Beşiktaş terör saldırısı son durum: 38 şehit

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beşiktaş saldırısı ile ilgili yaptığı açıklamada 38 kişinin hayatını kaybettiğini, 166 kişinin de yaralandığını belirtti.

istanbul beşiktaş patlama süzer plaza maçka parkı terör saldırısı

SON DAKİKA: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya yaptığı ortak açıklamada ölü sayısını 29, yaralı sayısını da 166 olarak açıkladı.

İçişleri Bakanı: 10 kişi gözaltında

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Çevik kuvvet ekiplerimizin toplanma yerinde el düzenekli olduğunu tahmin ettiğimiz bir araç el düzeneği ile patlatıldı. Orada şehit ve yaralılarımız oldu. Yine bir dakika sonra Maçka’da bir şüpheli polislerimiz tarafındna tespit ediliyor. Çevresi polislerimiz tarafından sarılıyor. Ancak araç patlamasından hemen sonra o da kendisini patlatıyor. Saldırı ile ilgili olarak şu ana kadar 10 kişi gözaltına alındı.”


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hayatını kaybedenlerle ilgili yaptığı ilk açıklamada: “İki patlamada 29 şehidimiz var. 2’si sivil ve 27’si polis. 166 yaralımız var. Yaralılarımızdan 23’ün 6’sı yoğun bakımda 17’si ameliyatta” demişti. Şehit sayısı maalesef 38’e yükseldi.


Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise yaptığı açıklamada, “Olay mahalline ilk 4 dakikada ulaşılmıştır. Hastanelerimizde kayıtlı yaralı sayısı 166. Bunların 20’si evlerine gönderilmiştir. Şu anda 17 kardeşimiz ameliyatta, 6 kardeşimiz yoğun bakımda. Bu kardeşlerimizden 3’ünün durumu oldukça ciddi” dedi.

45 saniye arayla iki patlama

İstanbul Beşiktaş’ta Vodafone Arena Stadyumu yakınında Beşiktaş – Bursaspor maçı sonrasında iki ayrı patlama gerçekleşti. Terör saldırılardan biri Süzer Plaza ile yan yana olan daha önce Beleştepe olarak bilinen yerde düzenlendi. İkinci patlama ise Maçka Parkı girişinde oldu. İlk saldırının bomba yüklü bir araçla düzenlendiği, Maçka Parkı’ndaki saldırının bir canlı bomba tarafından gerçekleştiği değerlendiriliyor. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 45 saniye arayla iki ayrı patlama olduğunu belirtti.

İstanbul’da bulunan bakanlar olay yerinde inceleme yaptı

İstanbul'da bulunan bakanlar olay yerinde inceleme yaptı


Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bombalı saldırının meydana geldiği yerde inceleme yaptı. Kurtulmuş, Soylu, Akdağ ve Kaya, Beşiktaş’taki Vodafone Arena yakınında patlamanın meydana geldiği yere geldi. Burada incelemelerde bulunan Kurtulmuş ve beraberindeki bakanlar, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’dan bilgi aldı.

Video: Beşiktaş’ta 2. patlama Marmara otelinden amatör kamera

Video: Vodafone Arena’da patlama amatör kamerada


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.