Cinsel istismar önergesi komisyona geri çekildi; Ak Parti ne yapacak?

Cinsel istismar önergesi Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla komisyona geri çekildi. Ak Parti tarafından toplumsal mutabakat ve muhalefetin katılımı sağlanacak.

Cinsel istismar önergesi komisyona geri çekildi; Ak Parti ne yapacak?

Ülkenin gündemine oturan ve toplumun geniş kesimlerinin tepkisini çeken önergenin komisyona geri çekildiği Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklandı.

Binali Yıldırım, “Gerek toplumdaki mutabakatın tam anlamıyla sağlanması, gerek Cumhurbaşkanımızın bu konudaki ‘geniş mutabakat’ çağrısı, gerekse de muhalefet partilerine kendi önerilerini geliştirmeleri için zaman tanınması bakımından Meclis’teki bu tasarıyı komisyona alıyoruz. Komisyonda etraflıca bütün tarafların görüşleri de dikkate alınarak bu sorun mutlaka ve mutlaka çözüme ulaştırılacaktır” açıklamasında bulundu.

Binali Yıldırım: "ABD harekete geçti, Biden gelecek"

Ak Parti’nin konuyla ilgili nasıl ilerleyeceğini Adalet Bakanı Bekir Bozdağ açıkladı:

“Kanunun izin verdiği yaştan önce evlenenlerin mağduriyetlerini gidermek için yapılan düzenleme, Adalet Komisyonu’na çekilecek. Komisyonda evlilikte yaşa takılanların mağduriyetini gideren düzenleme tasarı metninden çıkarılacaktır. Tasarının kalan kısmı yasalaşacak. Yaş engeli nedeniyle evlenemedikleri için mağdur olan aileler, dertlerini daha iyi anlatarak siyasi ve toplumsal desteği artırmalıdırlar.”


Bekir Bozdağ: Fethullah Gülen'in kaçma ihtimali var

Meclis önünde eylem: Komisyona geri çekilmesi değil, tamamen iptal edilmesi

Sabah saatlerinde yüzlerce kişi Meclis’in önünde toplanarak Ak Parti’nin cinsel istismar önergisini protesto etti. Eyleme muhalefet milletvekilleri de katıldı. Cinsel istismar önergesinin komisyona çekilmesinin değil, tamamen iptal edilmesi istendi. Bu arada, başkentin farklı noktalarından Meclis’e gelmek isteyenlere polis müdahale etti.


Başbakan Yıldırım, çocuk yaşta evliliklerinin AK Parti döneminde Türk Ceza Kanunu’nda suç haline getirildiğini söyleyerek, bu kanun değişikliği önergesini getirme amaçlarını şöyle açıkladı:

“Bu değişikliği bilemeyen gençler 17-18 yaşından önce evlilik yapıyor. O evlilikten çocuklar yapınca, o çocukların nüfusa kaydı esnasında bunun suç olduğunu öğreniyor. Böylece erkek cezaevine gidiyor, kadın çocuklarla ortada kalıyor. Yani gençlerin yaptığı bu evliliğin bedelini çocuklar ödüyor. Özellikle bu toplumda bilindiğinden daha derin kanayan bir yaradır. Bunu görmek lazım.”

Aile ve Sosyal Politika Bakanı Betül Sayan’dan açıklama:

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, erken yaşta evlilik düzenlemesine ilişkin olarak atılacak adımları açıkladı. Bakan Sayan Kaya’nın resmi Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu açıklama şöyle:


“Kamuoyunda tartışılan ve binlerce ailenin mağduriyetini gidermeyi amaçlayan erken evliliklerle ilgili yasa tasarısı yeniden ele alınacaktır. Biz, erken yaşta evliliklere kesinlikle karşıyız.Bu düzenlemedeki önceliğimiz,çocuklarımızın yararı ve aile bütünlüğünün korunması olmuştur. Konuyla ilgili kamuoyunda oluşan rahatsızlıkları dikkate alarak, söz konusu düzenlemeyi toplumsal mutabakatla hayata geçirmek istiyoruz.”

Ak Parti’den tecavüzü aklayan önerge


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.