Beşiktaş terör saldırısı son durum: 38 şehit

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Beşiktaş saldırısı ile ilgili yaptığı açıklamada 38 kişinin hayatını kaybettiğini, 166 kişinin de yaralandığını belirtti.

istanbul beşiktaş patlama süzer plaza maçka parkı terör saldırısı

SON DAKİKA: İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya yaptığı ortak açıklamada ölü sayısını 29, yaralı sayısını da 166 olarak açıkladı.

İçişleri Bakanı: 10 kişi gözaltında

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Çevik kuvvet ekiplerimizin toplanma yerinde el düzenekli olduğunu tahmin ettiğimiz bir araç el düzeneği ile patlatıldı. Orada şehit ve yaralılarımız oldu. Yine bir dakika sonra Maçka’da bir şüpheli polislerimiz tarafındna tespit ediliyor. Çevresi polislerimiz tarafından sarılıyor. Ancak araç patlamasından hemen sonra o da kendisini patlatıyor. Saldırı ile ilgili olarak şu ana kadar 10 kişi gözaltına alındı.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu hayatını kaybedenlerle ilgili yaptığı ilk açıklamada: “İki patlamada 29 şehidimiz var. 2’si sivil ve 27’si polis. 166 yaralımız var. Yaralılarımızdan 23’ün 6’sı yoğun bakımda 17’si ameliyatta” demişti. Şehit sayısı maalesef 38’e yükseldi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise yaptığı açıklamada, “Olay mahalline ilk 4 dakikada ulaşılmıştır. Hastanelerimizde kayıtlı yaralı sayısı 166. Bunların 20’si evlerine gönderilmiştir. Şu anda 17 kardeşimiz ameliyatta, 6 kardeşimiz yoğun bakımda. Bu kardeşlerimizden 3’ünün durumu oldukça ciddi” dedi.

45 saniye arayla iki patlama

İstanbul Beşiktaş’ta Vodafone Arena Stadyumu yakınında Beşiktaş – Bursaspor maçı sonrasında iki ayrı patlama gerçekleşti. Terör saldırılardan biri Süzer Plaza ile yan yana olan daha önce Beleştepe olarak bilinen yerde düzenlendi. İkinci patlama ise Maçka Parkı girişinde oldu. İlk saldırının bomba yüklü bir araçla düzenlendiği, Maçka Parkı’ndaki saldırının bir canlı bomba tarafından gerçekleştiği değerlendiriliyor. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 45 saniye arayla iki ayrı patlama olduğunu belirtti.

İstanbul’da bulunan bakanlar olay yerinde inceleme yaptı

İstanbul'da bulunan bakanlar olay yerinde inceleme yaptı

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, bombalı saldırının meydana geldiği yerde inceleme yaptı. Kurtulmuş, Soylu, Akdağ ve Kaya, Beşiktaş’taki Vodafone Arena yakınında patlamanın meydana geldiği yere geldi. Burada incelemelerde bulunan Kurtulmuş ve beraberindeki bakanlar, İstanbul Valisi Vasip Şahin ve Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’dan bilgi aldı.

Video: Beşiktaş’ta 2. patlama Marmara otelinden amatör kamera

Video: Vodafone Arena’da patlama amatör kamerada