İngiltere basını: 1 Kasım 2016 basın özeti

İngiliz gazetelerinde “siber tehdite karşı 1,9 milyar pound’luk savunma programı” başlıklı haberler ve Guardian gazetesinin, İngiltere’nin iç istihbarat servisi olan MI5’in başkanı ile yaptığı özel röportajla öne çıkıyor.

İngiltere basını: 1 Kasım 2016 basın özeti

İngiltere iç istihbarat servisi MI5’in şefinin açıklamaları

Gazete, “İngiltere iç istihbarat servisi MI5’in görevdeki bir başkanı, teşkilatın 107 yıllık tarihinde ilk kez bir gazeteye röportaj veriyor” sözleriyle Andrew Parker röportajının önemine vurgu yapıyor. Parker ise röportajda “Rusya tehditi” olarak adlandırdığı siber saldırı aktivitelerinin ayrıntılarını İngiliz kamuoyu ile paylaşıyor.

Andrew Parker, “radikal İslamcı aktivitilere” ve önlenen saldırı girişimlerine ilişkin de bu röportajda rakamlar açıklıyor.


Daily Telegraph gazetesinin ön sayfasında da bir siber saldırı haberi yer alıyor. Ulusal Sağlık Hizmetleri’ne (NHS) ait bilgilerin siber saldırı yoluyla hedef alındığına ilişkin üst düzey bir yetkilinin açıklamalarına dayanan haberde, ülkedeki temel hizmet alanlarının da hedef olabileceğine ilişkin cümleler öne çıkıyor.

İngiliz gazetelerindeki Rusya başlıklı en ilginç haber ise The Times’ın iç sayfalarında yer alıyor. Gazetenin iddiasına göre, Litvanyalı askeri birlikler, Rus propaganda birimlerine karşı İngiliz askerlerini eğitmeye başladı.

Haberde bu eğitimin nasıl yapıldığı, “Putin’in batıya karşı yürüttüğü propoganda savaşında ön cephede bulunan Litvanya, enformasyon savaşındaki tecrübesini, İngiltere’de bu amaçla kurulan 77. bölüğe aktarıyor.” ifadesiyle anlatılıyor.

UKIP liderliğine idam cezası yanlısı aday

İngiliz gazetelerinde yer alan bir diğer dikkat çeken haber ise Financial Times’ın ön sayfasından. Haber, “UKIP’in favori adayı, idam cezası için referendum çağrısı yaptı” başlığını taşıyor.

İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) ve göçmen karşıtı partisi UKIP’deki liderlik yarışına ilişkin olan bu haberde, favori olan aday Paul Nuttal’ın idam cezası yanlısı ve kürtaj karşıtı olması ve bu konuları referanduma götürmek üzerinden politika yapmasıyla ilgili açıklamalar yer alıyor.

Haberde favori aday Nuttal’ın Sky News televizyonuna yaptığı, “Çocuk katillerine karşı idam cezası gerektiğine olan inancım konusunda hep samimi oldum. İngiltere’nin geneli de böyle düşünüyor” açıklaması da öne çıkıyor. Haber, liderlik yarışının 28 Kasım’da sonuçlanacağına ilişkin bilgiyle son buluyor.


İngiliz gazetelerinde “Cumhuriyet gazetesine operasyon” haberlerine yer veriliyor

Cumhuriyet Gazetesi’ne yapılan operasyon ve Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) önemli isimlerinin tutuklanması da İngiliz gazetelerindeki başlıklar arasında.

Financial Times gazetesinde konuya ilişkin yapılan haberde, “Son tutuklamalar muhalefete daha geniş bir tırpan vurulduğu izlenimi veriyor” ifadesi kullanılıyor.

Tutuklamalara ilişkin detayların ve son kanun hükmünde kararnamelerle getirilen değişikliklere ilişkin bilgilerin de yer aldığı haberde, Euroasia Group’un yöneticisi Mutjaba Rahman’ın “Anlaşılan Erdoğan, olağan üstü halin kalan son aylarında kendi politik ajandasına yönelik kararlar almaya devam edecek” açıklaması öne çıkıyor.

The Times gazetesinin Ankara muhabiri Laura Pitel imzalı haber ise, “Medya operasyonunda editör tutuklandı” başlığını taşıyor.

Cumhuriyet gazetesinin seküler ve sol kökenli yapısına atıf yapılan haberde, “Operasyon, Avrupa Birliği’ne üyelik için müzakere yürüten Türkiye’deki basın özgürlüğü konusunda endişeleri artırdı” deniliyor.

BBC Türkçe


İngiltere basını: 31 Ekim 2016 basın özeti


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.