girmiş teröristlerin havaya ateş ettiğini görünce tekrar emniyet müdürünün yanına geldim.


Gelen bilgilerden Ankara’da da bazı gelişmeler olduğunu duyunca artık olayın çapı yavaş yavaş zihnimizde canlandı ve olayın TSK içerisinde bir grup tarafından yapılan bir durum olduğu kanaati bende oluştu.

“İstanbul’daki beş birliğimizin darbe girişimine katılmakta olduğu bilgisini aldık”

İstanbul’daki beş birliğimizin darbe girişimine katılmakta olduğu bilgisini aldık. Bunun üzerine derhal, ordu komutanlığına bağlı olan iki birliğim daha var, Çorlu ve Gelibolu’daki iki korgeneralimizi aradım. Ve o arada 5. Kolordu Komutanımız’dan sahte bildirinin kendilerine ulaştığını söyledi. Dolayısıyla bu sahte emrin de yayınlandığını duyunca karşımızda darbe girişimi olduğu yüzde 100 kesinlik kazandı.

Birçok kişiyle telefonla görüştüm. Daha önce basına yansıdığı gibi eski Genelkurmay Başkanımız Necdet Özel Paşa ile de görüştüm. Kendisiyle iki veya üç görüşme yaptım. Kendisi bazı konular gündeme getirdi. Olayın nasıl gittiği konusu gündeme geldi.


15 Temmuz’da darbecilerin Whatsapp yazışmaları


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.