Bekir Bozdağ’dan dikkat çeken açıklama: Konu kapanmıştır

Cinsel istismar önergesiyle ilgili konuşan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bu konu kapanmıştır, partiler arasında bir konsensus olursa ileride tekrar gündeme gelebilir” dedi.

Bekir Bozdağ Başbakan adayı mı? Erken seçime gidilecek mi?

Cinsel istismar önergesi bu sabah Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla komisyona geri çekilmişti. Yapılan açıklamada toplumsal mutabakat ve muhalefetin katılımının sağlanacağı açıklanmıştı.

Başbakan açıklamıştı

Binali Yıldırım, “Gerek toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, gerek Cumhurbaşkanımızın bu konudaki ‘geniş mutabakat’ çağrısı, gerekse de muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirmeleri için zaman tanınması bakımından Meclis’teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda etraflıca bütün tarafların görüşleri de dikkate alınarak bu sorun mutlaka ve mutlaka çözüme ulaştırılacaktır” açıklamasında bulunmuştu.


Bekir Bozdağ ilk açıklamasında ne demişti?

Adalet Bakanı Bozdağ, Başbakan Yıldırım’ın komisyona geri çekme açıklamasının akabinde Twitter’dan yaptığı paylaşımda şöyle demişti:

“Kanunun izin verdiği yaştan önce evlenenlerin mağduriyetlerini gidermek için yapılan düzenleme, Adalet Komisyonu’na çekilecek. Komisyonda evlilikte yaşa takılanların mağduriyetini gideren düzenleme tasarı metninden çıkarılacaktır. Tasarının kalan kısmı yasalaşacak. Yaş engeli nedeniyle evlenemedikleri için mağdur olan aileler, dertlerini daha iyi anlatarak siyasi ve toplumsal desteği artırmalıdırlar.”


Başbakan Yıldırım’ın açıklamasında “Cumhurbaşkanı” vurgusu dikkat çekmişti

Binali Yıldırım, "Genel kredi kartlarında taksit sayısı 12'ye çıktı"

Başbakan Binali Yıldırım, “Gerek toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, gerek Cumhurbaşkanımızın bu konudaki ‘geniş mutabakat’ çağrısı, gerekse de muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirmeleri için zaman tanınması bakımından Meclis’teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda etraflıca bütün tarafların görüşleri de dikkate alınarak bu sorun mutlaka ve mutlaka çözüme ulaştırılacaktır” açıklamasında bulunmuştu.

Aile ve Sosyal Politika Bakanı Betül Sayan ne demişti?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, erken yaşta evlilik düzenlemesine ilişkin olarak atılacak adımları açıkladı. Bakan Sayan Kaya’nın resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklama şöyleydi:


“Kamuoyunda tartışılan ve binlerce ailenin mağduriyetini gidermeyi amaçlayan erken evliliklerle ilgili yasa tasarısı yeniden ele alınacaktır. Biz, erken yaşta evliliklere kesinlikle karşıyız.Bu düzenlemedeki önceliğimiz,çocuklarımızın yararı ve aile bütünlüğünün korunması olmuştur. Konuyla ilgili kamuoyunda oluşan rahatsızlıkları dikkate alarak, söz konusu düzenlemeyi toplumsal mutabakatla hayata geçirmek istiyoruz.”

Cinsel istismar önergesi komisyona geri çekildi; Ak Parti ne yapacak?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.