ABD ile Türkiye arasında nokta restleşmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ABD liderliğindeki koalisyon güçleri tarafından PYD ve YPG terör örgütlerine silah yardımı yapıldığını açıklamasının ardından Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri arasında karşılıklı “nokta” polemiği yaşandı.

Erdoğan'ın koalisyon güçlerini PYD ve YPG'ye silah yardımıyla suçlamasının ardından Türkiye ile ABD arasında nokta polemiği yaşandı.

ABD Dışişleri sözcüsü “gülünç” dedi, Büyükelçi “nokta” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri liderliğindeki uluslararası koalisyonun terör örgütü DEAŞ dahil, YPG ve PYD’ye destek verdiklerini söylemesinin ardından ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner”in “Gülünç” olarak nitelendirmesinin ardından, ABD”nin Ankara Büyükelçiliği”nden de yazılı bir açıklama yapmıştı. Açıklamada “ABD hükümeti, YPG veya PKK’ya silah ya da patlayıcı sağlamamıştır, nokta” denilmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu’ndan noktalı yanıt

Bugün Amerika’nın Ankara Büyükelçisi’nin “noktalı” mesajına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan yanıt geldi. Çavuşoğlu, PKK’nın Suriye kolu YPG’ye silah sağlamadığını savunan ABD’ye verdiği yanıtta, “Bugüne kadar ABD, YPG’ye silah vermiştir. Nokta” dedi.


Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yutmayız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Siz terör örgütlerine silah yardımı yapıp daha sonra ‘silah değil mühimmat gönderiyoruz’ derseniz, kusura bakmayın bunu yutmayız. NATO’daki ortağınızı yoksa bu bölücü terör örgütleri mi? Bunu kabul etmemiz yutmamız mümkün değil” diye konuştu.

cumhurbaşkanı erdoğan: Teşekkür ediyorum ama yeterli değil döviz açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti:

“Türkiye olarak uzun süredir batılı ülkelere terör örgütleri arasında ayrım yapmamaları çağrısında bulunuyoruz. Buna karşılık ABD başta olmak üzere bahaneler ileri sürüp gözleri boyayıp masumları katleden örgütlere aleni destek veriyor. Bunu söyleyince beyefendiler rahatsız oluyor. Medya aracılığı ile söylemeyin diyorlar.

NATO’daki ortağınız terör örgütleri mi?

Bunu nerede konuşacağız? İkili görüşmelerde de söylüyoruz. Siz terör örgütlerine silah yardımı yapıp daha sonra ‘silah değil mühimmat gönderiyoruz’ derseniz kusura bakmayın bunu yutmayız. NATO’daki ortağınızı yoksa bu bölücü terör örgütleri mi? Bunu kabul etmemiz yutmamız mümkün değil.

Biz NATO ittifakı içinde berabersek o zaman bizim yanımızda yer alacaksınız. Ne NATO’nun ne de müttefik ülkelerin en ufak desteğini görmüyoruz. Üstelik yalan üzerine yalan. Ne diyorlar, ‘Türkiye DEAŞ’a destek veriyor.’ El insaf. DEAŞ’a en çok zayiatı veren biziz.

“ÖSO bir terör örgütü değildir”

Bu ÖSO’yu bizim içimizde bile mahfiller terör örgütü olarak niteliyor. ÖSO bir terör örgütü değildir. Ilımlı muhaliflerden oluşan bir direniş hareketidir. Biz onlara gerekli desteği veriyoruz. Onlarla birlikte hareket ediyoruz. Terör örgütleriyle ilgili bu çifte standarda NATO içinden de itirazlar yükseldiğini görüyoruz.


Biz bir şeyi özellikle söylüyoruz. Sadece ve sadece Türkiye’ye zarar veren terör örgütleri mutlaka ve mutlaka kendilerine besleyen ülkelere saldıracaklardır. Yılanla yatağa giren ısırılıp zehirlenmeyi göze alacaktır. Felaket göz göre göre yaklaşıyor. Biz mücadelemizi sürdüreceğiz bir yandan da ikaz görevimizi sürdüreceğiz. Yaşadığımız dönem bir geçiş sürecidir. Bu dönemi eğilmeden atlattığımız takdirde dünyanın en üst ligi bizi bekliyor.”

“Koalisyon güçleri Fırat Kalkanı operasyonuna hava desteği vermiyor”

A Haber’e konuşan Çavuşoğlu, “Amerika’nın içinde olduğu koalisyon belli bir zamandan beri Fırat Kalkanı opeasyonumuza havadan destek vermiyor. PYD ve YPG’ye silah desteği veriyor nokta! Onlar da çok iyi biliyor. Biz de çok iyi biliyoruz. ABD, YPG’ye silah vermiştir nokta!” ifadesini kullandı.

Darbe girişiminin ardından Türkiye'de bugün son durum

Çavuşoğlu, Suriye’de ateşkesin her an olabileceğini belirterek, “Suriye’de ateşkes, her an olabilir. Yılbaşından önce biz bunu tamamlamayı düşünüyoruz. Liderler iradeyi ortaya koydu. Uzmanlarımız sürekli müzakere ediyoruz muhalefet ile Rusları bir araya getirdik. Rejimin garantisi Rusya olacak. Rejim ile aynı anlaşmayı Rusya imzalayacak Rusya bunun garantörü olacak ateşkesin ihlal edilmemesi ülke geneline yayılması için. Hangi grupların Astana’ya gideceğine Ruslar ile bu anlamda bir anlaşma yapmak üzereyiz” diye konuştu.

“Türkiye, IŞİD ile mücadele için İncirlik üssünü koalisyon güçlerine açmıştı”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin Fırat Operasyonunda Amerika Birleşik Devletleri’nin havadan ya da karadan destek vermemesine ilişkin soruyu yanıtlayan Çavuşoğlu, DEAŞ ile mücadele için Türkiye’nin İncirlik Üssünü açtığını hatırlattı.

Türkiye’nin DEAŞ’a karşı en güçlü olduğu yerlerden bir tanesi El Bab’da ciddi bir mücadele vermesine rağmen destek görmediğinin altını çizen Çavuşoğlu, “Hadi bir gün hava muhalefeti vardı, uçamadınız. İkinci gün oldu… Ama koalisyon epeyce bir zamandan beri destek vermiyor. Burada YPG Amerikalılara baskı yapıyor. Bunu John Kerry’e söylediğim için çok net söylüyorum. Çünkü, biliyorsunuz YPG’nin amacı Afrin’e Münbiç tarafından gelip burada bir terör koridoru oluşturmaya çalışmak.” ifadelerini kullandı.

ABD’nin Rakka’da YPG’yi kullanmak istediğini, YPG’nin de buna karşılık “beni orada kullanmak istiyorsan El Bab operasyonunda Türkler başarılı olmamalı ve bizim oluşturmak istediğimiz koridorun önünde engel olmamalı'” dediğini söyleyen Çavuşoğlu, ABD’nin kendilerine “El Bab’a gitmeyin, yavaş gidin” dediğini, kendilerinin de “niye yavaş gidelim” diye yanıt verdiğini anlattı. Bakan Çavuşoğlu, ABD’liler ile yaptığı telefon görüşmelerinde bunun mümkün olmadığını, kendilerinin orada DEAŞ ile mücadele ettiğini ve bu mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

“Donald Trump’ın yönetimi devralmasıyla bu siyasetin gözden geçirileceğini umuyoruz”


AK Parti Sözcüsü Yasin Aktay, 2016 yılının son MYK toplantısının ardından yaptığı açıklamada ABD’nin Suriye’deki politikalarından Türkiye’nin memnun olmadığını ifade etti. Aktay şunları söyledi: “ABD’nin DEAŞ’la doğru dürüst mücadele ettiği de söylenemez. Büyük bir devletin şanına yakıştıramıyoruz. Bu yanlıştan dönülmesini tavsiye ediyoruz. Trump’ın yönetimin devralmasından sonra bu siyasetin gözden geçirileceğini umuyoruz.”

Financial Times: Batı”nın Suriye”deki rolü azalıyor