Gülümse şarkısıyla MS hastaları seslerini duyurdu

Türkiye’de yaklaşık 40 bin kişiyi etkileyen Multipl Skleroz (MS) hastalığı hakkında farkındalık yaratmak ve MS ile yaşayanlara moral vermek üzere hazırlanan “GülüMSe” adlı şarkı İstanbul’da tanıtıldı.

MS hastaları "Gülümse" ile seslerini duyurdu

Türkiye MS Derneği, toplumun Multipl Skleroz hastalığı farkındalığını artırmak amacıyla Novartis işbirliği ile hastalığa bu kez müzikle dikkat çekti. MS’li Mehmethan Kurtuluş’un doktoru Serkan Demir’le birlikte hazırladığı “GülüMSe” adlı rap şarkısı hastalara moral verecek.

“Azmet başar, hadi pozitif ol”

Yaklaşık 3 yıldır MS hastalığı ile yaşayan Mehmethan Kurtuluş ve kendisi gibi müziğe ilgisi olan doktoru Nöroloji Uzmanı Serkan Demir tedavi sürecindeki görüşmeleri sırasında bir şarkı sözü yazdılar. MS’i hastanın yol arkadaşı olarak gösteren “GülüMSe” adlı şarkıda hastalara “azmet başar, hadi pozitif ol” mesajı veriliyor. Şarkının seslendirilmesinde Mehmethan Kurtuluş’a kendisi gibi rap sanatçısı olan kardeşi Tunahan Kurtuluş eşlik etti. Şarkı için çekilen klipte rol alan MS’liler ise kendileri gibi MS’le yaşayanlara bu şarkı ile hayata tutunma ve pes etmeme mesajı verdiler.


Şarkının tanıtım etkinliğinde konuşan Türkiye MS Derneği Başkanı ve Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Ayşen İnci, dernek olarak toplumda az bilinen ve genellikle yanlış algılanan MS hastalığına dikkat çekmek için çalıştıklarını vurgulayarak;

“Ülkemizdeki 40 bin MS’li ve yakını bu hastalığın zorluklarının yanı sıra yanlış algıyla da mücadele ediyor. Hepimizin onların yaşadığı bu zorluğu aşmaları için küçük de olsa bir katkısı olabilir. Dernek olarak yaptığımız her iş ile MS’lilerin yaşamına farklı açılardan katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bir yandan farkındalık oluştururken, diğer yandan da MS’lilerin yaşama dört elle tutunmasının yollarını arıyoruz. Bu yollardan birinin de sanat olduğuna yürekten inanıyoruz. Bugün burada bir arada olma nedenimiz de yine sanat. Kişinin tutkuyla bağlı olduğu alanların olması MS’le yaşam mücadelesinde ona önemli bir destek oluyor” dedi.

“Mutlu olmaktan vazgeçmemelerini söylemek istedik”

mslileri gulumseten sarki

Hastası Mehmethan Kurtuluş’la birlikte şarkının sözlerine imza atan Dr. Serkan Demir ise şöyle konuştu:


“Multipl Skleroz, bir merkezi sinir sistemi hastalığı. Sebebi tam olarak bilinmiyor. Beynin görme, konuşma ve yürüme gibi vücut fonksiyonları üzerindeki kontrol kabiliyetini olumsuz etkileyebiliyor. Toplumda en sık 20-40 yaş arasında ve kadınlarda iki kat fazla görülen bu hastalık her insanda değişik belirtilerle seyredebiliyor. Bu nedenle MS, kişiden kişiye değişiklik gösteren bir hastalık ve herkesin MS’i farklı. Hastalar bu hastalıkla ilk yüz yüze geldiklerinde genellikle karamsarlık içine düşüyorlar. Elbette çok haklılar, ancak düzenli takip, yaşam tarzı, pozitif yaklaşım ve sağlık uzmanları ile işbirliği, MS’te hastalığın seyrini olumlu etkiliyor. Dolayısıyla hastalara, hasta yakınlarına ve topluma bu çerçevede verilecek bilgiler ve tabii ki motivasyon çok önemli. MS Mehmethan da buna iyi bir örnek. İçi kıpır kıpır ve genç bir delikanlı olmasına rağmen moralini hep yüksek tuttu. Mehmethan ile bu şarkı aracılığıyla; hem hastalığın farkındalığına bir katkı sağlamak hem de MS’li dostlara hayatın her koşulda güzel olduğunu, mutlu olmaktan vazgeçmemelerini söyleyerek onların yol arkadaşı olduğumuzu göstermek istedik.”

“Pozitif olmak gerekiyor”

Rap sanatçısı Mehmethan Kurtuluş ise MS’le 3 yıl önce tanıştığını belirterek, “Önemli olan hastalığın farkında olmak. Eğer hastalığı doğru tanırsak, onu alt etmememiz için hiçbir neden yok” diye konuştu. GülüMSe şarkısıyla MS’li hastalara destek olmayı amaçladıklarını söyleyen Kurtuluş, MS’lilere şöyle seslendi:

“Ben bir MS’liyim ama bu hastalığın hayatımı yönlendirmesine izin vermiyorum. Bunun için pozitif olmak ve MS ile birlikte yaşamayı öğrenmek gerekiyor. Doktorumla aramda doktor-hasta değil ağabey-kardeş ilişkisi var. Bunun MS ile mücadelemde önemli bir katkısı olduğunu özellikle belirtmeliyim. Bizim en önemli amacımız MS’li hastalara moral vererek destek olmak. Biz şarkımızı çok sevdik. Umarım sizler de beğenirsiniz ve yüzünüzde şarkıda söylediğimiz gibi bir “GülüMSe”me belirir.”


Mehmethan Kurtuluş ve rap sanatçısı kardeşi Tunahan Kurtuluş etkinliğin sonunda “GülüMSe” şarkısını söylediler. “GülüMSe” şarkısına, “Yol ArkadaşıMSın” dijital platformundan, Novartis Türkiye YouTube kanalından ve Türkiye MS Derneği’nin dijital kanallarından ulaşılabilir.


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.