Devlet Bahçeli ve Binali Yıldırım başkanlık sisteminde anlaştı

Devlet Bahçeli ve Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü’ndeki toplantıda, cumhurbaşkanı yetkilerini kapsayan anayasa değişikliği konusunu anlaştı. Anayasa değişikliği teklifi haftaya Meclis’e sunulacak. Yaz başında referandum var!

Devlet Bahçeli ve Binali Yıldırım başkanlık sisteminde anlaştı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Binali Yıldırım ile görüşmek üzere Çankaya Köşkü’ne geldi. Saat 14:00’de başlayan görüşmede, Anayasa değişikliği müzakereleri konusunda iki parti arasındaki son pürüzler değerlendirildi. Görüşme sonrası Başbakan ve MHP lideri ortak açıklama yaptı.

Açıklamadan satır başları:

MHP lideri Devlet Bahçeli: Bugünkü görüşmemiz olumlu geçmiştir. İnşallah çok kısa bir süre içinde TBMM’ye bir metin sunulacaktır. Meclis’e sunulmuş olacak metin Meclis’in değerlendrirmesi sonucunda hayırlı sonuçlar vereceğine inanıyorum.


Binali Yıldırım: Anayasada sınırlı bir değişiklik yapılması konusu gündemimizdedir. Bu konuda MHP ile çalışmalarımız belirli bir olgunluğa erişmiştir. Önümüzdeki hafta AK Parti olarak anayasa değişikliği teklifimizi TBMM’ye sunmuş olacağız. Meclis’ten yüzde 30’la geçmesi gerekiyor ki referanduma gidelim. Umarım hayırlı bir karar olacaktır diye düşünüyoruz. Ülkenin gündeminin sistem tartışmasıyla zaman kaybetmesini istemiyoruz. Cumhurbaşkanının halk tarafından doğrudan seçilmesi anayasaya girmiş, ondan sonraki seçimlerde de Erdoğan halk tarafından seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olmuştur.


Cumhurbaşkanlığı sistemi taslağı: İşte o 15 madde

Soru – cevap

Başbakan Yıldırım, ‘Cumhurbaşkanının partisiyle ilişiği kesilecek mi sorusuna’, ”Bu değişiklikte cumhurbaşkanının eğer seçilirse partisiyle ilişiği devam edecektir. Yapılan en önemli değişiklik budur. Hepsi bu” yanıtını verdi.

Başbakan Yıldırım sözlerini şöyle sürdürdü:


“AK Parti imzasıyla bu teklif sunulacak. Bu metin MHP ile uzlaştığımız metin olacak. Dolayısıyla Meclis görüşmelerinde gündeme gelecek. 1-2 gün içerisinde maddeleri arkadaşlarımız bizim bakış açımızı dikkate alarak tamamlamış olacak. Yeni getirilecek teklifte Cumhurbaşkanı’nın partisi ile ilişiği devam edecek. Seçim Kanunu’nun Anayasa’da yeri yok. Gizli saklı bir şey olmaz. Her şey milletimizin gözü önünde, aleni şekilde olacaktır. Yapılacak değişikliklerin asıl amacı istikrarın devamı. Meclis görüşmeleri tamamlandıktan sonra, 60 gün içerisinde referandum öngörülüyor. Meclis çalışmalarının tamamlanmasından sonra 60 günlük süreç daha ilave edebilirsiniz. Yazın başında böyle bir durum olabilir. Seçim diye bir şey sözkonusu değil. Gündemde seçim yok. Vatandaş işine gücüne bakacak. Seçimle vatandaşımızın vaktini ve parasını israf etmememiz gerek.”

Cumhurbaşkanlığı sistemi taslağı: İşte o 15 madde