Sapanca Belediyesi’nin sokak köpekleri açıklaması

Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer, sosyal medyada yer alan, sokak köpeklerinin zehirlenmesi olayı ile ilgili olarak, suçlamaları kabul etmediklerini bildirdi.

Sapanca Belediyesi'nin sokak köpekleri açıklaması

Aydın Yılmazer, yaptığı yazılı açıklamada, Sapanca’da sokak hayvanlarının zehirlenmesi olayı ile ilgili suçlamalarda Sapanca Belediyesi’nin adının kullanılmasına şiddetle itiraz ettiklerini belirtti.

Sapanca Belediyesin’in ispatsız ve vicdansızca suçlanmasına neden olan herkes hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Yılmazer, bu olayın failleri her kimse bulunması için tüm imkanların seferber edildiğini aktardı.


Medya kuruluşları ile sosyal medya platformlarında videoları paylaşılarak haber yapılan, Sapancada sokak hayvanlarının belediye ekiplerince zehirlendiği iddiası konusunda bizzat isim verilerek Sapanca Belediyesi’nin suçlanmasını kabul etmediklerini ifade eden Yılmazer, şunları kaydetti:

“Siyasi amaçlıdır diye düşünüyorum.”

“Vicdansızca, herhangi bir belge sunulmadan, belediyemizin algı yönetimi adına suçlanmasını protesto ediyoruz. Medya kuruluşları ve sosyal medyadan belediyemize ve şahsıma hakaret edenler konusunda suç duyurusunda bulunacağımızı açıklıyorum. Sapanca ilçesinde sokak hayvanlarına gösterdiğimiz hassasiyet üst düzeydeyken, belediyemizi töhmet altında bırakanlara ilk söylemek istediğim, Sakarya’nın 16 ilçesi arasında tek hayvan barınağı inşa eden ilçe oluşumuzdur.”

Sapanca Belediye Başkanı Aydın Yılmazer açıklamasına şöyle devam etti:

“Gücümüz yettiğince, Sapanca Sokak Hayvanları Derneği ile kurduğumuz bağlantılarla sokak hayvanlarının mama ihtiyacını düzenli olarak karşılamaya çalışıyoruz. Tedavi gerektiren sokak hayvanlarını bir veterinerlikle anlaşarak ve tedavi ettirerek, Sakarya Büyükşehir Belediyesinin hayvan barınak merkezine, kısırlaştırma ve benzeri operasyonlar için gönderiyoruz. Sokak hayvanları konusundaki hassasiyetimiz ve yaptıklarımızın göz önünde bulundurulması gerekirken, delilsiz ve algı yönetimi oluşturmak adına böylesine elim bir olayda
belediyemizin suçlanması ‘siyasi amaçlıdır’ diye düşünüyorum.”


“Belediyemizin adına leke sürülmesine izin vermeyeceğiz”

Sapanca ve belediye hakkında hiçbir kusurları yokken karalama kampanyasını başlatan ve alet olanlara seslenen Aydın Yılmazer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Elim olayın yaşandığı sokağımızda vatandaşlarımız daha önceki tarihlerde birbirlerinden sokak hayvanları konusunda şikayetçi olmuşlar ve hatta kim tarafından yapıldığı belli olmayan sokak hayvanlarının ölümüyle sonuçlanan olaylar, emniyet güçlerimiz ve savcılığa intikal etmiş durumdadır.

Bu durumları da kamuoyunun değerlendirmesine bırakıyorum ve dile getirdiğim bu şikayetler konusundaki belgeler, diğer dokümanlarla birlikte kamuoyunun bilgisine sunulmuştur. Sapanca Belediyesi olarak sokak hayvanlarına gösterdiğimiz hassasiyetimizi kimse inkar edemez. Sokak hayvanları için yapılması gerekenleri kısıtlı ödeneklerle yerine getirmeyi sürdüreceğiz.

Bir takım, sözde sokak hayvanları konusunda duyarlı olduklarını dile getiren kişilerin sahte duyarlılıklarını belirtmesine de fırsat vermeyeceğiz. Çünkü her canlı kutsaldır ve sokak hayvanları günlük yaşamımızda en büyük hassasiyeti gösterdiğimiz ve göstereceğimiz canlılardır. Bunun böyle bilinmesini ve sokak hayvanları konusunda ilçemizin ve belediyemizin adına leke sürülmesine izin vermeyeceğiz.”

Sapanca’da ne olmuştu?


Hayvan sever Oya Yıldırım isimli duyarlı vatandaş, Sapanca’da çektiği görüntülerle sokak köpeklerinin zehirlendikten sonraki yürek parçalayan görüntülerini telefonuyla kaydetmişti. Görüntüleri Facebook hesabından paylaşan Oya Yıldırım, Twitter’da saatlerce ilk sırada kalarak Türkiye’nin gündemine oturmuştu. Oya Yıldırım’ın görüntüleri kaydederken Sapanca Belediyesi’ni suçlaması, gözleri yerel yönetime çevirmişti.

İşte o görüntüler: SapancadaKatliamVar +18


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.