Düzenli kontrol görme kayıplarını önlüyor

Pek çok kişide yaş ilerledikçe göz sağlığı ile ilgili sorunlar giderek artıyor. Bu bilgi dahilinde dünyada yer alan 39 milyonu aşkın görme engelli kişinin yüzde 65’inin 50 yaş üzerinde olduğu öne sürülüyor.

 Düzenli kontrol görme kayıplarını önlüyor!

Acıbadem Ankara Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Emrah Altıparmak, düzenli yaptırılan göz taramaları sayesinde pek çok göz hastalıklarının ve görme kayıplarının önüne geçilebileceğinin altını çiziyor.

Uluslararası Körlüğü Önleme Ajansı (IAPB), daha çok ileri yaşta görülen ve görme kayıplarına neden olabilen birtakım göz sağlığı sorunlarının düzenli kontrol sayesinde önüne geçilebileceğini savunuyor. Özellikle 40 yaş üstü kişilerin yıllık göz kontrolünü düzenli şekilde yaptırmaları gerektiğini vurgulayan Prof. Dr. Emrah Altıparmak, glokom (göz tansiyonu hastalığı), maküla dejeneransı (sarı nokta hastalığı) ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarında, erken tanı ve tedavi ile görme kayıplarının önüne geçilebileceğini söylüyor.


Erken evrede belirti vermiyor, düzenli kontrolün önemi

göz sağliğıGlokom hastalığında görme sinirini oluşturan hücrelerin yavaş yavaş ölümü söz konusu. Bu nedenle geri dönüşü olmayan bir hastalık olarak kabul edilen glokom, kalıcı görme kaybına da yol açabiliyor. Glokom, göz içindeki sıvının basıncını düşürmeye yönelik ilaçlar veya cerrahi uygulamalar ile tedavi ediliyor. Prof. Dr. Emrah Altıparmak, glokom hastalığının erken evrelerde bulgu vermediğini, kişinin fark edebilmesi için ancak ileri derecede görme kaybının olması gerektiğini vurguluyor. Hastalık ne kadar erken tespit edilirse görme kaybının o kadar az olacağını söyleyen Prof. Dr. Emrah Altıparmak, uzman bir göz hekimi tarafından yapılacak detaylı bir göz muayenesi ve göz tansiyonunun ölçülmesiyle ileri derecede görme kayıplarının önüne geçilebileceğini ifade ediyor.


Sarı nokta hastalığı

Maküla dejeneransı, 50-60 yaş üzerindeki kişilerde daha sık görülüyor. Halk arasında ‘Sarı nokta hastalığı’ olarak bilinen senil (yaşlılığa bağlı) maküla dejenerasyonunun da ilerleyen yaşla artan bir rahatsızlık olduğunu ifade eden Prof. Dr. Emrah Altıparmak, hastalığın altında yatan asıl problemi şöyle anlatıyor: “Metabolik olarak çok aktif olan ağ tabakanın atıklarını temizleyen retina pigment epiteli (RPE), artık bu işi eskisi kadar iyi yapamaz. Böylece görme keskinliğinden sorumlu olan ve içerdiği özel pigmentler nedeniyle sarı nokta adını alan ağ tabaka bölgesinde hasar oluşur.” Sarı nokta hastalığının kuru ve yaş olmak üzere iki türü bulunuyor. Kuru tip sarı nokta hastalığında bazı özel vitaminlerle tedavi uygulanıyor. Yaş tip sarı nokta hastalığı ise göz içine iğne ile uygulanan ilaçlarla tedavi ediliyor. Ancak her iki durumda da erken teşhis ve tedavi büyük önem taşıyor.

Kataraktın tedavisi, cerrahi


Katarakt ise, gözdeki lens bölgesinin esnekliği ve saydamlığı azaldığında, görme kabiliyetinin de azalmaya başlamasıyla oluşuyor. Prof. Dr. Emrah Altıparmak, kataraktın günümüzde en sık yapılan ameliyatlardan biri olduğunu söyleyerek, ‘Fakoemulsifikasyon’ adı verilen bir yöntem kullanıldığını dile getiriyor: “Halk arasında yanlışlıkla ‘Lazerle katarakt ameliyatı’ adını almış olan bu ameliyat, gerçekte, ses dalgalarının lensi parçalayıp sıvılaştırması ve göz içinden uzaklaştırmasına dayanıyor. Ameliyatın sonunda göze yapay bir mercek konuyor. Bu ameliyatın küçük deliklerden yapılabilmesi sayesinde, ameliyat sonrası iyileşme önemli ölçüde hızlanıyor.” Son yıllarda katarakt cerrahisindeki en önemli yenilik olan astigmatı düzeltebilen mercekler sayesinde, hem uzak hem de yakın görme sorunu çözülebiliyor. Böylece kişinin ameliyat sonrası gözlüğe olan bağımlılığı da büyük oranda azalıyor.

Göz problemleri okul başarısını düşürüyor

Göz sağlığı için çocuklukta önlem almak neden önemli?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.