VPN nedir? Nasıl kurulur? Nasıl kullanılır?

Türkiye’de son dönemde sık sık internet erişimi engellemesi veya yavaşlaması ile karşılaşılıyor. Birçok internet kullanıcısı ise VPN yöntemini kullanarak tüm site ve uygulamalara sorunsuz girebiliyor. Peki VPN nedir ve nasıl kullanılır? En çok tercih edilen uygulamalar neler?

VPN nedir, nasıl kurulur, nasıl kullanılır?

VPN nedir?

VPN, (Virtual Private Network) Türkçe adıyla Sanal Özel Ağ’ın kısaltılmış halidir. Genelde internet yavaşladığında kullanılıyor. Farklı bir noktadaki başka bir ağdan internete bağlanmayı sağlar. Sizi farklı bir noktadan internete bağlayarak bulunduğunuz yerdeki yavaşlıktan kurtulmanızı sağlayabilir.

Nasıl kurulur?

Çeşitli program ve yazılımlar, Android ve iOS uygulama marketlerinde bulunmaktadır. ‘VPN programlarını’ indirdikten sonra basit kurulumlarını yaparak siz de farklı bir noktadan internete bağlanabilir ve bulunduğunuz bölgedeki teknik arızadan veya yavaşlıktan kurtulabilirsiniz.


Nasıl kullanılır?

İndirdiğiniz ‘VPN programını“ kurduktan sonra bağlanmak istediğiniz bölgeyi seçmeniz yeterli olacaktır. Bu sayede Türkiye’nin veya dünyanın farklı bir noktasından internete bağlanmış olacak, bölgenizdeki teknik arızadan kurtulabileceksiniz. İnternet gezinme hızınız bağlandığınız noktanın hızıyla doğrudan hızlanacaktır.

Başka hangi amaçlarla kullanılıyor?

Güvenlik şirketleri tarafından da tercih edilen bir bağlantı çeşididir. Bazı güvenlik şirketleri güvenilmeyen ağlara bağlanırken, bağlantıyı şifreleyerek karşı ağdan gelebilecek olası tehlikeleri önlemektedir. VPN ile bağlantınız şifreli olduğu için gönderdiğiniz veya aldığınız tüm veriler şifrelenir. Böylece hiç kimse sizin ne yaptığınızı göremezler.

Türkiye’deki kullanımı oranı ne?

Araştırmacılar Türkiye interneti üzerinde yaptığı araştırmalar üzerine ‘VPN kullanım’ oranını açıkladı. Ülkemizdeki kullanıcıların %58’i normalde ülkemize hizmet vermeyen eğlence sitelerine erişim için, %50’si erişimi engellenmiş siteler için, % 21’i ise internet geçmişini devlet kurumlarından saklamak için VPN ve ya Vekil Sunucu kullanıyor.


En çok tercih edilen VPN uygulamaları

ZenMate

Oldukça hızlı olan ZenMate uygulaması ücretsiz olarak deneme sürümü sunuyor. ZenMate hem internetteki sansürü ortadan kaldırıyor hem de zararlı yazılım ve reklamları otomatik olarak engelliyor.

Hotspot Security

İnternet bağlantı hızınızı bile etkilemeden güvenli şekilde bağlantıkurabileceğiniz Hotsport Security, gizliliğinizi de korumanıza yardımcı oluyor.

Hideman

Tek tuşla tüm internete erişebileceğiniz Hideman uygulaması, kullanımı kolay ana ekran widgetlarına da sahip.

Hotspot Shield


En popüler uygulamalardan olan Hotspot Shield, daha önceden masaüstünde sergilediği başarıyı, şimdi mobil cihazlara taşıyor.

Twitter, Facebook, Whatsapp neden kullanılamıyor?